TVN24 | Polska

Setki migrantów na przejściu w Kuźnicy. Policja: próba sforsowania granicy w rejonie Starzyny

TVN24 | Polska

Aktualizacja:
Autor:
ads,
pp\mtom
Źródło:
tvn24.pl
Straż Graniczna: na przejściu granicznym w Kuźnicy po stronie białoruskiej gromadzą się migranci (materiał z 15.11.2021)
Straż Graniczna: na przejściu granicznym w Kuźnicy po stronie białoruskiej gromadzą się migranci (materiał z 15.11.2021)Straż Graniczna
wideo 2/27
Straż GranicznaStraż Graniczna: na przejściu granicznym w Kuźnicy po stronie białoruskiej gromadzą się migranci (nagranie z 15 listopada)

Setki migrantów zebrały się na przejściu granicznym w Kuźnicy. "Przygotowywana jest próba siłowego forsowania granicy. Wszystko odbywa się pod nadzorem białoruskich służb" - napisała Straż Graniczna. Polskie służby opublikowały kilka nagrań. Ministerstwo Obrony Narodowej przekazało, że "w dzisiejszej operacji biorą udział żołnierze białoruskiego specnazu". Podlaska policja przekazała, że "około godziny 16 kilkusetosobowa grupa bezskutecznie próbowała sforsować granicę w rejonie Starzyny".

Migranci koczowali w obozie w rejonie Kuźnicy od tygodnia. W piątek Straż Graniczna przekazała, że ich liczba przekroczyła już tysiąc.

Migranci na przejściu granicznym w Kuźnicy. Nagranie MSWiA
Migranci na przejściu granicznym w Kuźnicy. Nagranie MSWiAMSWiA

Straż Graniczna opublikowała w poniedziałek przed południem nagranie, na którym widać gromadzących się na przejściu granicznym migrantów. "Od rana na przejściu granicznym w Kuźnicy po stronie białoruskiej gromadzą się nielegalni imigranci. Dołączają do nich kolejne grupy, które do tej pory koczowały przy granicy. Przygotowywana jest próba siłowego forsowania granicy. Wszystko odbywa się pod nadzorem białoruskich służb" - podała Straż Graniczna.

Po polskiej stronie przejścia, za drutem kolczastym, stoją policjanci, żołnierze i funkcjonariusze SG. Widać też policyjną armatkę wodną. - W tej chwili skierowane są tam wszystkie nasze siły, jakie mogliśmy tam skierować - powiedziała rzeczniczka Straży Granicznej podporucznik Anna Michalska.

Nagranie z przejścia granicznego w Kuźnicy opublikowane przez MON (15 listopada)
Nagranie z przejścia granicznego w Kuźnicy opublikowane przez MON (15 listopada)Ministerstwo Obrony Narodowej

MON: żołnierze białoruskiego specnazu biorą udział w operacji

Ministerstwo Obrony Narodowej przekazało na Twitterze, że "w dzisiejszej operacji w rejonie Kuźnicy biorą udział żołnierze białoruskiego specnazu (białoruskie siły specjalne - red.)".

"Kilkusetosobowa grupa bezskutecznie próbowała sforsować granicę w rejonie Starzyny"

Po godzinie 19 podlaska policja przekazała na Twitterze, że "około 16 kilkusetosobowa grupa bezskutecznie próbowała sforsować granicę w rejonie Starzyny". "W kilkudziesięciu policjantów oraz strażników granicznych i żołnierzy poleciały kamienie. Jeden z nich uszkodził kask ochraniający głowę policjanta. Atak został odparty" - dodano.

Żaryn: Migranci byli okłamywali. Przekonywano ich o możliwości transportu do Niemiec

Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn ocenił, że "obecna próba masowego, nielegalnego, wejścia do Polski to skutek plotek rozpuszczanych wśród migrantów, które dodatkowo uwiarygadniane były przez białoruskie służby". "Migranci byli okłamywali. Przekonywano ich o możliwości transportu do Niemiec. Niebezpieczne kłamstwa" - napisał rzecznik na Twitterze.

Przejście graniczne w Kuźnicytwitter.com/WasikMaciej

Ministerstwo Obrony Narodowej pokazało inne nagranie, na którym - jak czytamy - widać "instrumentalne wykorzystywanie migrantów przez Białoruś". "Migranci, głównie kobiety i dzieci są zmuszane do podejścia pod ogrodzenie, by białoruskie media mogły przygotowywać swoje propagandowe materiały" - pisze MON.

Migranci prowadzeni w stronę przejścia granicznego. Nagranie MON
Migranci prowadzeni w stronę przejścia granicznego. Nagranie MONMON

Na nagraniu wykonanym ze śmigłowca widać wyludniony obóz migrantów, znajdujący się niedaleko przejścia granicznego.

Wyludniony obóz i grupa migrantów na przejściu granicznym. Nagranie ze śmigłowca
Wyludniony obóz i grupa migrantów na przejściu granicznym. Nagranie ze śmigłowcaMON
Pusty obóz, w którym koczowali migranci
Pusty obóz, w którym koczowali migranciPodlaska policja

W związku z kryzysem migracyjnym w strefie przygranicznej obowiązuje stan wyjątkowy. Nie mają tam wstępu między innymi dziennikarze. Relacjonując wydarzenia na granicy, media mogą korzystać niemal wyłącznie z oficjalnych rządowych nagrań i informacji. 

MON: coraz większe grupy migrantów są ściągane pod przejście graniczne w Kuźnicy (nagranie z 15 listopada)
MON: coraz większe grupy migrantów są ściągane pod przejście graniczne w Kuźnicy (nagranie z 15 listopada)Ministerstwo Obrony Narodowej

Giczan: białoruskie służby doprowadziły migrantów na przejście graniczne

W poniedziałek służby białoruskie przeprowadziły migrantów do przejścia granicznego w Kuźnicy. Nagrania z tak opisanej akcji publikował w mediach społecznościowych białoruski dziennikarz Tadeusz Giczan. Na nagraniach widać tłum migrantów prowadzony wzdłuż lasu przez białoruskie służby w stronę przejścia granicznego. Jak napisał Giczan, konwój ciągnął się na kilometr. Na nagraniu pochodzącym z agencji BiełTA, które opublikował Giczan, widać, jak migranci wchodzą na przejście graniczne przebijając się przez płot po stronie białoruskiej.

Autor:ads, pp\mtom

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Twitter/@podlaskaPolicja

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości