Posłowie przegłosowali w środę ustawę anty-TVN. TVN24, która przez cały dzień relacjonowała dla Państwa wydarzenia z Sejmu, osiągnęła tego dnia najwyższy w historii naszej stacji wynik oglądalności – 9,8 procent udziału w grupie ogólnej. Dało nam to pierwsze miejsce spośród wszystkich kanałów telewizyjnych w Polsce. Dziękujemy, że jesteście Państwo z nami.
W środę Sejm przyjął ustawę anty-TVN. Za projektem opowiedziało się 228 posłów, przy 216 głosach przeciw oraz 10 głosach wstrzymujących się. Wcześniej Prawo i Sprawiedliwość przegrało kilka głosowań, w tym to, dotyczące wniosku o odroczenie obrad. Po przerwie marszałek Elżbieta Witek zarządziła jednak reasumpcję głosowania nad wnioskiem, który w ponownym głosowaniu został odrzucony.
TVN24 liderem oglądalności
Sejmowe wydarzenia relacjonowała dla Państwa TVN24, która tego dnia osiągnęła najwyższy w historii stacji wynik oglądalności. Wśród ogółu widzów śledziło nas 9,8 procent oglądających, co pozwoliło nam osiągnąć najlepszy wynik spośród wszystkich kanałów telewizyjnych. Poprzedni najwyższy wynik oglądalności osiągnęliśmy 30 października 2020 roku, gdy relacjonowaliśmy protesty w obronie praw kobiet.
W momencie najwyższej oglądalności, około godziny 19.40, śledziło nas ponad 1,5 miliona widzów, co w grupie ogólnej stanowiło 14,7 procent udziału.
Najlepszy wynik wśród stacji informacyjnych
TVN24 z wynikiem 9,8 procent wyprzedziła konkurencyjne stacje informacyjne. Kanał informacyjny telewizji państwowej TVP Info osiągnął 5,1 procent udziału w grupie ogólnej, a Polsat News - 2,5 procent.
TVN24 BiS osiągnął wynik 1,2 procent oglądalności w grupie ogólnej, co plasuje tę stację na czwartej pozycji wśród kanałów informacyjnych.
Większość wydarzeń sejmowych pokazywała także stacja TVN. W tym dniu osiągnęła wynik 6,7 procent widzów w grupie ogólnej oraz 8,83 procent w grupie wiekowej 16-49.
Trzecia pozycja w grupie 16-49
W grupie wiekowej 16-49 TVN24 osiągnął wynik na poziomie 6,09 procent.
Również w tej grupie TVN24 wyprzedziła konkurencyjne kanały informacyjne. TVP Info zanotowało wynik na poziomie 2,2 procent, a Polsat News - 2,18 procent.
Koncesja TVN24 i ustawa anty-TVN
TVN24 wciąż czeka na przedłużenie koncesji. Wniosek w tej sprawie trafił do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w lutym ubiegłego roku, czyli 18 miesięcy temu. Do dzisiaj nie zapadło rozstrzygnięcie. W sprawie koncesji dla TVN24 odbyły się 22 lipca dwa głosowania w KRRiT. Nie doszło do rozstrzygnięć.
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji twierdzi, że problem z przedłużeniem koncesji dla TVN24 leży w "sytuacji właścicielskiej" grupy TVN. Zarząd stacji w oświadczeniu przypomniał, że w 2015 roku KRRiT zaakceptowała wejście amerykańskiego kapitału do TVN. Od 2016 roku - w takich samych warunkach właścicielskich - KRRiT wydała już koncesje dla kanałów TVN24 BiS, TTV i TVN International West.
Równolegle Sejm przyjął w środę nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji nazywaną ustawą anty-TVN. "Wolą ustawodawcy jest, by spółki z siedzibą w Polsce nie mogły być kontrolowane przez podmioty spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego" - napisano w uzasadnieniu. Właścicielem TVN jest Discovery, poprzez spółkę zależną Polish Television Holding BV w Holandii, a więc należącą do EOG.
Przeciwko zmianom w ustawie medialnej zaprotestowało wielu dziennikarzy, polityków i instytucji. We wtorek w kilkudziesięciu polskich miastach manifestowali obywatele.
"Wolne media, wolni ludzie". Protesty w całym kraju
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24