W poniedziałek Straż Graniczna poinformowała, że w niedzielę odnotowano 346 prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej, a "około 150 agresywnych cudzoziemców próbowało wedrzeć się na terytorium Polski". Podlaska policja zatrzymała cztery kolejne osoby przewożące migrantów.
Straż Graniczna poinformowała w poniedziałek na Twitterze, że w niedzielę "na odcinku ochranianym przez placówkę w Dubiczach Cerkiewnych "około 150 agresywnych cudzoziemców próbowało wedrzeć się na terytorium Polski". "Atak na polską granicę nadzorowany był przez białoruskie służby" - dodano.
Próby nielegalnego przekroczenia granicy
Ponadto Straż Graniczna przekazała, że w niedzielę odnotowano 346 prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Funkcjonariusze SG wydali dla 58 cudzoziemców postanowienia o opuszczeniu terytorium RP.
"Pozostałym próbom zapobieżono. Za pomocnictwo zatrzymano 3 osoby: 2 obywateli Syrii i obywatela Gruzji" – podano na Twitterze.
SG: ponad 1800 osób w ośrodkach strzeżonych
Od początku roku Straż Graniczna zanotowała ponad 36 tysięcy prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej, z czego około 7 tysięcy w listopadzie. Jak przekazała rzeczniczka SG Anna Michalska, pogranicznicy zatrzymali w tym roku 2,5 tysiąca nielegalnych migrantów.
- Rok wcześniej do listopada takich prób było 95 i zatrzymaliśmy 95 osób - poinformowała.
W ośrodkach strzeżonych - przekazała - przebywa 1838 osób, a rok temu było ich 293. - To pokazuje, z jak ogromną presją migracyjną mamy do czynienia - mówiła rzeczniczka.
Zatrzymani przemytnicy
Czterech kolejnych tzw. kurierów - trzech Ukraińców i obywatela Tadżykistanu, przewożących osoby nielegalnie przebywające w Polsce - zatrzymała minionej doby policja w województwie podlaskim. W autach zatrzymani przewozili łącznie 39 osób.
Do zatrzymań doszło w czasie kontroli drogowych w Narwi, Bielsku Podlaskim, Boćkach i Tonkielach - poinformował w poniedziałek rano rzecznik prasowy podlaskiej policji Tomasz Krupa.
W Narwi do kontroli zatrzymany został Ukrainiec, który przewoził czterech Syryjczyków. Znacznie większą grupę nielegalnych imigrantów wiózł inny ukraiński kierowca, skontrolowany w niedzielę wczesnym popołudniem w Bielsku Podlaskim. W busie przewoził 28 Irakijczyków.
W Boćkach policjanci zatrzymali kolejnego Ukraińca, który w osobowym aucie przewoził czterech Syryjczyków. W miejscowości Tonkiele niedaleko Drohiczyna policjanci skontrolowali na drodze obywatela Tadżykistanu, który wiózł trzech obywateli Turcji.
Po 9 rano w poniedziałek w Piątnicy policjanci zatrzymali kolejne dwie osoby w związku z pomocnictwem przy nielegalnym przekraczaniu granicy. Zatrzymani to obywatele Uzbekistanu. W autach chcieli przewieźć ośmiu obywateli Iraku.
Od początku kryzysu na polsko-białoruskiej granicy policjanci z całego kraju, pełniący tam obecnie służbę, zatrzymali w Podlaskiem 304 tzw. kurierów w związku z pomocnictwem przy nielegalnym przekraczaniu granicy. Przewozili oni łącznie blisko 1300 osób, które wcześniej nielegalnie przekroczyły granicę z Białorusi do Polski.
Odprawa dotycząca granicy w resorcie obrony
W Ministerstwie Obrony Narodowej zorganizowano odprawę ministra Mariusza Błaszczaka z dowódcami Wojska Polskiego dotyczącą sytuacji na granicy polsko-białoruskiej - podał w poniedziałek resort na Twitterze.
"Tydzień temu żołnierze, policjanci i Straż Graniczna odparli jeden z większych ataków na polską granicę" - napisano.
Stan wyjątkowy
Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego obowiązuje stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów. Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego o kolejne 60 dni.
Do połowy przyszłego roku na odcinku granicy z Białorusią stanie stalowy płot zwieńczony drutem kolczastym i wyposażony w urządzenia elektroniczne. Zapora o długości 180 km i 5,5 m wysokości powstanie na terenie Podlasia. Wzdłuż granicy zamontowane będą czujniki ruchu oraz kamery dzienne i nocne. Na terenie Lubelszczyzny naturalną zaporą jest rzeka Bug.
Źródło: PAP, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Straż Graniczna