TVN24 | Polska

"Najbardziej odporne" dostaną milion złotych. Konkursy dla gmin powiązane ze szczepieniami

TVN24 | Polska

Autor:
mjz/adso
Źródło:
TVN24, PAP
Szefernaker: będzie konkurs na najbardziej odporną gminę
Szefernaker: będzie konkurs na najbardziej odporną gminęTVN24
wideo 2/6
TVN24 Szefernaker: będzie konkurs na najbardziej odporną gminę

Wojewodowie wydali polecenia wszystkim samorządom. W ramach tych poleceń gminy powinny podjąć działania dotyczące promocji szczepień u osób powyżej 60. roku życia - powiedział na konferencji prasowej wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker. Przekazał, że zorganizowane zostaną konkursy dla gmin. Warunkiem zdobycia pieniędzy będzie zaszczepienie największej liczby osób.

OGLĄDAJ TELEWIZJĘ NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

Szefernaker mówił w czwartek, że "od samego początku, kiedy ruszył Narodowy Program Szczepień, współpraca ze stroną samorządową bardzo dobrze się układa". - Staramy się, jako strona rządowa, odpowiadać na wszystkie pytania samorządów - powiedział. Zaznaczył, że rządowi zależy na tym, "aby gminy ukierunkowały promocję szczepień na osoby powyżej 60. roku życia".

Czytaj relację z konferencji

- Wojewodowie wydali polecenia wszystkim samorządom. W ramach tych poleceń wszystkie gminy powinny podjąć działania dotyczące promocji szczepień u osób powyżej 60. roku życia, W zależności od wielkości gminy otrzymają środki na ten cel - od 10 do 40 tysięcy złotych - przekazał. Dodał, że sposób promocji będzie zależał od poszczególnych gmin.

Konkursy dla gmin

Wiceszef MSWiA powiedział, że w ramach działań motywujących dla samorządowców będą organizowane konkursy dla gmin.

- Pierwszy konkurs to "Gmina na medal – szczepimy się" - powiedział. Tłumaczył, że przeznaczonych zostanie po 100 tysięcy złotych dla pierwszych 500 gmin w Polsce, w których poziom zaszczepienia mieszkańców przekroczy 67 procent. Wielkość i położenie gmin nie mają tu znaczenia. Czas na zdobycie nagrody - do 31 grudnia. - Chyba że wcześniej te 500 pierwszych gmin uzyska taki poziom wyszczepienia - tłumaczył.

Paweł Szefernaker o konkursie "gmina na medal"
Paweł Szefernaker o konkursie "gmina na medal"TVN24

Szefernaker powiedział, że rozpocznie się też konkurs na "najbardziej odporną gminę".

Pierwsza kategoria to małe gminy, do 30 tysięcy mieszkańców. Gminy zostaną podzielone na 49 regionów, zwycięzca w każdym regionie otrzyma milion złotych.

Drugą kategorią będą średnie gminy, czyli takie między 30 a 100 tysiącami mieszkańców. Trzy najlepsze gminy z najwyższym wskaźnikiem zaszczepienia w Polsce otrzymają po milion złotych.

Trzecią kategorią będą duże gminy, czyli takie powyżej 100 tysięcy mieszkańców. Tutaj najlepsza gmina z najwyższym wskaźnikiem zaszczepienia w Polsce otrzyma milion złotych.

- W ramach tego konkursu jest także szczególna nagroda dla najbardziej odpornej gminy w Polsce. To dwa miliony złotych dla gminy z najwyższym odsetkiem zaszczepionych mieszkańców - powiedział.

- W czasach kryzysu covidowego to są środki, które bardzo się przydadzą samorządom. Włodarzom gmin powinno zależeć na tych środkach, powinni zrobić wszystko, żeby na terenie danej gminy jak najwięcej osób się zaszczepiło - dodał Szefernaker.

Konkurs będzie trwał do 31 października 2021 roku.

Szefernaker: będzie konkurs na najbardziej odporną gminę
Szefernaker: będzie konkurs na najbardziej odporną gminęTVN24

Autor:mjz/adso

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości