Prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński stwierdził, że na proponowanym banknocie o nominale 1000 złotych powinien znaleźć wizerunek królowej Polski Jadwigi Andegaweńskiej. Wyjaśnił przy tym, iż jest to jego prywatny pogląd, a ostateczna decyzja zostanie podjęta po konsultacjach.
- Na banknocie powinna być kobieta, królowa - mówił Glapiński na konferencji prasowej w piątek. Jak dodał, Jadwiga Andegaweńska jest "w szczególny sposób zasłużona dla Polski". Zastrzegł, że ostateczna decyzja będzie podjęta po "szerszych konsultacjach".
"Mieliśmy do czynienia z masowym wypłacaniem banknotów"
- Myślę, że taki banknot (o nominale - red.) 1000 złotych z królową Polski Jadwigą Andegaweńską byłby bardzo wygodny w przechowywaniu wartości, w tezauryzacji domowej czy w skrytkach bankowych. Tezauryzacji innej niż na kontach bankowych, co wyraźnie widać, że społeczeństwo polskie interesuje - oświadczył Glapiński.
Jak przypomniał, "w czasie kryzysu mieliśmy do czynienia z masowym wypłacaniem banknotów, (…) ludzie gromadzili oszczędności w domu, zakładając, że to jakaś wygodniejsza, bardziej elastyczna forma oszczędności". Glapiński dodał, że jemu też się wydaje, iż "część oszczędności, w miarę jak społeczeństwo polskie będzie się bogacić, w tej formie może być przekazywana".
Prezes NBP poinformował też, że w sobotę oficjalnie zaakceptuje i uroczyście podpisze wzór banknotu kolekcjonerskiego "Lech Kaczyński. Warto być Polakiem". Jak dodał, banknot ten zostanie wprowadzony do obiegu w nakładzie do 80 tys. sztuk z okazji święta niepodległości w listopadzie.
Nowy banknot w Polsce?
W trakcie konferencji 15 stycznia prezes NBP wyraził przekonanie, że w okresie następnej kadencji prezesa w latach 2022-28 będzie właściwy moment na podjęcie prac nad banknotem 1000 złotych. Z kolei podczas konferencji z 5 lutego Glapiński powiedział, że jest potrzeba społeczna, by powstał banknot o nominale 1000 zł.
W lutym 2017 roku do obiegu trafił banknot o nominale 500 złotych. Prace projektowe nad tym banknotem trwały dwa lata. Autorem projektu graficznego jest Andrzej Heidrich, który zaprojektował również pozostałe polskie banknoty obiegowe o nominałach 10, 20, 50, 100 i 200 zł.
Na przedniej stronie banknotu o nominale 500 złotych król jest zwrócony w stronę stylizowanego wizerunku herbu rodu Sobieskich noszącego nazwę Janina. Po prawej stronie portretu władcy widoczny jest szyszak husarski. Na odwrotnej stronie banknotu znajdują się: orzeł w koronie i pałac w Wilanowie. Banknot jest utrzymany w kolorystyce szarobrązowej, niebieskiej, bordowej i zielonej.
Źródło: PAP, TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: NAC, Sygnatura: 3/1/0/11/2149/1