Prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński oficjalnie zaakceptował i uroczyście podpisał w sobotę wzór banknotu kolekcjonerskiego "Lech Kaczyński. Warto być Polakiem" o nominale 20 złotych. - Poprzez emisję tego banknotu, szczególnie ważnego dla milionów Polaków, chcemy oddać hołd wielkiemu człowiekowi, jakim był profesor Lech Kaczyński - powiedział szef NBP.
- Dzisiaj, w 11. rocznicę tragedii smoleńskiej podpisałem banknot kolekcjonerski poświęcony świętej pamięci Lechowi Kaczyńskiemu, prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej, który zginął w tragicznych okolicznościach w Smoleńsku - oświadczył w sobotę Adam Glapiński.
Jak wyjaśnił prezes Narodowego Banku Polskiego, "złożenie podpisu oznacza akceptację wizerunku i szaty graficznej banknotu oraz jest wyrazem zgody prezesa na jego produkcję".
CZYTAJ WIĘCEJ: Prezes NBP: na nowym banknocie powinna być kobieta, królowa
- Poprzez emisję tego banknotu, szczególnie ważnego dla milionów Polaków, chcemy oddać hołd wielkiemu człowiekowi, jakim był profesor Lech Kaczyński, który całym swoim życiem potwierdzał, że warto być Polakiem - powiedział prezes NBP. Właśnie taki napis znajduje się na banknocie.
Narodowy Bank Polski planuje wprowadzenie banknotu do obiegu z okazji Święta Niepodległości w listopadzie bieżącego roku w nakładzie do 80 tysięcy sztuk.
Nowy banknot w Polsce?
W trakcie konferencji 15 stycznia prezes NBP wyraził przekonanie, że w okresie następnej kadencji prezesa w latach 2022-28 będzie właściwy moment na podjęcie prac nad banknotem 1000 złotych. Z kolei podczas konferencji z 5 lutego Glapiński powiedział, że jest potrzeba społeczna, by powstał banknot o nominale 1000 złotych.
W lutym 2017 roku do obiegu trafił banknot o nominale 500 złotych z królem Janem III Sobieskim. Prace projektowe nad tym banknotem trwały dwa lata. Autorem projektu graficznego jest Andrzej Heidrich, który zaprojektował również pozostałe polskie banknoty obiegowe o nominałach 10, 20, 50, 100 i 200 złotych.
Na przedniej stronie banknotu o nominale 500 złotych król jest zwrócony w stronę stylizowanego wizerunku herbu rodu Sobieskich noszącego nazwę Janina. Po prawej stronie portretu władcy widoczny jest szyszak husarski. Na odwrotnej stronie banknotu znajdują się: orzeł w koronie i pałac w Wilanowie. Banknot jest utrzymany w kolorystyce szarobrązowej, niebieskiej, bordowej i zielonej.
Źródło: tvn24.pl, PAP, TVN24 BIS
Źródło zdjęcia głównego: NBP