Lex Kaczyński w Dzienniku Ustaw. Prezydent nie pochwalił się podpisem

Autor:
asty/dap
Źródło:
TVN24, PAP
Matczak o "lex Kaczyński": ta ustawa może spowodować, że ludziom będzie się opłacało kłamać
Matczak o "lex Kaczyński": ta ustawa może spowodować, że ludziom będzie się opłacało kłamać
TVN24
TVN24Matczak o "lex Kaczyński": ta ustawa może spowodować, że ludziom będzie się opłacało kłamać

W Dzienniku Ustaw opublikowana została w piątek nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego. Obszerne zmiany odnoszą się do procedur cywilnych. Nowela zawiera też przepis zmieniający zasady publikacji zasądzonych przeprosin w sprawie naruszenia dóbr osobistych. Z tego powodu ustawa określana była jako lex Kaczyński.

W piątek ustawa o zmianie ustawy Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw została opublikowana w Dzienniku Ustaw.

Jak wynika z zestawienia zamieszczonego na stronie internetowej Kancelarii Prezydenta RP Andrzej Duda podpisał nowelizację 22 marca. Jednak próżno informacji o podpisie pod nowelizacją Kpc szukać w "Aktualnościach" - jak się to stało w przypadku ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej czy nowelizacji Kodeksu pracy.

PEŁNA TREŚĆ NOWELIZACJI USTAWY KODEKS POSTĘPOWANIA CYWILNEGO

Lex Kaczyński

Politycy i publicyści nowelizację Kodeksu postępowania cywilnego określali mianem lex Kaczyński, w związku z tym, że jeden z zapisów umożliwiłby Jarosławowi Kaczyńskiemu uniknięcie zapłaty ponad 700 tysięcy złotych wynikającej z konieczności opublikowania przeprosin wobec polityka Koalicji Obywatelskiej Radosława Sikorskiego.

Ostatecznie prezes PiS skorzystał z oferty eurodeputowanego, który zaproponował, aby ten wpłacił 50 tysięcy złotych na siły zbrojne Ukrainy.

Czytaj także: Kaczyński przyjął propozycję Sikorskiego. Były szef MSZ komentuje

W ustawie przewidziano, że jeśli pozwany nie opublikuje przeprosin, sąd będzie mógł nakazać ich opublikowanie na łamach ogólnodostępnego Monitora Sądowego i Gospodarczego na koszt pozwanego. Treść będą mogły powielać inne media. Sąd będzie mógł również nałożyć na pozwanego do 15 tys. zł grzywny. Przepis dotyczy także postępowań będących już w toku.

Nowela Kpc

Uchwalona pod koniec stycznia przez Sejm nowela zmienia m.in. próg wartości sporu dzielący sprawy między sądy rejonowe i okręgowe. Sprawami, w których wartość przedmiotu sporu będzie niższa niż 100 tys. zł, zajmą się działające w danym okręgu, sądy rejonowe.

Pojawi się nowe postępowanie z udziałem konsumentów. W takich postępowaniach konsument będzie mógł "wytoczyć powództwo również przed sąd właściwy dla miejsca swojego zamieszkania", a przepisy o postępowaniu z udziałem konsumentów będą miały zastosowanie także w przypadku, gdy przedsiębiorca zaprzestał prowadzenia działalności gospodarczej.

Nowe przepisy przewidują obniżenie opłat komorniczych i powiązanie ich wysokości z rzeczywistymi efektami pracy komornika, aby zwiększyć dostęp wierzycieli do instytucji zabezpieczenia roszczeń pieniężnych przed wszczęciem lub w toku procesu.

Sejm przyjął 26 senackich poprawek, w większości o charakterze redakcyjnym. Przyjęta została także poprawka, która zobowiązała resort sprawiedliwości do przeprowadzenia przeglądu funkcjonowania przepisów tej nowelizacji i przedstawienia parlamentowi pisemnej informacji o jej skutkach po trzech latach od wejścia w życie noweli.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty/dap

Źródło: TVN24, PAP

Pozostałe wiadomości