Gowin o lex TVN: Nie chodzi tylko o inwestycje amerykańskie. Negatywny wpływ będzie znacznie szerszy

Autor:
momo/adso
Źródło:
TVN24
Gowin: wejście w życie ustawy medialnej w takim kształcie negatywnie wpłynie na klimat inwestycji w Polsce
Gowin: wejście w życie ustawy medialnej w takim kształcie negatywnie wpłynie na klimat inwestycji w PolsceTVN24
wideo 2/5
TVN24Gowin: wejście w życie ustawy medialnej w takim kształcie negatywnie wpłynie na klimat inwestycji w Polsce

Wejście w życie lex TVN w takim kształcie, jaki został zaproponowany, negatywnie wpłynie na klimat inwestycyjny wokół Polski - tłumaczył w środę w Głogowie wicepremier Jarosław Gowin. Jak dodał, poprawka Kukiz '15 do ustawy medialnej to krok w dobrym kierunku, ale "nie rozwiązuje ona zasadniczego problemu z punktu widzenia Polski".

Sejmowa komisja kultury i środków przekazu debatowała we wtorek nad projektem nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji autorstwa posłów Prawa i Sprawiedliwości, który bezpośrednio godzi w niezależność TVN. Komisja przyjęła projekt z uwzględnionymi podczas posiedzenia poprawkami. Głosowało 29 posłów - za było 16 z PiS, przeciw - 12 z Koalicji Obywatelskiej, Lewicy i Koalicji Polskiej, jeden poseł Konfederacji wstrzymał się od głosu.

OGLĄDAJ POSIEDZENIE KOMISJI W TVN24 GO>>>

- Jestem przekonany, że wejście w życie ustawy w takim kształcie, jaki został zaproponowany, negatywnie wpłynie na klimat inwestycji w Polsce - tłumaczył w środę wicepremier Jarosław Gowin. Jak zaznaczył, "tutaj nie chodzi tylko o inwestycje amerykańskie". - Mamy jasne zapowiedzi ze strony administracji waszyngtońskiej, że takie rozwiązanie zamrozi nam relacje gospodarcze. Ale myślę, że negatywny wpływ byłby znacznie szerszy - dodał lider Porozumienia.

Jarosław Gowin na konferencji prasowej w GłogowieMinisterstwo Rozwoju, Pracy i Technologii

"Nie jest jasne, jaki jest prawdziwy sens tej poprawki"

Sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu podczas wtorkowego posiedzenia przyjęła projekt nowelizacji ustawy medialnej wraz z poprawkami, w tym poprawką zgłoszoną przez koło Kukiz'15, która wykluczałaby możliwość wykupu mediów prywatnych przez spółki Skarbu Państwa i spółki zależne.

- Nie jest jasne, jaki jest prawdziwy sens tej poprawki. Kierunek jest dobry, natomiast czy rzeczywiście przepis w tym brzemieniu zapobiega możliwości przejęcia mediów przez spółki Skarbu Państwa, to jeszcze wymaga analiz - ocenił Gowin.

Zaznaczył jednocześnie, że poprawka zgłoszona przez koło Kukiza "nie rozwiązuje zasadniczego problemu z punktu widzenia Polski". - Nie rozwiązuje problemu pluralizmu mediów, po drugie klimatu inwestycyjnego wokół Polski, a po trzecie naszych dobrych relacji z państwem, które jest podstawowym sojusznikiem i podstawowym gwarantem polskiego bezpieczeństwa, czyli Stanami Zjednoczonymi - mówił wicepremier.

Gowin: propozycją ustawy lex TVN zostaliśmy kompletnie zaskoczeni

Pytany o relacje Porozumienia i PiS oraz o to, ile jest punktów spornych między ugrupowaniami, Gowin odparł: - W każdej koalicji jest szeroka przestrzeń spraw wspólnych i jest taka przestrzeń (spraw - red.), w których się będziemy różnić.

Przyznał, że "w ostatnim czasie jest zbyt dużo propozycji niekonsultowanych wewnątrz koalicji". - Na przykład propozycją ustawy zwanej "lex TVN" zostaliśmy kompletnie zaskoczeni, nie byliśmy informowani w ogóle o tym, że takie prace się toczą. Tam, gdzie brak dialogu, brak konsultacji, pewne rozbieżności są nieuchronne - powiedział wicepremier.

Autor:momo/adso

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii

Pozostałe wiadomości