Mam nadzieję, że dzisiaj, najpóźniej jutro będziemy mogli ogłosić, że komitet KW Lewica został zarejestrowany - powiedziała we wtorek Marcelina Zawisza z partii Razem. Komitet Wyborczy Lewica został wezwany przez Państwową Komisję Wyborczą do usunięcia wady zgłoszenia, dotyczącej nazwy komitetu. Rzeczniczka sztabu wyborczego dodała: czekamy, aż sąd wpisze nazwę Lewica do ewidencji partii politycznych.
Sojusz Lewicy Demokratycznej, Wiosna i Razem zdecydowały, że wystartują w jesiennych wyborach parlamentarnych jako Komitet Wyborczy Lewica, a bazą organizacyjną startu będą struktury SLD.
W ubiegłym tygodniu zmienił on w statucie skrót partii z SLD na "Lewica". Zmiany w prowadzonej przez siebie ewidencji partii politycznych musi dokonać jeszcze sąd. Dopiero to umożliwi Państwowej Komisji Wyborczej zarejestrowanie komitetu pod wnioskowaną nazwą.
"To nas nie zaskoczyło"
- Wiedzieliśmy, że będzie takie wezwanie do uzupełnienia wniosku - przyznała we wtorek rzeczniczka rzeczniczka Sojuszu Lewicy Demokratycznej oraz sztabu wyborczego Lewicy Anna-Maria Żukowska. - Natomiast chcieliśmy jak najszybciej złożyć zawiadomienie o rejestracji komitetu, po to, żeby móc korzystać już z ochrony nazwy tego komitetu, z ochrony prawnej. Tak, że to nas nie zaskoczyło - dodała.
Przekazała, że wniosek o zarejestrowanie zmiany jest w Sądzie Okręgowym w Warszawie.
- Czekamy, aż sąd wpisze tę nazwę do ewidencji partii politycznych - podkreśliła.
"Mam pełną nadzieję, że sąd podejmie decyzje w trybie pilnym"
- Jesteśmy przekonani, że będziemy startować jako KW Lewica - powiedziała Marcelina Zawisza z partii Razem. - Mielibyśmy to już w poniedziałek, gdyby nie to, że Sojusz Lewicy Demokratycznej został wezwany do uzupełnienia naprawdę bardzo drobnej wady zgłoszenia, w związku z czym mam nadzieję, że dzisiaj, najpóźniej jutro będziemy mogli ogłosić, że komitet KW Lewica został zarejestrowany - wyjaśniła.
- Mamy pełne zaufanie odnośnie tego, jak prawnicy i prawniczki załatwiają tę sprawę. Mamy pełną nadzieję również, że sąd w trybie pilnym tę decyzję podejmie - dodała Zawisza.
Zaznaczyła, że sąd "na ogół takie sprawy rozpatruje w ciągu trzech dni".
Wezwanie do usunięcia wady
W poniedziałek Państwowa Komisja Wyborcza wezwała cztery komitety - KW Sojusz Lewicy Demokratycznej (KW Lewica), KW Narodowego Odrodzenia Polski, KWW Bezpartyjni Samorządowcy oraz KWW Bezpartyjni Samorządowcy! - do usunięcia wad.
Jak wynika z pisma PKW skierowanego do pełnomocnika wyborczego Komitetu Wyborczego Sojusz Lewicy Demokratycznej, z wezwaniem "do usunięcia wady zawiadomienia o utworzeniu komitetu wyborczego", w ewidencji partii politycznych nazwa partii politycznej tworzącej KW Lewica brzmi: "Sojusz Lewicy Demokratycznej", a skrót jej nazwy to "SLD".
Zatem skrót nazwy komitetu "KW Lewica" jest niezgodny z wpisem do ewidencji partii politycznych. Skrót nazwy komitetu, w przypadku partii, powinien zawierać litery KW (Komitet Wyborczy), a następnie zgodną z wpisem do ewidencji nazwę lub skrót nazwy partii, która go tworzy.
W wezwaniu Państwowa Komisja Wyborcza zauważa, że zgodność skrótu nazwy Komitetu Wyborczego z wpisem do ewidencji partii politycznych jest wymagana przepisami Kodeksu Wyborczego. PKW wyjaśnia, że nie może "uwzględnić złożenia przez partię polityczną do Sądu Okręgowego w Warszawie wniosku o zmianę wpisu do ewidencji partii politycznych w zakresie skrótu nazwy partii, ponieważ Sąd zmiany takiej nie dokonał".
Trzy dni na usunięcie wad
Wezwany przez PKW komitet ma trzy dni na usunięcie wad. Jeśli w tym czasie wady nie zostaną usunięte, PKW odmawia przyjęcia zawiadomienia. Pełnomocnik wyborczy ma prawo złożyć do Sądu Najwyższego skargę na postanowienie PKW o odmowie przyjęcia zawiadomienia. Państwowa Komisja Wyborcza przyjmuje zgłoszenia o utworzeniu komitetu do 26 sierpnia.
Kolejne siedem zawiadomień
W poniedziałek PKW zarejestrowała cztery komitety partyjne: KW PiS, KW Konfederacja Wolność i Niepodległość, KW Odpowiedzialność i KW Zgoda. Komisja zarejestrowała też jeden komitet koalicyjny - KKW Koalicja Obywatelska PO .N IPL ZIELONI oraz jeden komitet wyborczy wyborców - KWW Koalicja Bezpartyjni i Samorządowcy.
We wtorek trafiło jedenaście kolejnych zawiadomień o utworzeniu komitetu wyborczego. Dokumenty złożyły: Komitet Wyborczy Jedność Narodu, Komitet Wyborczy II Rzeczpospolita Polska, Komitet Wyborczy Skuteczni Piotra Liroya-Marca, Komitet Wyborczy Wyborców Bezpartyjni Polacy, Komitet Wyborczy Wyborców Bezpartyjni Samorządowcy.pl, Komitet Wyborczy Wyborców Rafała Komarewicza, Komitet Wyborczy Wyborców Mniejszość Niemiecka, Komitet Wyborczy PSL, Komitet Wyborczy Samoobrona, Komitet Wyborczy Prawica, Komitet Wyborczy Akcja Zawiedzionych Emerytów Rencistów.
Komitet wyborczy mogą tworzyć partie polityczne, koalicje partii i wyborcy. Od momentu zarejestrowania komitetu wyborczego może on rozpocząć zbieranie podpisów pod listami kandydatów. Lista kandydatów na posłów - zgodnie z Kodeksem wyborczym - powinna być poparta podpisami co najmniej 5 tysięcy wyborców stale zamieszkałych w danym okręgu wyborczym. Komitet wyborczy, który zgłosił listy kandydatów w co najmniej w połowie okręgów wyborczych, dalsze listy może zgłaszać bez podpisów. Zgłoszenie kandydata na senatora powinno być poparte podpisami co najmniej 2 tysięcy wyborców. Wybory parlamentarne odbędą się w niedzielę, 13 października 2019 roku. Polacy wybiorą w nich na czteroletnią kadencję 460 posłów i 100 senatorów.
Autor: js//rzw / Źródło: TVN24, PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24