PiS przegrywa głosowanie w komisji. Projekt ustawy Lex pilot zawieszony do wysłuchania publicznego

Autor:
akw/adso
Źródło:
TVN24, PAP
Projekt ustawy Lex pilot zawieszony do wysłuchania publicznego. Relacja Karoliny Wasilewskiej z Sejmu
Projekt ustawy Lex pilot zawieszony do wysłuchania publicznego. Relacja Karoliny Wasilewskiej z SejmuTVN24
wideo 2/6
TVN24Projekt ustawy Lex pilot zawieszony do wysłuchania publicznego. Relacja Karoliny Wasilewskiej z Sejmu

Będzie wysłuchanie publiczne w sprawie Lex pilot. Posłowie Prawa i Sprawiedliwości przegrali głosowanie w trakcie obrad sejmowej komisji cyfryzacji, innowacyjności i nowoczesnych technologii. Na komisji - wobec równej liczby głosów za i przeciw - zdecydował głos przewodniczącego. Jeżeli przepisy rządowego projektu wejdą w życie, operatorzy płatnej telewizji będą musieli obowiązkowo udostępniać, na pierwszych miejscach listy, jedynie pięć kanałów telewizji rządowej.

12 stycznia w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy Prawo komunikacji elektronicznej i przepisów wprowadzających ustawę Prawo komunikacji elektronicznej, zwanego Lex pilot. Podczas dyskusji złożono wnioski o dodatkowe skierowanie projektu ustawy do sejmowej komisji kultury i środków przekazu oraz wnioski o odrzucenie projektu ustawy w całości.

Wnioski te były głosowane 3 lutego. Oba zostały odrzucone. Projekt po tym trafił do prac w sejmowej komisji cyfryzacji, innowacyjności i nowoczesnych technologii.

CZYTAJ WIĘCEJ: Lex pilot. Nie tylko kolejność. Czego jeszcze chcą rządzący w ustawie? >>>

Będzie wysłuchanie publiczne Lex pilot

W trakcie poniedziałkowych obrad tej komisji jej szef Jan Grabiec (PO) poddał pod głosowanie wniosek formalny w sprawie podjęcia uchwały o przeprowadzeniu wysłuchania publicznego w sprawie przepisów.

Głosowało wszystkich 18 członków komisji. "Za" zagłosowało dziewięciu posłów, przeciwko było dziewięciu innych. Wniosek na początku nie został przyjęty.

Po głosowaniu głos zabrał przedstawiciel biura legislacyjnego. - Wniosek o wysłuchanie publiczne jest wnioskiem o charakterze proceduralnym, w związku z tym, zgodnie z artykułem 163a ustęp drugi Regulaminu Sejmu, w przypadku głosowania nad takim wnioskiem równą liczbą głosów, rozstrzyga głos prowadzącego obrady, jeżeli nie wstrzymał się od głosu - przypomniał.

(...) 2. W przypadku zgłoszenia na posiedzeniu komisji wniosku w sprawie proceduralnej wniosek taki głosowany jest niezwłocznie. W przypadku uzyskania w głosowaniu nad wnioskiem równej liczby głosów, o przyjęciu albo o odrzuceniu uchwały w tej sprawie rozstrzyga głos prowadzącego obrady, jeżeli nie wstrzymał się on od głosu. (...)

Po tym oświadczeniu Grabiec potwierdził, że był "za" przyjęciem wniosku, w związku z tym został on przyjęty.

Wysłuchanie publiczne odbędzie się 6 marca.

"Przepisy mają wejść w życie na chwile przed rozpoczęciem kampanii wyborczej"

Reporterka TVN24 Karolina Wasilewska pytała w Sejmie o zapisy ustawy, według których na pierwszych miejscach listy telewizyjnej udostępniane będzie jedynie pięć kanałów telewizji rządowej.

- Są to kanały telewizji publicznej, czyli telewizji, która jest podmiotem finansowanym ze środków publicznych i przez abonentów, w związku z powyższym chcielibyśmy, żeby wszyscy abonenci mieli pewność, że w każdym miejscu, gdziekolwiek będą oglądali, i z jakiej usługi korzystali, będą mieli łatwy dostęp do telewizji, za którą przecież wszyscy płacimy - przekonywał Paweł Lewandowski, podsekretarz stanu w KPRM.

Podsekretarz stanu w KPRM był pytany o Lex pilot: chcielibyśmy, żeby wszyscy abonenci mieli łatwy dostęp do telewizji, za którą wszyscy płacimy
Podsekretarz stanu w KPRM był pytany o Lex pilot: chcielibyśmy, żeby wszyscy abonenci mieli łatwy dostęp do telewizji, za którą wszyscy płacimyTVN24

O interesy kanałów lokalnych, które nie są telewizją publiczną, ubiega się między innymi Ewa Michalska, z fundacji Fundusz Telewizji Lokalnych. - W tej chwili jest tak, że bardzo dużo operatorów ustala sobie tę telewizję (publiczną - red.) na pierwszym kanale, bo to im też służy do komunikacji ze swoimi abonentami - powiedziała. - W bardzo wielu miejscach, nie mówię, że we wszystkich, te kanały są wręcz nie w pierwszej dziesiątce, bo u niektórych deklaruje się, że są na pierwszym kanale, a potem są ustawiane inne kanały - zwracała uwagę.

Lex pilot. Co z telewizjami lokalnymi, które nie są telewizją publiczną?  Ewa Michalska z fundacji Fundusz Telewizji Lokalnych komentuje
Lex pilot. Co z telewizjami lokalnymi, które nie są telewizją publiczną? Ewa Michalska z fundacji Fundusz Telewizji Lokalnych komentujeTVN24

Jan Grabiec zauważył z kolei, że "charakterystyczne jest to, że te przepisy mają wejść w życie na chwile przed rozpoczęciem kampanii wyborczej, że wtedy właśnie nasze domowe piloty mają zostać zaprogramowane zgodnie z wolą rządowej partii". - To coś niesamowitego. W trzydziestoleciu wolnej Polski były różne zakusy, jeśli chodzi o telewizję, ale nikt przynajmniej nie próbował programować ludziom pilotów - komentował.

Premier: wierzę, że w wyniku konsultacji będziemy w stanie wypracować optymalny model

W poniedziałek o projekt ustawy pytany był na konferencji w śląskich Bobrownikach premier Mateusz Morawiecki. - Wierzę, że w wyniku konsultacji odbywających się w ciągu najbliższych tygodni, będziemy w stanie wypracować optymalny model, najlepsze rozwiązanie, które będzie akceptowalne dla jak największej liczby Polaków, obywateli, możliwie dla wszystkich, a z drugiej strony, nie będzie ingerujące w modele operacyjne i biznesowe poszczególnych nadawców - powiedział.

Lex pilot

Rządowy projekt wprowadza zmiany w obowiązującej zasadzie "must carry, must offer". Zgodnie z nią do tej pory na liście kanałów obowiązkowych oferowanych przez płatnych operatorów były kanały telewizji rządowej i stacje komercyjne, w tym np. TVN. Jeśli nowelizacja wejdzie w życie, z obowiązkowej listy kanały komercyjne wypadną.

Zostaną TVP1, TVP2, TVP3 oraz dodatkowo pojawią się TVP Info i TVP Kultura. Pięć stacji nadawanych przez TVP znajdzie się też na pierwszych pięciu przyciskach na pilotach.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:akw/adso

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości