Ludzie polityki, kultury, nauki. Odeszli w ciągu minionego roku

Aktualizacja:
Wspomnienie Sławomira Mrożka
Wspomnienie Sławomira Mrożka
tvn24
Odeszli w ubiegłym rokutvn24

Sławomir Mrożek, Margaret Thatcher, kardynał Józef Glemp, Jadwiga Kaczyńska, Teresa Torańska - to tylko niektóre z wielkich postaci, które odeszły w ciągu ostatniego roku. Z okazji Wszystkich Świętych i dnia Zadusznego przypominamy sylwetki tych, których już z nami nie ma.

Teresa Torańska

Mówiono o niej mistrzyni rozmowy, bo akurat ta niełatwa sztuka szła jej doskonale. Pewnie dlatego, że gdy rozmawiała, to słuchała, była ciekawa i dociekliwa. A gdy przelewała słowa na papier - myślała o muzyce, jej wielkiej miłości. Poszczególne wyrazy jak nuty, układała w całość. Teresa Torańska - ją teraz wspominamy - była świetną reporterką, reportażystką, pisarką i dokumentalistką. Od lat zmagała się z chorobą. Zmarła 2 stycznia, w wieku 69 lat.

Wspomnienie Teresy Torańskiej
Wspomnienie Teresy Torańskiejtvn24

Michał Kulesza

13 stycznia zmarł wybitny polski prawnik i współtwórca reformy samorządowej z lat 90., prof. Michał Kulesza. Przez ostatnie kilka lat zmagał się z chorobą nowotworową. Miał 65 lat.

Wspomnienie Michała Kuleszy
Wspomnienie Michała Kuleszytvn24

Jadwiga Kaczyńska

17 stycznia - w wieku 87 lat - zmarła Jadwiga Kaczyńska. Była filologiem, pracowała w Instytucie Badań Literackich PAN i uczyła języka polskiego. Odegrała ogromną rolę w życiu synów - Jarosława i Lecha Kaczyńskich. Na cmentarzu powązkowskim Jadwigę Kaczyńską żegnały tysiące osób. Jarosław Kaczyński wspominał wtedy swoją matkę jako niezwykle ciepłą i serdeczną osobę.

Wspomnienie Jadwigi Kaczyńskiej
Wspomnienie Jadwigi Kaczyńskiejtvn24

kard. Józef Glemp

23 stycznia zmarł kard. Józef Glemp. Przez wiele miesięcy zmagał się z nowotworem płuc. Pomimo choroby kardynał do końca uczestniczył w najważniejszych uroczystościach kościelnych. Józef Glemp przez 28 lat pełnił funkcję prymasa. Przewodził Kościołowi w czasach przełomowych: upadku komunizmu, transformacji ustrojowej i wstępowania Polski do Unii Europejskiej.

Wspomnienie Józefa Glempa
Wspomnienie Józefa Glempatvn24

Aleksander Gudzowaty

Miał wielkie pieniądze, odwagę do robienia biznesu i całkiem imponującą listę wpływowych znajomych w różnych częściach świata. 14 lutego zmarł Aleksander Gudzowaty - jeden z najbogatszych i najbardziej ekscentrycznych polskich biznesmenów. Miał 75 lat.

Wspomnienie Aleksandra Gudzowatego
Wspomnienie Aleksandra Gudzowategotvn24

Tomasz Kowalski i Maciej Berbeka

Czterej polscy himalaiści jako pierwsi ludzie na Ziemi stanęli zimą na wierzchołku Broad Peak. Za ten sukces zapłacili wysoką cenę, do bazy wróciło tylko dwóch z nich - Adam Bielecki i Artur Małek. Wysoko w górach, pomiędzy szczytem a obozem szturmowym, zaginęli Tomasz Kowalski i nestor polskiego himalaizmu Maciej Berbeka. Po dwóch dniach poszukiwań kierownik Krzysztof Wielicki zdecydował się zakończyć wyprawę uznając ich jednocześnie za zmarłych. Za datę ich śmierci przyjęto 6 marca.

Wspomnienie Tomasza Kowalskiego i Macieja Berbeki
Wspomnienie Tomasza Kowalskiego i Macieja Berbekitvn24

Krzysztof Kozłowski

26 marca zmarł Krzysztof Kozłowski. Był ministrem spraw wewnętrznych w rządzie Tadeusza Mazowieckiego, pierwszym szefem UOP, dziennikarzem i filozofem. Przez ponad 40 lat współpracował z "Tygodnikiem Powszechnym". Miał 82 lata.

Wspomnienie Krzysztofa Kozłowskiego
Wspomnienie Krzysztofa Kozłowskiegotvn24

Margaret Thatcher

Jak dotąd jedyna kobieta na czele brytyjskiego rządu i jedyny brytyjski premier, który rządził w XX. wieku przez trzy kadencje - Żelazna Dama, czyli Margaret Thatcher odeszła 8 kwietnia. Szefowa brytyjskiego rządu zmarła w wyniku udaru. Miała 87 lat.

Wspomnienie Margaret Thatcher
Wspomnienie Margaret Thatchertvn24

Marek Jackowski

Twórca zespołu Maanam, gitarzysta grup Osjan i Anawa, jeden z najważniejszych polskich muzyków - Marek Jackowski zmarł 18 maja. Jeszcze kilkadziesiąt minut przed śmiercią, na jednym z portali społecznościowych, napisał, że jest w studiu i pracuje nad nowym projektem. Przez ponad 30 lat wspólnie z Korą tworzył jeden z najbardziej elektryzujących duetów w historii polskiej muzyki. Zmarł na zawał serca w wieku 66 lat.

Wspomnienie Marka Jackowskiego
Wspomnienie Marka Jackowskiegotvn24

Artur Hajzer

7 lipca zmarł wybitny polski himalaista, Artur Hajzer. Zginął podczas wspinaczki na ośmiotysięcznik Gaszerbrum I w Karakorum. Śmierć Hajzera po kilku dniach potwierdził jego partner Marcin Kaczkan, któremu udało się bezpiecznie wrócić do bazy.

Wspomnienie Artura Hajzera
Wspomnienie Artura Hajzeratvn24

Sławomir Mrożek

Jeden z najwybitniejszych polskich pisarzy, bystry i gorzki dramaturg, zdystansowany wobec rzeczywistości, której absurdy obnażał - zmarł 15 sierpnia w Nicei. Pisarz był związany z Krakowem, chociaż mieszkał w wielu miejscach świata. Za granicą był znany przede wszystkim z "Tanga" i "Emigrantów". Jego twórczość przekładana była na kilkanaście języków. Mrożek zmarł w wieku 83 lat.

Wspomnienie Sławomira Mrożka
Wspomnienie Sławomira Mrożkatvn24

Konstanty Miodowicz

Jeden z twórców służb specjalnych III RP, były szef kontrwywiadu UOP, jeden z bardziej znanych posłów polskiego Sejmu. Konstanty Miodowicz zmarł 23 sierpnia. Według prezydenta Bronisława Komorowskiego był on doskonałym przykładem państwowca, który przez całe życie służył Polsce.

Wspomnienie Konstantego Miodowicza
Wspomnienie Konstantego Miodowiczatvn24

Joanna Chmielewska

Królowa literatury popularnej PRL i III RP - Joanna Chmielewska zmarła 7 października. Pisarka sprzedała w Polsce około 6 milionów kryminałów. Jej książki były popularne w wielu krajach, na języki obce tłumaczono je 107 razy. W Rosji uważana jest za najpoczytniejszą pisarkę zagraniczną. W ostatnich latach życia Chmielewska odeszła jednak od kryminału jako gatunku literackiego. Wolała pisać dla dzieci.

Wspomnienie Joanny Chmielewskiej
Wspomnienie Joanny Chmielewskiejtvn24

Edmund Niziurski

Twórca klasyki literatury młodzieżowej, dramaturg, prozaik, scenarzysta - Edmund Niziurski zmarł 9 października. Po jego "Księgę urwisów" czy "Niewiarygodne przygody Marka Piegusa" nadal sięgają czytelnicy w każdym wieku. Miał 88 lat.

Wspomnienie Edmunda Niziurskiego
Wspomnienie Edmunda Niziurskiegotvn24

Stanisław Szozda

Legendarny kolarz, dwukrotny mistrz świata, zwycięzca Wyścigu Pokoju i Tour de Pologne - Stanisław Szozda zmarł 23 września. Był idolem kibiców, wyróżniał się odwagą i brawurą. Razem z Szurkowskim, Mytnikiem i Langiem zaraził miliony Polaków rowerową pasją. Zmarł po ciężkiej chorobie, miał 63 lata.

Wspomnienie Stanisława Szozdy
Wspomnienie Stanisława Szozdytvn24

Lou Reed

Lou Reed, legenda rocka, założyciel zespołu Velvet Underground zmarł 27 października. Przyczyną śmierci były najprawdopodobniej powikłania po zabiegu przeszczepu wątroby, który muzyk przeszedł w maju. Miał 71 lat. Punktem zwrotnym w jego karierze był wyprodukowany przez Davida Bowiego krążek z 1972 roku "Transformer". Choć Velvet Underground nigdy nie odniósł większych sukcesów komercyjnych, był jedną z najbardziej wpływowych formacji rockowych, łącząc sztukę i muzykę w latach 60. we współpracy z Andym Warholem.

Tadeusz Mazowiecki

28 października, nad ranem, w wieku 86 lat zmarł pierwszy premier wolnej Polski, Tadeusz Mazowiecki. Zbudował fundamenty nowego państwa. Firmował reformy, które zdawały się nie mieć szans. W 1989 r. Tadeusz Mazowiecki wchodził do gmachu, który był bastionem poprzedniej władzy. Miał za sobą cały kraj, obok siebie kilku ludzi, przed sobą najtrudniejsze zadanie w powojennej historii Polski.

Wspomnienie Tadeusza Mazowieckiego
Wspomnienie Tadeusza Mazowieckiegotvn24

Odeszli w ciągu ostatniego roku

LISTOPAD 2012 06.11. Patriarcha bułgarskiej Cerkwi prawosławnej Maksym, najstarszy ze zwierzchników autokefalicznych Cerkwi prawosławnych. 19.11. Klasyk światowej literatury fantastyczno-naukowej, Rosjanin Boris Strugacki. Pisał wspólnie z bratem Arkadijem; "Piknik na skraju drogi" (1972) posłużył za punkt wyjścia dla słynnego filmu Andrieja Tarkowskiego "Stalker". GRUDZIEŃ 2012 05.12. Jeden z największych muzyków w historii jazzu Dave Brubeck, autor standardu "Take Five". 06.12. Brazylijski nestor architektury Oscar Niemeyer, czołowy przedstawiciel modernizmu, projektant założeń urbanistyczno-architektonicznych stolicy Brazylii. 12.12. Ravi Shankar, legendarny wirtuoz sitaru, popularyzator muzyki hinduskiej. Współpracował ze światowej sławy skrzypkiem Yehudim Menuhinem oraz grupą The Beatles. STYCZEŃ 2013 12.01. Amerykański programista i działacz na rzecz wolności w internecie Aaraon Swartz. Opracował (w wieku 14 lat) protokół RSS (Really Simple Sindication) stosowany w przypadku często uaktualnianych stron internetowych blogów, portali informacyjnych. 13.1. Ukraiński dysydent z czasów komunistycznych, były więzień radzieckich łagrów Mychajło Horyń. 15.01. Nagisa Oshima, jeden z najgłośniejszych i najbardziej kontrowersyjnych japońskich reżyserów ("Imperium zmysłów",1976; "Imperium namiętności",1978). Nazywany japońskim Paolo Pasolinim. 26.1. Weteran ruchu obrony praw człowieka w Rosji Walerij Abramkin - działacz Moskiewskiej Grupy Helsińskiej i szef pozarządowego Centrum Wspierania Reformy Sądownictwa Karnego. LUTY 2013 10.02. Zhuang Zedong, wielokrotny mistrz świata w tenisie stołowym i zasłużona postać tzw. dyplomacji pingpongowej - z pozoru niewielu znaczących kroków, które prowadzą do poważnych pozytywnych zmian w stosunkach między państwami. Doprowadził do wizyty w Chinach prezydenta USA Richarda Nixona. 11.02. Rem Wiachiriew, były prezes rosyjskiego koncernu gazowego Gazprom w latach 1992-2001. 17.02. Grigorij Pomieranc, rosyjski filozof, kulturoznawca, pisarz i dysydent. Wywarł duży wpływ na poglądy liberalnej inteligencji, znany z wieloletniej zaocznej polemiki z Aleksandrem Sołżenicynem. MARZEC 2013 05.03. Lewicowy prezydent Wenezueli Hugo Chavez, jeden z najbardziej charyzmatycznych, a zarazem kontrowersyjnych przywódców państw Ameryki Płd. Realizował programy społeczne, które przyniosły mu prawie bezwarunkowe poparcie najbiedniejszych Wenezuelczyków. 07.03. Alvin Lee, brytyjski gitarzysta i założyciel popularnego w latach 60. i 70. zespołu Ten Years After, grającego mieszankę bluesa, swingu, jazzu i rocka. 08.03. Włoski reżyser Damiano Damiani, twórca pierwszego bloku popularnego w wielu krajach telewizyjnego serialu o walce z mafią "Ośmiornica". 08.03. Peter Banks, założyciel i pierwszy gitarzysta zespołu Yes, grającego rock progresywny. 14.03. Jeden z przywódców reżimu Czerwonych Khmerów Ieng Sary. Były wicepremier i szef kambodżańskiej dyplomacji, oskarżony o zbrodnie przeciw ludzkości w procesie toczącym się od 2011 r. 23.03. Skonfliktowany z Kremlem rosyjski miliarder Borys Bieriezowski. Znaleziony z pętlą na szyi na podłodze łazienki w swym domu. Z wykształcenia matematyk, autor ponad 100 naukowych opracowań i artykułów. 03.30. Xabier Lopez Pena, odbywający we Francji karę więzienia były szef baskijskiego ugrupowania separatystycznego ETA, uważany swego czasu za głównego jej przywódcę. KWIECIEŃ 2013 01.04. Barbara Piasecka-Johnson, kolekcjonerka dzieł sztuki, filantropka, jedna z najbogatszych kobiet świata. Po obaleniu komunizmu w Polsce proponowała kupno bankrutującej Stoczni Gdańskiej. Prowadziła m.in. fundację przyznającą stypendia Polakom studiującym w USA. 08.04. Była premier Wielkiej Brytanii w latach 1979-1990 Margaret Thatcher. Pomogła ustanowić wspólny europejski rynek, odegrała czołową rolę w zbliżeniu krajów zachodnioeuropejskich z krajami Europy Środkowej i Wschodniej. Nazywana żelazną damą, ceniona za rynkowe reformy gospodarcze, oskarżana o wyniszczenie związków zawodowych. MAJ 2013 06.05. Były siedmiokrotny premier Włoch Giulio Andreotti. W parlamencie zasiadał od pierwszej jego kadencji po ustanowieniu Republiki w 1946 r. 17.05. Były wojskowy dyktator Argentyny (1976-81) Jorge Videla, skazany w 2010 r. na dożywotnie więzienie za zbrodnie przeciwko ludzkości i w 2012 r. za wdrożenie systemu kradzieży dzieci matek więzionych z przyczyn politycznych. 21.05. Ray Manzarek, współzałożyciel legendarnego zespołu The Doors. Jego popisy na instrumentach klawiszowych obok głosu Jima Morrisona to znak rozpoznawczy stylu grupy. 23.05. Georges Moustaki, klasyk francuskiej piosenki. Napisał ich ok. 300, dla artystów takich jak Edith Piaf ("Milord", 1958 r.), Yves Montand, Dalida. 24.05. Rosyjski reżyser, scenarzysta, kompozytor, operator i aktor filmowy Piotr Todorowski. Na gitarze akompaniował Włodzimierzowi Wysockiemu i Bułatowi Okudżawie. 28.05. Marszałek Związku Radzieckiego Wiktor Kulikow, były naczelny dowódca Wojsk Państw-Stron Układu Warszawskiego w latach 1977-89, w latach 1971-77 szef Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych ZSRR i I wiceminister obrony ZSRR. CZERWIEC 2013 19.06. Węgierski polityk Gyula Horn, który w 1989 r. jako szef MSZ demonstracyjnie przeciął drut kolczasty na granicy z Austrią, a w latach 1994-98 pełnił urząd premiera. LIPIEC 2013 04.07. Amerykanin Douglas Engelbart, wynalazca myszy do komputera. 27.07. Kontrowersyjny argentyński artysta Leon Ferrari, który swoimi pracami naraził się na konflikt z ówczesnym arcybiskupem Buenos Aires Jorge Mario Bergoglio, obecnym papieżem Franciszkiem. SIERPIEŃ 2013 13.08. Były szef postkomunistycznej lewicy w Niemczech Lothar Bisky. 25.08. Tatiana Zasławska, rosyjska socjolog, ekonomistka i politolog, współtwórczyni Centrum Lewady, najbardziej cenionej pracowni socjologicznej w Rosji. Teoretyk gorbaczowowskiej pierestrojki. 23.08. Wadim Jusow, jeden z najwybitniejszych operatorów filmowych w Rosji, znany m.in. ze współpracy z Andriejem Tarkowskim ("Solaris", "Andriej Rublow", "Dziecko wojny"). WRZESIEŃ 2013 12.09. Włoski piosenkarz, aktor i kompozytor Jimmy Fontana, twórca przebojów jak "Che sara" i "Il Mondo". 12.09. Niemiecki aktor filmowy i teatralny Otto Sander, odtwórca roli anioła Cassiela w filmie Wima Wendersa "Niebo nad Berlinem". 13.09. Amerykański wynalazca i pionier w dziedzinie inżynierii dźwięku, Ray Dolby. Jego nazwisko stało się synonimem nowej jakości dźwięku w filmie. 13.09. Erich Loest, jeden z najważniejszych pisarzy wschodnioniemieckich i opozycjonista z czasów NRD. 18.09. Niemiecki krytyk literacki Marcel Reich-Ranicki, określany mianem instancji w powojennym życiu kulturalnym RFN, "papież literatury". Pochodził z Polski. PAŹDZIERNIK 2013 01.10. Historyk Holokaustu Israel Gutman, uczestnik powstania w getcie warszawskim. Doradzał polskiemu rządowi. Wiceprzewodniczący Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej (2000-2012). 02.10. Amerykański pisarz, autor powieści szpiegowskich i thrillerów politycznych, Tom Clancy. Międzynarodową sławę przyniosło mu "Polowanie na Czerwony Październik". 03.10. Lider białoruskiej opozycji Wiktar Iwaszkiewicz, który od początku lat 80. działał w młodzieżowym ruchu narodowym; organizował strajki w mińskich przedsiębiorstwach w 1991 r. 04.10. Generał Vo Nguyen Giap, bohater walk o niepodległość Wietnamu, bliski współpracownik Ho Chi Minha. Nazywany "czerwonym Napoleonem". Minister obrony narodowej 1946–80. 07.10. Były sefardyjski naczelny rabin Izraela Owadia Josef, uwielbiany przez setki tysięcy ludzi, choć jego ostry język sprawiał, że postrzegano go też jako postać kontrowersyjną. 07.10. Patrice Chereau - francuski reżyser filmowy ("Królowa Margot"), teatralny i operowy (tetralogia Wagnera w stulecie prezentacji cyklu i początku słynnego Festiwalu w Bayreuth). 10.10. Wilfried Martens, były premier Belgii (od kwietnia 1979 r. do marca 1992, z ośmiomiesięczną przerwą w 1981 r.), przewodniczący Europejskiej Partii Ludowej. 20.10. Jovanka Broz, trzecia i ostatnia małżonka przywódcy komunistycznej Jugosławii Josipa Broz Tito. 20.10. Francuski aktor Georges Descrieres - Arsene Lupin z serialu telewizyjnego o przygodach dżentelmena-włamywacza. 22.10. Włoski kompozytor, dyrygent i aranżer Gianni Ferrio, autor piosenki "Parole, parole", która podbiła świat w latach 70.

Autor: kde / Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24, Chris Collins Margaret Thatcher Foundation Wikipedia CC BY SA

Pozostałe wiadomości

Stany Zjednoczone będą chciały przejąć kontrolę nad Kanałem Panamskim, jeśli uznają, że Panama nie przestrzega warunków traktatu z 1977 roku o statusie prawnym tego szlaku wodnego - ostrzegł na platformie Truth Social prezydent elekt Donald Trump. Chodzi między innymi o pobieranie przez władze Panamy zbyt wysokich opłat za korzystanie z kanału.

Trump grozi i przywołuje traktat z 1977 roku 

Trump grozi i przywołuje traktat z 1977 roku 

Źródło:
PAP, Voice of America 

Przeniósł nie tylko stolicę z Krakowa do Warszawy, ale też stolicę Puszczy Białowieskiej ze starej do nowej Białowieży. Mowa o królu Zygmuncie III Wazie, który wybudował zapomniany dziś dwór myśliwski, po którym jedyną pamiątką są rosnące w jego miejscu dęby. Archeolodzy odkryli właśnie XVI-, XVII- i XVIII-wieczne cegły, które były częścią fundamentów jednego z budynków wchodzących w skład założenia dworskiego.  

Gomułka bał się, że Sowieci zabiorą ten kawałek Polski. Tajemnica dębów odkryta w Białowieży

Gomułka bał się, że Sowieci zabiorą ten kawałek Polski. Tajemnica dębów odkryta w Białowieży

Źródło:
tvn24.pl

Premier Słowacji Robert Fico może w poniedziałek pojechać do Moskwy, żeby spotkać się z Władimirem Putinem - przekazał w piątek prezydent Serbii Aleksandar Vuczić na antenie jednej z serbskich stacji radiowych. Tematem rozmów ma być kwestia gazu i kończącej się umowy na tranzyt tego surowca z Rosji przez Ukrainę.

Problemy Słowacji po decyzji Ukrainy. Prezydent Serbii zapowiada spotkanie Ficy z Putinem

Problemy Słowacji po decyzji Ukrainy. Prezydent Serbii zapowiada spotkanie Ficy z Putinem

Źródło:
PAP

Na Kamczatce został odnaleziony samolot An-2, który zniknął z radarów trzy dni temu. Na jego pokładzie znajdowały się trzy osoby. Wszyscy żyją - oznajmił w niedzielę Siergiej Lebiediew, regionalny minister do spraw sytuacji nadzwyczajnych.

Samolot zniknął nad Kamczatką. Po trzech dniach znaleźli załogę

Samolot zniknął nad Kamczatką. Po trzech dniach znaleźli załogę

Źródło:
RBK, Izwestija, Kam24

IMGW wydał alarmy pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu. Obowiązują też ostrzeżenia przed silny wiatrem, który w porywach może rozpędzać się do 70 kilometrów na godzinę. Sprawdź, gdzie należy uważać.

Obfite opady śniegu i porywisty wiatr. Uważajmy

Obfite opady śniegu i porywisty wiatr. Uważajmy

Źródło:
IMGW
Nie ma demokracji bez czytania. To w języku znajdziemy odtrutkę na populizm

Nie ma demokracji bez czytania. To w języku znajdziemy odtrutkę na populizm

Źródło:
tvn24.pl
Premium

1032 dni temu rozpoczęła się rosyjska pełnoskalowa inwazja na Ukrainę. Organizacja Narodów Zjednoczonych podała, że od początku wojny zginęło ponad 12 tysięcy cywili. W tym roku zginęło ponad 340 cywili, a ponad 1800 zostało rannych.

ONZ o tragicznym bilansie wojny w Ukrainie

ONZ o tragicznym bilansie wojny w Ukrainie

Źródło:
TVN24, PAP, Reuters

Wielki mufti Libii, szejk Sadik al-Ghariani wezwał w piątek wszystkich Libijczyków do zjednoczenia się i walki z Rosjanami, którzy przybyli do wschodniej części kraju z Syrii, skąd uciekli po obaleniu reżimu Baszara el-Asada.

Wielki mufti wzywa do walki z Rosjanami    

Wielki mufti wzywa do walki z Rosjanami    

Źródło:
PAP

Po miesiącu oczekiwania chiński statek Yi Peng wypłynął z duńskiej cieśniny Kattegat. Załoga tego statku jest podejrzana o przerwanie kabli telekomunikacyjnych na Bałtyku w połowie listopada. Trwa śledztwo w sprawie możliwego sabotażu. "Udało się porozmawiać z załogą i sprawdzić kwestie techniczne" - przekazał szef szwedzkiej Komisji do spraw Wypadków.

"Udało się porozmawiać z załogą". "Znamienne" działanie chińskich władz

"Udało się porozmawiać z załogą". "Znamienne" działanie chińskich władz

Źródło:
PAP

Fedor Szandor brał udział w walkach w Ukrainie i z bronią w ręku prowadził z okopów wykłady dla swoich studentów. Teraz prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski mianował go nowym ambasadorem w Budapeszcie.

Prowadził wykłady z okopów. Zełenski mianował go ambasadorem

Prowadził wykłady z okopów. Zełenski mianował go ambasadorem

Źródło:
PAP

Papież Franciszek jest przeziębiony i nie spotka się z wiernymi w niedzielę przed świętami Bożego Narodzenia. Watykan tłumaczy, że decyzja ma też związek z obowiązkami papieża w przyszłym tygodniu.

Papież nie spotka się z wiernymi. Watykan tłumaczy

Papież nie spotka się z wiernymi. Watykan tłumaczy

Źródło:
PAP

Przewodniczący PKW sędzia Sylwester Marciniak uznaje Izbę Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego. To widać po jego głosowaniu. On nawet chce nas zmusić do tego, żebyśmy my ją uznali. Nie ze mną te numery - powiedział w "Faktach po Faktach" mecenas Ryszard Kalisz, członek Państwowej Komisji Wyborczej. Jak mówił, Marciniak chce, aby członkowie PKW podjęli uchwałę w sprawie sprawozdania komitetu wyborczego PiS, którą w poniedziałek odroczono. Kalisz ujawnił, że szef Komisji próbuje wprowadzać ją tylnymi drzwiami. - Ja się trzymam prawomocnej uchwały PKW z poniedziałku - oświadczył.

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Źródło:
TVN24

Na portugalskiej Maderze wieje silny wiatr. Przez wichury odwołano ponad 30 połączeń lotniczych. Wstrzymano też połączenia morskie z wyspą Porto Santo, wchodzącą w skład tego położonego na Atlantyku archipelagu.

Odwołane loty i rejsy na Maderę   

Odwołane loty i rejsy na Maderę   

Źródło:
PAP, madeira.rtp.pt

2,2 miliona turystów przybyło na Kubę w 2024 roku. To o milion urlopowiczów mniej, niż spodziewał się rząd w Hawanie. Od kilku lat w kubańskiej turystyce widoczny jest kryzys.

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Źródło:
PAP

Pierwszy dzień astronomicznej zimy nie jest w tym roku rekordowo ciepły, ale jak zaznaczyła synoptyczka IMGW Ewa Łapińska, widać tendencję do tego, że temperatura w tym okresie jest coraz wyższa. Po odwilży w tym tygodniu śnieg w górach zdążył już spaść, ale i tak jest go mało. W Zakopanem w sobotę leżały cztery centymetry białego puchu.

Cała Polska na czerwono. "Jest tendencja"

Cała Polska na czerwono. "Jest tendencja"

Źródło:
PAP, IMGW, tvnmeteo.pl

Pijani rodzice, którzy "opiekowali się" trójką dzieci, pogryźli interweniujących policjantów. Odpowiedzą za narażenie nieletnich na niebezpieczeństwo oraz za naruszenie nietykalności mundurowych.

Pijani rodzice pogryźli interweniujących  policjantów

Pijani rodzice pogryźli interweniujących policjantów

Źródło:
KMP Lublin/tvn24.pl

Służby nie odkryły żadnych powiązań sprawcy zamachu w Magdebugu z islamskimi radykałami. Przeciwnie, mężczyzna miał być islamofobem i w dodatku sympatykiem skrajnie prawicowej partii AfD. - Prawdopodobnie stopniowo, być może w sposób niezauważony przez nikogo, radykalizował się - ocenił Łukasz Jasiński z PISM. Napastnik to pochodzący z Arabii Saudyjskiej lekarz psychiatra legalnie mieszkający i pracujący w Niemczech. Według Agencji Reuters, saudyjskie władze miały ostrzegać wcześniej Niemcy przed mężczyzną, który publikował ekstremistyczne wpisy.

Nazywał siebie "najbardziej agresywnym krytykiem islamu w historii". Kim jest zamachowiec z Magdeburga?

Nazywał siebie "najbardziej agresywnym krytykiem islamu w historii". Kim jest zamachowiec z Magdeburga?

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24, Reuters

50-letniemu lekarzowi z Arabii Saudyjskiej zarzuca się pięciokrotne morderstwo i usiłowanie zabójstwa ponad 200 osób na jarmarku bożonarodzeniowym w Magdeburgu. Premier Donald Tusk po ataku w Niemczech apeluje do prezydenta i posłów PiS. 38 osób zginęło w wypadku autobusu w Brazylii. Viktor Orban, odnosząc się do sprawy Marcina Romanowskiego zasugerował, że na Węgrzech "może dochodzić do przypadków udzielania azylu" innym osobom. IMGW wydało ostrzeżenia w związku z niebezpieczną pogodą. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w niedzielę 22 grudnia.

Zarzuty dla sprawcy zamachu, apel Tuska, tragiczny wypadek w Brazylii

Zarzuty dla sprawcy zamachu, apel Tuska, tragiczny wypadek w Brazylii

Źródło:
TVN24, PAP

Wieczorem na placu budowy nowej stacji metra zapadła się ziemia. - Zobaczyliśmy zapadlisko w ziemi na około trzy metry - mówił redakcji Kontakt24 aspirant Mariusz Kapsa ze stołecznej straży pożarnej. Jolanta Maliszewska z MPWiK przekazała, że w niedzielę rano została przywrócona woda do bloków przy ulicy Rayskiego.

Awaria na budowie nowej stacji metra. "Zobaczyliśmy zapadlisko na trzy metry"

Awaria na budowie nowej stacji metra. "Zobaczyliśmy zapadlisko na trzy metry"

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, Kontakt24

Premier Węgier Viktor Orban nie lubi rozliczeń. Powiedział mi to wprost, tłumacząc decyzję o azylu dla Marcina Romanowskiego - napisał w sobotę w mediach społecznościowych premier Donald Tusk.

Tusk o słowach Orbana. "Powiedział mi to wprost, tłumacząc decyzję o azylu"

Tusk o słowach Orbana. "Powiedział mi to wprost, tłumacząc decyzję o azylu"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

W trakcie spotkania unijnych przywódców kanclerz Niemiec Olaf Scholz z irytacją zareagował na propozycję prezydenta Andrzeja Dudy dotyczącą rosyjskich aktywów - podał "Financial Times". Według relacji dziennika niemiecki polityk "warknął" na polskiego prezydenta, zaskakując tym pozostałych przywódców.

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Źródło:
"Financial Times", PAP

Prezydent elekt USA Donald Trump ogłosił, że zamierza powołać producenta telewizyjnego Marka Burnetta na stanowisko specjalnego wysłannika do Wielkiej Brytanii w swojej nowej administracji. Burnett jest laureatem 13 nagród Emmy.

Laureat nagród Emmy w administracji Trumpa

Laureat nagród Emmy w administracji Trumpa

Źródło:
PAP

Właściciel TVN - amerykański koncern Warner Bros. Discovery - rozpoczął proces sprzedaży firmy - podał w piątek Reuters. Do tych informacji odniósł się rzecznik WBD, podkreślając, że dla "Warner Bros. Discovery podczas podejmowania decyzji o sprzedaży, zachowanie niezależności newsów TVN jest priorytetem".

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

22 grudnia rozpoczęła się kalendarzowa zima. Rosnące temperatury sprawiają, że liczba dni, w których możemy cieszyć się opadami śniegu, zmniejszają się z roku na rok. Nie zmienia to jednak faktu, że gdy taki dzień nadchodzi, cieszymy się z każdego płatka śniegu. Można wtedy lepić bałwana, pójść na sanki czy na narty. A wy lubicie gdy otacza nas biała pokrywa śniegu czy raczej preferujecie jesienną aurę? Pokażcie nam wasze zimowe dni! Czekamy na wasze filmy i zdjęcia.

Nadeszła zima. Pokażcie mroźne krajobrazy

Nadeszła zima. Pokażcie mroźne krajobrazy

Źródło:
Kontakt24

Do pewnej rodziny z amerykańskiego stanu Wirginia zawitał niespodziewany gość. Do domu przez komin wleciała sowa, która usiadła na szczycie choinki. Jej przegonienie nie było łatwe.

Wleciała do domu i usiadła na choince. "Zobaczyłam wielką sowę"

Wleciała do domu i usiadła na choince. "Zobaczyłam wielką sowę"

Źródło:
cbsnews.com, nbcwashington.com
Kiedyś von Herbersteinowie, dziś powodzianie. O mapie wspomnień i bigosie w pałacu

Kiedyś von Herbersteinowie, dziś powodzianie. O mapie wspomnień i bigosie w pałacu

Źródło:
tvn24.pl
Premium
"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

Źródło:
tvn24.pl
Premium
"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najważniejszych wydarzeniach ze świata filmu i muzyki. W programie między innymi o filmie "Saint-Exupery. Zanim powstał Mały książę", który można już oglądać na dużym ekranie, a także o tytułach z szansą na nominacje do Oscara, które znalazły się na "krótkiej liście". Wspomniano też o specjalnym wyróżnieniu dla Toma Cruise'a.

Znamy "krótkie listy" pretendentów do Oscara, Tom Cruise ze specjalny wyróżnieniem

Znamy "krótkie listy" pretendentów do Oscara, Tom Cruise ze specjalny wyróżnieniem

Źródło:
tvn24.pl