Ludzie polityki, kultury, nauki. Odeszli w ciągu minionego roku

Aktualizacja:
Wspomnienie Sławomira Mrożka
Wspomnienie Sławomira Mrożka
tvn24
Odeszli w ubiegłym rokutvn24

Sławomir Mrożek, Margaret Thatcher, kardynał Józef Glemp, Jadwiga Kaczyńska, Teresa Torańska - to tylko niektóre z wielkich postaci, które odeszły w ciągu ostatniego roku. Z okazji Wszystkich Świętych i dnia Zadusznego przypominamy sylwetki tych, których już z nami nie ma.

Teresa Torańska

Mówiono o niej mistrzyni rozmowy, bo akurat ta niełatwa sztuka szła jej doskonale. Pewnie dlatego, że gdy rozmawiała, to słuchała, była ciekawa i dociekliwa. A gdy przelewała słowa na papier - myślała o muzyce, jej wielkiej miłości. Poszczególne wyrazy jak nuty, układała w całość. Teresa Torańska - ją teraz wspominamy - była świetną reporterką, reportażystką, pisarką i dokumentalistką. Od lat zmagała się z chorobą. Zmarła 2 stycznia, w wieku 69 lat.

Wspomnienie Teresy Torańskiej
Wspomnienie Teresy Torańskiejtvn24

Michał Kulesza

13 stycznia zmarł wybitny polski prawnik i współtwórca reformy samorządowej z lat 90., prof. Michał Kulesza. Przez ostatnie kilka lat zmagał się z chorobą nowotworową. Miał 65 lat.

Wspomnienie Michała Kuleszy
Wspomnienie Michała Kuleszytvn24

Jadwiga Kaczyńska

17 stycznia - w wieku 87 lat - zmarła Jadwiga Kaczyńska. Była filologiem, pracowała w Instytucie Badań Literackich PAN i uczyła języka polskiego. Odegrała ogromną rolę w życiu synów - Jarosława i Lecha Kaczyńskich. Na cmentarzu powązkowskim Jadwigę Kaczyńską żegnały tysiące osób. Jarosław Kaczyński wspominał wtedy swoją matkę jako niezwykle ciepłą i serdeczną osobę.

Wspomnienie Jadwigi Kaczyńskiej
Wspomnienie Jadwigi Kaczyńskiejtvn24

kard. Józef Glemp

23 stycznia zmarł kard. Józef Glemp. Przez wiele miesięcy zmagał się z nowotworem płuc. Pomimo choroby kardynał do końca uczestniczył w najważniejszych uroczystościach kościelnych. Józef Glemp przez 28 lat pełnił funkcję prymasa. Przewodził Kościołowi w czasach przełomowych: upadku komunizmu, transformacji ustrojowej i wstępowania Polski do Unii Europejskiej.

Wspomnienie Józefa Glempa
Wspomnienie Józefa Glempatvn24

Aleksander Gudzowaty

Miał wielkie pieniądze, odwagę do robienia biznesu i całkiem imponującą listę wpływowych znajomych w różnych częściach świata. 14 lutego zmarł Aleksander Gudzowaty - jeden z najbogatszych i najbardziej ekscentrycznych polskich biznesmenów. Miał 75 lat.

Wspomnienie Aleksandra Gudzowatego
Wspomnienie Aleksandra Gudzowategotvn24

Tomasz Kowalski i Maciej Berbeka

Czterej polscy himalaiści jako pierwsi ludzie na Ziemi stanęli zimą na wierzchołku Broad Peak. Za ten sukces zapłacili wysoką cenę, do bazy wróciło tylko dwóch z nich - Adam Bielecki i Artur Małek. Wysoko w górach, pomiędzy szczytem a obozem szturmowym, zaginęli Tomasz Kowalski i nestor polskiego himalaizmu Maciej Berbeka. Po dwóch dniach poszukiwań kierownik Krzysztof Wielicki zdecydował się zakończyć wyprawę uznając ich jednocześnie za zmarłych. Za datę ich śmierci przyjęto 6 marca.

Wspomnienie Tomasza Kowalskiego i Macieja Berbeki
Wspomnienie Tomasza Kowalskiego i Macieja Berbekitvn24

Krzysztof Kozłowski

26 marca zmarł Krzysztof Kozłowski. Był ministrem spraw wewnętrznych w rządzie Tadeusza Mazowieckiego, pierwszym szefem UOP, dziennikarzem i filozofem. Przez ponad 40 lat współpracował z "Tygodnikiem Powszechnym". Miał 82 lata.

Wspomnienie Krzysztofa Kozłowskiego
Wspomnienie Krzysztofa Kozłowskiegotvn24

Margaret Thatcher

Jak dotąd jedyna kobieta na czele brytyjskiego rządu i jedyny brytyjski premier, który rządził w XX. wieku przez trzy kadencje - Żelazna Dama, czyli Margaret Thatcher odeszła 8 kwietnia. Szefowa brytyjskiego rządu zmarła w wyniku udaru. Miała 87 lat.

Wspomnienie Margaret Thatcher
Wspomnienie Margaret Thatchertvn24

Marek Jackowski

Twórca zespołu Maanam, gitarzysta grup Osjan i Anawa, jeden z najważniejszych polskich muzyków - Marek Jackowski zmarł 18 maja. Jeszcze kilkadziesiąt minut przed śmiercią, na jednym z portali społecznościowych, napisał, że jest w studiu i pracuje nad nowym projektem. Przez ponad 30 lat wspólnie z Korą tworzył jeden z najbardziej elektryzujących duetów w historii polskiej muzyki. Zmarł na zawał serca w wieku 66 lat.

Wspomnienie Marka Jackowskiego
Wspomnienie Marka Jackowskiegotvn24

Artur Hajzer

7 lipca zmarł wybitny polski himalaista, Artur Hajzer. Zginął podczas wspinaczki na ośmiotysięcznik Gaszerbrum I w Karakorum. Śmierć Hajzera po kilku dniach potwierdził jego partner Marcin Kaczkan, któremu udało się bezpiecznie wrócić do bazy.

Wspomnienie Artura Hajzera
Wspomnienie Artura Hajzeratvn24

Sławomir Mrożek

Jeden z najwybitniejszych polskich pisarzy, bystry i gorzki dramaturg, zdystansowany wobec rzeczywistości, której absurdy obnażał - zmarł 15 sierpnia w Nicei. Pisarz był związany z Krakowem, chociaż mieszkał w wielu miejscach świata. Za granicą był znany przede wszystkim z "Tanga" i "Emigrantów". Jego twórczość przekładana była na kilkanaście języków. Mrożek zmarł w wieku 83 lat.

Wspomnienie Sławomira Mrożka
Wspomnienie Sławomira Mrożkatvn24

Konstanty Miodowicz

Jeden z twórców służb specjalnych III RP, były szef kontrwywiadu UOP, jeden z bardziej znanych posłów polskiego Sejmu. Konstanty Miodowicz zmarł 23 sierpnia. Według prezydenta Bronisława Komorowskiego był on doskonałym przykładem państwowca, który przez całe życie służył Polsce.

Wspomnienie Konstantego Miodowicza
Wspomnienie Konstantego Miodowiczatvn24

Joanna Chmielewska

Królowa literatury popularnej PRL i III RP - Joanna Chmielewska zmarła 7 października. Pisarka sprzedała w Polsce około 6 milionów kryminałów. Jej książki były popularne w wielu krajach, na języki obce tłumaczono je 107 razy. W Rosji uważana jest za najpoczytniejszą pisarkę zagraniczną. W ostatnich latach życia Chmielewska odeszła jednak od kryminału jako gatunku literackiego. Wolała pisać dla dzieci.

Wspomnienie Joanny Chmielewskiej
Wspomnienie Joanny Chmielewskiejtvn24

Edmund Niziurski

Twórca klasyki literatury młodzieżowej, dramaturg, prozaik, scenarzysta - Edmund Niziurski zmarł 9 października. Po jego "Księgę urwisów" czy "Niewiarygodne przygody Marka Piegusa" nadal sięgają czytelnicy w każdym wieku. Miał 88 lat.

Wspomnienie Edmunda Niziurskiego
Wspomnienie Edmunda Niziurskiegotvn24

Stanisław Szozda

Legendarny kolarz, dwukrotny mistrz świata, zwycięzca Wyścigu Pokoju i Tour de Pologne - Stanisław Szozda zmarł 23 września. Był idolem kibiców, wyróżniał się odwagą i brawurą. Razem z Szurkowskim, Mytnikiem i Langiem zaraził miliony Polaków rowerową pasją. Zmarł po ciężkiej chorobie, miał 63 lata.

Wspomnienie Stanisława Szozdy
Wspomnienie Stanisława Szozdytvn24

Lou Reed

Lou Reed, legenda rocka, założyciel zespołu Velvet Underground zmarł 27 października. Przyczyną śmierci były najprawdopodobniej powikłania po zabiegu przeszczepu wątroby, który muzyk przeszedł w maju. Miał 71 lat. Punktem zwrotnym w jego karierze był wyprodukowany przez Davida Bowiego krążek z 1972 roku "Transformer". Choć Velvet Underground nigdy nie odniósł większych sukcesów komercyjnych, był jedną z najbardziej wpływowych formacji rockowych, łącząc sztukę i muzykę w latach 60. we współpracy z Andym Warholem.

Tadeusz Mazowiecki

28 października, nad ranem, w wieku 86 lat zmarł pierwszy premier wolnej Polski, Tadeusz Mazowiecki. Zbudował fundamenty nowego państwa. Firmował reformy, które zdawały się nie mieć szans. W 1989 r. Tadeusz Mazowiecki wchodził do gmachu, który był bastionem poprzedniej władzy. Miał za sobą cały kraj, obok siebie kilku ludzi, przed sobą najtrudniejsze zadanie w powojennej historii Polski.

Wspomnienie Tadeusza Mazowieckiego
Wspomnienie Tadeusza Mazowieckiegotvn24

Odeszli w ciągu ostatniego roku

LISTOPAD 2012 06.11. Patriarcha bułgarskiej Cerkwi prawosławnej Maksym, najstarszy ze zwierzchników autokefalicznych Cerkwi prawosławnych. 19.11. Klasyk światowej literatury fantastyczno-naukowej, Rosjanin Boris Strugacki. Pisał wspólnie z bratem Arkadijem; "Piknik na skraju drogi" (1972) posłużył za punkt wyjścia dla słynnego filmu Andrieja Tarkowskiego "Stalker". GRUDZIEŃ 2012 05.12. Jeden z największych muzyków w historii jazzu Dave Brubeck, autor standardu "Take Five". 06.12. Brazylijski nestor architektury Oscar Niemeyer, czołowy przedstawiciel modernizmu, projektant założeń urbanistyczno-architektonicznych stolicy Brazylii. 12.12. Ravi Shankar, legendarny wirtuoz sitaru, popularyzator muzyki hinduskiej. Współpracował ze światowej sławy skrzypkiem Yehudim Menuhinem oraz grupą The Beatles. STYCZEŃ 2013 12.01. Amerykański programista i działacz na rzecz wolności w internecie Aaraon Swartz. Opracował (w wieku 14 lat) protokół RSS (Really Simple Sindication) stosowany w przypadku często uaktualnianych stron internetowych blogów, portali informacyjnych. 13.1. Ukraiński dysydent z czasów komunistycznych, były więzień radzieckich łagrów Mychajło Horyń. 15.01. Nagisa Oshima, jeden z najgłośniejszych i najbardziej kontrowersyjnych japońskich reżyserów ("Imperium zmysłów",1976; "Imperium namiętności",1978). Nazywany japońskim Paolo Pasolinim. 26.1. Weteran ruchu obrony praw człowieka w Rosji Walerij Abramkin - działacz Moskiewskiej Grupy Helsińskiej i szef pozarządowego Centrum Wspierania Reformy Sądownictwa Karnego. LUTY 2013 10.02. Zhuang Zedong, wielokrotny mistrz świata w tenisie stołowym i zasłużona postać tzw. dyplomacji pingpongowej - z pozoru niewielu znaczących kroków, które prowadzą do poważnych pozytywnych zmian w stosunkach między państwami. Doprowadził do wizyty w Chinach prezydenta USA Richarda Nixona. 11.02. Rem Wiachiriew, były prezes rosyjskiego koncernu gazowego Gazprom w latach 1992-2001. 17.02. Grigorij Pomieranc, rosyjski filozof, kulturoznawca, pisarz i dysydent. Wywarł duży wpływ na poglądy liberalnej inteligencji, znany z wieloletniej zaocznej polemiki z Aleksandrem Sołżenicynem. MARZEC 2013 05.03. Lewicowy prezydent Wenezueli Hugo Chavez, jeden z najbardziej charyzmatycznych, a zarazem kontrowersyjnych przywódców państw Ameryki Płd. Realizował programy społeczne, które przyniosły mu prawie bezwarunkowe poparcie najbiedniejszych Wenezuelczyków. 07.03. Alvin Lee, brytyjski gitarzysta i założyciel popularnego w latach 60. i 70. zespołu Ten Years After, grającego mieszankę bluesa, swingu, jazzu i rocka. 08.03. Włoski reżyser Damiano Damiani, twórca pierwszego bloku popularnego w wielu krajach telewizyjnego serialu o walce z mafią "Ośmiornica". 08.03. Peter Banks, założyciel i pierwszy gitarzysta zespołu Yes, grającego rock progresywny. 14.03. Jeden z przywódców reżimu Czerwonych Khmerów Ieng Sary. Były wicepremier i szef kambodżańskiej dyplomacji, oskarżony o zbrodnie przeciw ludzkości w procesie toczącym się od 2011 r. 23.03. Skonfliktowany z Kremlem rosyjski miliarder Borys Bieriezowski. Znaleziony z pętlą na szyi na podłodze łazienki w swym domu. Z wykształcenia matematyk, autor ponad 100 naukowych opracowań i artykułów. 03.30. Xabier Lopez Pena, odbywający we Francji karę więzienia były szef baskijskiego ugrupowania separatystycznego ETA, uważany swego czasu za głównego jej przywódcę. KWIECIEŃ 2013 01.04. Barbara Piasecka-Johnson, kolekcjonerka dzieł sztuki, filantropka, jedna z najbogatszych kobiet świata. Po obaleniu komunizmu w Polsce proponowała kupno bankrutującej Stoczni Gdańskiej. Prowadziła m.in. fundację przyznającą stypendia Polakom studiującym w USA. 08.04. Była premier Wielkiej Brytanii w latach 1979-1990 Margaret Thatcher. Pomogła ustanowić wspólny europejski rynek, odegrała czołową rolę w zbliżeniu krajów zachodnioeuropejskich z krajami Europy Środkowej i Wschodniej. Nazywana żelazną damą, ceniona za rynkowe reformy gospodarcze, oskarżana o wyniszczenie związków zawodowych. MAJ 2013 06.05. Były siedmiokrotny premier Włoch Giulio Andreotti. W parlamencie zasiadał od pierwszej jego kadencji po ustanowieniu Republiki w 1946 r. 17.05. Były wojskowy dyktator Argentyny (1976-81) Jorge Videla, skazany w 2010 r. na dożywotnie więzienie za zbrodnie przeciwko ludzkości i w 2012 r. za wdrożenie systemu kradzieży dzieci matek więzionych z przyczyn politycznych. 21.05. Ray Manzarek, współzałożyciel legendarnego zespołu The Doors. Jego popisy na instrumentach klawiszowych obok głosu Jima Morrisona to znak rozpoznawczy stylu grupy. 23.05. Georges Moustaki, klasyk francuskiej piosenki. Napisał ich ok. 300, dla artystów takich jak Edith Piaf ("Milord", 1958 r.), Yves Montand, Dalida. 24.05. Rosyjski reżyser, scenarzysta, kompozytor, operator i aktor filmowy Piotr Todorowski. Na gitarze akompaniował Włodzimierzowi Wysockiemu i Bułatowi Okudżawie. 28.05. Marszałek Związku Radzieckiego Wiktor Kulikow, były naczelny dowódca Wojsk Państw-Stron Układu Warszawskiego w latach 1977-89, w latach 1971-77 szef Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych ZSRR i I wiceminister obrony ZSRR. CZERWIEC 2013 19.06. Węgierski polityk Gyula Horn, który w 1989 r. jako szef MSZ demonstracyjnie przeciął drut kolczasty na granicy z Austrią, a w latach 1994-98 pełnił urząd premiera. LIPIEC 2013 04.07. Amerykanin Douglas Engelbart, wynalazca myszy do komputera. 27.07. Kontrowersyjny argentyński artysta Leon Ferrari, który swoimi pracami naraził się na konflikt z ówczesnym arcybiskupem Buenos Aires Jorge Mario Bergoglio, obecnym papieżem Franciszkiem. SIERPIEŃ 2013 13.08. Były szef postkomunistycznej lewicy w Niemczech Lothar Bisky. 25.08. Tatiana Zasławska, rosyjska socjolog, ekonomistka i politolog, współtwórczyni Centrum Lewady, najbardziej cenionej pracowni socjologicznej w Rosji. Teoretyk gorbaczowowskiej pierestrojki. 23.08. Wadim Jusow, jeden z najwybitniejszych operatorów filmowych w Rosji, znany m.in. ze współpracy z Andriejem Tarkowskim ("Solaris", "Andriej Rublow", "Dziecko wojny"). WRZESIEŃ 2013 12.09. Włoski piosenkarz, aktor i kompozytor Jimmy Fontana, twórca przebojów jak "Che sara" i "Il Mondo". 12.09. Niemiecki aktor filmowy i teatralny Otto Sander, odtwórca roli anioła Cassiela w filmie Wima Wendersa "Niebo nad Berlinem". 13.09. Amerykański wynalazca i pionier w dziedzinie inżynierii dźwięku, Ray Dolby. Jego nazwisko stało się synonimem nowej jakości dźwięku w filmie. 13.09. Erich Loest, jeden z najważniejszych pisarzy wschodnioniemieckich i opozycjonista z czasów NRD. 18.09. Niemiecki krytyk literacki Marcel Reich-Ranicki, określany mianem instancji w powojennym życiu kulturalnym RFN, "papież literatury". Pochodził z Polski. PAŹDZIERNIK 2013 01.10. Historyk Holokaustu Israel Gutman, uczestnik powstania w getcie warszawskim. Doradzał polskiemu rządowi. Wiceprzewodniczący Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej (2000-2012). 02.10. Amerykański pisarz, autor powieści szpiegowskich i thrillerów politycznych, Tom Clancy. Międzynarodową sławę przyniosło mu "Polowanie na Czerwony Październik". 03.10. Lider białoruskiej opozycji Wiktar Iwaszkiewicz, który od początku lat 80. działał w młodzieżowym ruchu narodowym; organizował strajki w mińskich przedsiębiorstwach w 1991 r. 04.10. Generał Vo Nguyen Giap, bohater walk o niepodległość Wietnamu, bliski współpracownik Ho Chi Minha. Nazywany "czerwonym Napoleonem". Minister obrony narodowej 1946–80. 07.10. Były sefardyjski naczelny rabin Izraela Owadia Josef, uwielbiany przez setki tysięcy ludzi, choć jego ostry język sprawiał, że postrzegano go też jako postać kontrowersyjną. 07.10. Patrice Chereau - francuski reżyser filmowy ("Królowa Margot"), teatralny i operowy (tetralogia Wagnera w stulecie prezentacji cyklu i początku słynnego Festiwalu w Bayreuth). 10.10. Wilfried Martens, były premier Belgii (od kwietnia 1979 r. do marca 1992, z ośmiomiesięczną przerwą w 1981 r.), przewodniczący Europejskiej Partii Ludowej. 20.10. Jovanka Broz, trzecia i ostatnia małżonka przywódcy komunistycznej Jugosławii Josipa Broz Tito. 20.10. Francuski aktor Georges Descrieres - Arsene Lupin z serialu telewizyjnego o przygodach dżentelmena-włamywacza. 22.10. Włoski kompozytor, dyrygent i aranżer Gianni Ferrio, autor piosenki "Parole, parole", która podbiła świat w latach 70.

Autor: kde / Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24, Chris Collins Margaret Thatcher Foundation Wikipedia CC BY SA

Pozostałe wiadomości

Donald Trump podpisał rozporządzenie nakładające wysokie cła na import towarów z Kanady, Meksyku i Chin. Władze Meksyku i Kanady już zapowiedziały cła odwetowe.

Trump nałożył cła. Sąsiedzi już zapowiedzieli odwet

Trump nałożył cła. Sąsiedzi już zapowiedzieli odwet

Źródło:
PAP

W Filadelfii rozbił się samolot pogotowia lotniczego. Zmarł pianista i kompozytor Wojciech Trzciński. Na A2 doszło do tragicznego wypadku. Donald Trump nałożył wysokie cła na import towarów z Kanady, Meksyku i Chin. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w niedzielę 2 lutego

Katastrofa w Filadelfii, wypadek na autostradzie, nie żyje wybitny kompozytor

Katastrofa w Filadelfii, wypadek na autostradzie, nie żyje wybitny kompozytor

Źródło:
PAP, TVN24, tvn24.pl

Do tragicznego wypadku doszło na drodze krajowej numer 22 w pobliżu miejscowości Krasowiec niedaleko Gorzowa Wielkopolskiego. Samochód osobowy zderzył się z koparką. Nie żyje jedna osoba.

Samochód zderzył się z koparką. Nie żyje jedna osoba

Samochód zderzył się z koparką. Nie żyje jedna osoba

Źródło:
tvn24.pl

Pod dużym znakiem zapytania stanęła budowa drugiego etapu Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage w Toruniu. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które w znacznym stopniu współfinansuje wartą około sześćset milionów inwestycję, ma wątpliwości co do dalszego wydatkowania środków. Sama inwestycja wzbudza dyskusje. Jej przeciwnicy twierdzą, że jest projektem stricte politycznym, z kolei zwolennicy widzą w niej szansę na rozwój miasta i regionu.

Inwestycja za 600 milionów złotych stanęła pod znakiem zapytania. "Wzbudza szerokie dyskusje"

Inwestycja za 600 milionów złotych stanęła pod znakiem zapytania. "Wzbudza szerokie dyskusje"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Sztab Generalny Ukrainy przekazał, że Rosjanie umyślnie przeprowadzili atak rakietowy na internat w mieście Sudża w obwodzie kurskim, które kontrolowane jest przez wojska ukraińskie. Napisano, że "rosyjska armia teraz zaczęła celowo zabijać własnych cywilów". Rzecznik ukraińskiej armii w tym regionie poinformował, że pod gruzami budynku znalazło się 95 ludzi.

Ukraiński Sztab Generalny: Rosja zaatakowała własnych obywateli

Ukraiński Sztab Generalny: Rosja zaatakowała własnych obywateli

Źródło:
PAP

Na autostradzie A2 zderzyły się dwa samochody osobowe. Jak przekazała policja w Żyrardowie, jedna osoba zginęła, a dwie są ranne. Artur Węgrzynowicz z tvnwarszawa.pl ustalił nieoficjalnie, że jeden z kierowców jechał pod prąd.

Wypadek na A2. Jedna osoba nie żyje, dwie są ranne

Wypadek na A2. Jedna osoba nie żyje, dwie są ranne

Źródło:
tvn24.pl

Buta i arogancja - tak piątkowe zachowanie Zbigniewa Ziobry skomentowała w "Faktach po Faktach" w TVN24 Anita Kucharska-Dziedzic, wiceprzewodnicząca Nowej Lewicy. Dodała, że wisi nad nim "miecz sprawiedliwości". Krzysztof Kwiatkowski, senator Koalicji Obywatelskiej, stwierdził, że stawką w tej sprawie jest "zaufanie obywateli do instytucji państwa".

"Miecz sprawiedliwości" nad nim wisi, współpracownicy "już się ewakuowali"

"Miecz sprawiedliwości" nad nim wisi, współpracownicy "już się ewakuowali"

Źródło:
TVN24

W wieku 75 lat zmarł Wojciech Trzciński - kompozytor, pianista, aranżer i producent muzyczny, założyciel niezależnego ośrodka sztuki Fabryka Trzciny. Informację przekazał TVN24 jego syn, Stanisław Trzciński. 

Kompozytor Wojciech Trzciński nie żyje

Kompozytor Wojciech Trzciński nie żyje

Źródło:
TVN24, PAP

11-letni Paweł zginął, a Kuba do dzisiaj leczy się z traumy po tym, jak w Humniskach na Podkarpaciu w chłopców samochodem wjechała 78-letnia kobieta. Dzieci szły poboczem, bo przy drodze nie ma chodnika. Miejscowi włodarze po tragedii obiecali jego budowę, ale na pytanie o to, kiedy powstanie, odpowiedzieć nie potrafią. Mieszkańcy są rozczarowani: - Mimo tragedii ta sprawa dla nikogo nie jest priorytetem - mówią.

Ponad rok temu na poboczu zginął 11-letni Paweł. Chodnik wciąż nie jest priorytetem

Ponad rok temu na poboczu zginął 11-letni Paweł. Chodnik wciąż nie jest priorytetem

Źródło:
tvn24.pl

Stacja CNN opublikowała nowe nagrania z momentu zderzenia samolotu pasażerskiego linii American Airlines z wojskowym śmigłowcem Black Hawk. Obie maszyny spadły do rzeki Potomak w Waszyngtonie. Do katastrofy doszło w czwartek.

Moment zderzenia w powietrzu. Nowe nagrania

Moment zderzenia w powietrzu. Nowe nagrania

Źródło:
CNN

Węgierscy politycy opublikowali oświadczenia majątkowe. Wynika z nich, że premier Viktor Orban w ciągu ostatniego roku zubożał o 4,3 miliona forintów, szef MSZ Peter Szijjarto nadal jest winien swoim rodzicom 30 milionów, a obłożony amerykańskimi sankcjami szef gabinetu premiera Antal Rogan rozpoczął nowy rok z majątkiem o wartości 609 milionów forintów.

Węgierscy politycy opublikowali oświadczenia majątkowe. Orban zubożał

Węgierscy politycy opublikowali oświadczenia majątkowe. Orban zubożał

Źródło:
PAP

Z analizy zdjęć satelitarnych analityka wywiadu MT Andersona wynika, że wszystkie rosyjskie statki i okręty wojenne opuściły swoją bazę w syryjskim porcie Tartus, na wschodnim wybrzeżu Morza Śródziemnego i płyną na zachód.

Rosyjskie statki opuściły bazę w Syrii. Płyną na zachód

Rosyjskie statki opuściły bazę w Syrii. Płyną na zachód

Źródło:
PAP

Trzy i pół miliona złotych, a nie 40 milionów złotych wróciło do budżetu państwa z tak zwanego programu willa plus. To, co minister Przemysław Czarnek rozdał na siedziby różnych fundacji, trudno teraz odzyskać. Jednym z beneficjentów dotacji jest Fundacja "Dumni z Elbląga", w której siedzibie odbywają się teraz kursy numerologii i sensu egzystencji, a jej prezes przekonuje, że "jego stwórcą jest Allah".

Prezes Fundacji "Dumni z Elbląga" nie zwrócił 2 milionów złotych za "willę plus". Dziś wychwala Allaha i numerologię

Prezes Fundacji "Dumni z Elbląga" nie zwrócił 2 milionów złotych za "willę plus". Dziś wychwala Allaha i numerologię

Źródło:
Fakty TVN

Serbscy studenci zorganizowali kolejny masowy protest i zablokowali mosty na Dunaju w Nowym Sadzie, gdzie trzy miesiące temu doszło do katastrofy budowlanej. Jeden z mostów został zablokowany na 24 godziny, do niedzielnego popołudnia. W demonstracji wzięły udział dziesiątki tysięcy osób.

Trzy miesiące od katastrofy w Nowym Sadzie. Protestujący zablokowali trzy mosty

Trzy miesiące od katastrofy w Nowym Sadzie. Protestujący zablokowali trzy mosty

Źródło:
Reuters, Associated Press

Zbigniew Ziobro opowiada o okolicznościach swojego powrotu do Polski na krótko zanim został zatrzymany w piątek przez policję. - Zauważyłem, że jest za mną ogon w Brukseli. Mam podejrzenia, że to mogły być polskie służby - powiedział. Przyznał, że chodziło o to, "by wszyscy myśleli, że leci do Polski samolotem". Na pytanie, czy jego celem było zmylenie służb, odparł, że w przeszłości był krótko funkcjonariuszem operacyjnym. - Pewne doświadczenia się przydają - dodał.

Ziobro: byłem kiedyś funkcjonariuszem operacyjnym, doświadczenia się przydają

Ziobro: byłem kiedyś funkcjonariuszem operacyjnym, doświadczenia się przydają

Źródło:
tvn24.pl, RMF FM

Jest się czym przejmować, ale nie ma się czego bać - mówił na nagraniu premier Donald Tusk, odnosząc się do aktualnej sytuacji międzynarodowej. Według Tuska Polska ma "dobrą odpowiedź na te kryzysy". - Uzyskaliśmy naprawdę autentyczne przywództwo w Europie, a za chwilę możemy mieć niezależnego, mądrego, silnego, ale przyjaznego prezydenta. Wszystko jest w naszych rękach - powiedział szef rządu.

Tusk o sytuacji międzynarodowej: w Polsce mamy dobrą odpowiedź na te kryzysy

Tusk o sytuacji międzynarodowej: w Polsce mamy dobrą odpowiedź na te kryzysy

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Raz na cztery lata Jezioro Maltańskie w Poznaniu zmienia w się w "suchy krater". To czas na usunięcie mułu i zalegających śmieci. Za każdym razem, gdy ten popularny zbiornik staje się zupełnie pusty, pojawiają się pytania o "znaleziska". Lista nietypowych rzeczy już jest.

Jezioro Maltańskie bez wody. Co znaleźli na dnie?

Jezioro Maltańskie bez wody. Co znaleźli na dnie?

Źródło:
TVN24

Mołdawia to jedno z najszybciej wyludniających się państw na świecie - powiedział analityk Ośrodka Studiów Wschodnich Kamil Całus. Liczba mieszkańców tego kraju, nie wliczając separatystycznego Naddniestrza, wynosi obecnie 2,401 miliona. To spadek o 13,9 procent w ciągu dekady.

W tym kraju jest jeden z najgorszych kryzysów demograficznych na świecie

W tym kraju jest jeden z najgorszych kryzysów demograficznych na świecie

Źródło:
PAP

Policjanci z hrabstwa El Dorado w stanie Kalifornia przeprowadzili nietypową akcję ratunkową. Pomogli psu, który spadł 60 metrów w dół wodospadu. Jak podały lokalne media, zwierzę doznało obrażeń.

Spadł 60 metrów w dół wodospadu. Akcja ratunkowa w Kalifornii

Spadł 60 metrów w dół wodospadu. Akcja ratunkowa w Kalifornii

Źródło:
sacbee.com, CNN
Jak idzie rozliczenie willi plus? "To ośmiesza instytucje publiczne"

Jak idzie rozliczenie willi plus? "To ośmiesza instytucje publiczne"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Dwa ciała znaleziono w rzece Dee w szkockim Aberdeen. Prawdopodobnie są to poszukiwane siostry Huszti - przekazały w sobotę brytyjskie media. Pochodzące z Węgier Eliza i Henrietta zaginęły w ubiegłym miesiącu w okolicach portu leżącego nad rzeką.

Dwa ciała w rzece. To prawdopodobnie siostry Huszti

Dwa ciała w rzece. To prawdopodobnie siostry Huszti

Źródło:
PAP

W listopadzie 2024 roku samolot z Katowic do niemieckiego Dortmundu odleciał bez 42 pasażerów. Nie poczekał na osoby, które utknęły w kolejce do kontroli bezpieczeństwa. Do tej pory żaden z pasażerów nie otrzymał odszkodowania za stracony lot. - Nie ponosimy odpowiedzialności, nie możemy wypłacić odszkodowań - informuje lotnisko. Kto w takim razie odpowiedzialność ponosi?

Samolot odleciał bez 42 pasażerów. "Nie możemy wypłacić odszkodowań"

Samolot odleciał bez 42 pasażerów. "Nie możemy wypłacić odszkodowań"

Źródło:
tvn24.pl

Ornitolodzy z Florydy są zdruzgotani śmiercią dwóch młodych bielików amerykańskich. Ptaki najprawdopodobniej zjadły zwierzę zakażone ptasią grypą. Młode nie zdążyły nawet otrzymać imion.

Zjadły upolowane zwierzę. Cztery dni później już nie żyły

Zjadły upolowane zwierzę. Cztery dni później już nie żyły

Źródło:
CNN

Samochód osobowy wypadł z drogi i dachował w powiecie nyskim (woj. opolskie). W środku było dwóch mężczyzn, nie udało się ich uratować. Policja wyjaśnia, jak doszło do wypadku.

Wypadli z drogi i dachowali. Dwie osoby zginęły

Wypadli z drogi i dachowali. Dwie osoby zginęły

Źródło:
TVN24

Jak działają kamery na rondzie Wojnara we Włochach? Ze statystyk drogowców wynika, że tylko w pierwszych kilkunastu dniach od uruchomienia zarejestrowały niemal 800 wykroczeń. Ich zadaniem jest wyłapywanie kierowców przejeżdżających na czerwonym świetle.

28 kamer obserwuje skrzyżowanie. Zarejestrowały setki kierowców przejeżdżających na czerwonym

28 kamer obserwuje skrzyżowanie. Zarejestrowały setki kierowców przejeżdżających na czerwonym

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zapewnień o rozliczeniu willi plus było dużo, ale kiedy zajrzymy do kasy państwa, to okaże się, że z 40 milionów złotych, które Przemysław Czarnek rozdał, wróciło 3,5 miliona - mówiła na antenie TVN24 Justyna Suchecka, dziennikarka tvn24.pl. - Widzimy, że te procedury się dłużą. Docierają też do nas sygnały o tym, że w ministerstwie istnieją pewne braki kadrowe osób, które mogłyby to skutecznie rozliczać - powiedział Piotr Szostak.

"Zaawansowany trolling, robienie sobie jaj z systemu sprawiedliwości". Co dalej z rozliczeniem willi plus

"Zaawansowany trolling, robienie sobie jaj z systemu sprawiedliwości". Co dalej z rozliczeniem willi plus

Źródło:
TVN24

Politycy Prawa i Sprawiedliwości oraz ludzie związani z Jarosławem Kaczyńskim są obecni nie tylko w studiach i na łamach gazet Tomasza Sakiewicza. Zajmują też posady w organach zarządzających jego mediami. Wszystkie one tworzą system naczyń połączonych: personalnie i kapitałowo.

Media Sakiewicza. Gdzie nie spojrzeć, ludzie PiS

Media Sakiewicza. Gdzie nie spojrzeć, ludzie PiS

Źródło:
Konkret24

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg podsumowała najważniejsze wydarzenia ze świata filmu i muzyki w mijającym tygodniu. W programie między innymi o filmie "Brutalista", serialu "Przesmyk" i fali hejtu po emocjonalnym nagraniu Seleny Gomez.

"Brutalista" w kinach, sensacyjny "Przesmyk" i płacz Seleny Gomes

"Brutalista" w kinach, sensacyjny "Przesmyk" i płacz Seleny Gomes

Źródło:
tvn24.pl