O kryzysie na granicy polsko-białoruskiej mówiła w środę zastępczyni asystenta stanu do spraw Europy środkowej i wschodniej Robin Dunnigan, która przebywa z wizytą w Warszawie. - Białoruś używa ludzkiego życia jako broni, by wykreować kryzys - stwierdziła.
- To nie jest problem między Białorusią a Polską, to problem między Białorusią i Europą, problem dla Unii Europejskiej i wyzwanie dla nas (dla USA - red.) - powiedziała Dunnigan na spotkaniu zorganizowanym w Warszawie przez German Marshall Fund of the United States i ambasadę Stanów Zjednoczonych.
Podkreśliła, że kryzys jest wywoływany przez reżim Aleksandra Łukaszenki i jego źródłem nie jest zwyczajny napływ migrantów. - Białoruś używa ludzkiego życia jako broni, by wykreować kryzys - dodała.
Mówiła też o potrzebie współpracy USA z państwami europejskimi. - Żadnemu wyzwaniu, przed którym dziś stoimy, nie sprostamy bez sojuszników i partnerów. Czy chodzi o COVID-19, odbudowę gospodarczą po pandemii, zmianę klimatu, skłonienie Chin do przestrzegania międzynarodowych reguł, Rosję, kryzys graniczny między Białorusią a Europą. Potrzebujemy europejskich sojuszników i transatlantyckich więzi - podkreśliła.
"Polska od dawna jest przyjacielem, ważnym sojusznikiem i strategicznym partnerem"
Zapewniła, że dla Stanów Zjednoczonych "Polska od dawna jest przyjacielem, ważnym sojusznikiem i strategicznym partnerem". - Z punktu widzenia Stanów Zjednoczonych, silna, bezpieczna, demokratyczna Polska jest ważna dla stabilności regionu. Jest to zwłaszcza widoczne dziś, kiedy trwa kryzys na granicy - mówiła.
Pytana o ewentualność ograniczenia współpracy wojskowej USA z Polską, Dunnigan zapewniła, że "Polska jest ważnym sojusznikiem w NATO, jej pozycja jest niepodważalna". Za ważne zadanie Dunnigan uznała umacnianie demokracji, wskazując na takie wartości jak wolność mediów, zwalczanie korupcji i niezawisłość sądów.
Dunnigan spotkała się z marszałek Senatu i przedstawicielami prezydenta
Z Dunnigan spotkali się w środę marszałek Senatu Tomasz Grodzki (KO) oraz przedstawiciele instytucji prezydenckich: Biura Bezpieczeństwa Narodowego i Biura Polityki Międzynarodowej. Tematem rozmów były wydarzenia na granicy polsko-białoruskiej.
Kryzys na granicy polsko-białoruskiej
Na polsko-białoruskiej granicy trwa kryzys migracyjny wywołany przez reżim prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenki. Sytuacja zaostrzyła się na początku tego tygodnia, kiedy migranci zebrali się na przejściu granicznym w Kuźnicy i siłowo próbowali przedostać się do Polski. We wtorek kilku polskich funkcjonariuszy zostało rannych od kamieni rzucanych przez migrantów.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Senat