TVN24 | Polska

Minister Obrony Narodowej o wojskach Wielkiej Brytanii na granicy polsko-białoruskiej

TVN24 | Polska

Aktualizacja:
Autor:
pp/dap,
adso
Źródło:
PAP, "Guardian"
Nagranie spod granicy opublikowane przez MSWiA
Nagranie spod granicy opublikowane przez MSWiAMSWiA
wideo 2/14
MSWiANagranie spod granicy opublikowane przez MSWiA

Wojska inżynieryjne Wielkiej Brytanii rozpoczęły rekonesans na polsko-białoruskiej granicy - poinformował szef MON Mariusz Błaszczak. Brytyjczycy przylecieli do Polski, by udzielić wsparcia przy umacnianiu ogrodzenia - informuje dziennik "Guardian", dodając, że w Polsce od czwartku jest 10 żołnierzy przysłanych przez Londyn.

"Rozpoczął się rekonesans przed wsparciem wojsk inżynieryjnych Wielkiej Brytanii. Nasi żołnierze nawiążą współpracę przy umacnianiu ogrodzenia na granicy polsko-białoruskiej. Po zakończeniu rekonesansu poinformujemy o szczegółach" - napisał w piątek Błaszczak na Twitterze.

Według informacji uzyskanych przez PAP w resorcie obrony, Brytyjczycy w ramach rekonesansu w Polsce mają ustalić konkretny zakres działań, jakie podejmą w ramach wsparcia dla Polaków w sytuacji kryzysu migracyjnego na granicy z Białorusią. Szczegóły ich rekonesansu - a zatem też zakres wsparcia, jakiego nam udzielą - mają być znane w przyszłym tygodniu. Jak usłyszała PAP w resorcie obrony, intencją ich działań ma być "przejaw solidarności sojuszniczej".

Brytyjski dziennik "Guardian" napisał w piątek, że dzień wcześniej do Polski przyleciała grupa 10 wojskowych z Londynu. Mają oni zorientować się, czy mogą pomóc w umocnieniu zasieków na granicy Polski z Białorusią. Zostaną u nas prawdopodobnie kilka dni - dodała gazeta.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Stan wyjątkowy przy granicy z Białorusią

W poniedziałek rano media obiegła informacja o dużej grupie migrantów idącej po stronie białoruskiej w kierunku granicy z Polską. Migranci zgromadzili się w okolicach Kuźnicy. Resort obrony narodowej poinformował po południu, że służbom MSWiA i żołnierzom udało się zatrzymać pierwszą masową próbę przekroczenia granicy. Migranci rozbili obóz w rejonie Kuźnicy, pilnują ich służby białoruskie.

Raport: Kryzys na granicy polsko-białoruskiej

Od 2 września w związku z presją migracyjną w 183 miejscowościach województw podlaskiego i lubelskiego przylegających do granicy z Białorusią obowiązuje stan wyjątkowy. Na odcinku granicy z Białorusią w ciągu pierwszego półrocza 2022 roku ma powstać zapora.

Relacjonując wydarzenia na granicy, media mogą korzystać niemal wyłącznie z oficjalnych rządowych nagrań i informacji. Do strefy objętej stanem wyjątkowym nie mają dostępu dziennikarze.

Od początku roku Straż Graniczna zanotowała blisko 33 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej, z czego prawie 4,4 tys. w listopadzie, blisko 17,3 tys. w październiku, prawie 7,7 tys. we wrześniu i ponad 3,5 tys. w sierpniu.

Autor:pp/dap, adso

Źródło: PAP, "Guardian"

Źródło zdjęcia głównego: Twitter/@mblaszczak

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości