Athena już działa, to najszybszy w Polsce superkomputer

Autor:
bp/gp
Źródło:
AGH, PAP

Walka z pandemią COVID-19 i obliczenia na potrzeby sztucznej inteligencji - to najważniejsze zadania, przed jakimi naukowcy postawią Athenę, nowy najszybszy superkomputer w Polsce. Urządzenie zostało uruchomione we wtorek w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Zaletą maszyny, oprócz wysokiej mocy obliczeniowej, jest jej stosunkowo niewielki wpływ na środowisko. Athena znalazła się w pierwszej dziesiątce najbardziej ekologicznych superkomputerów świata.

We wtorek w Akademickim Centrum Komputerowym Cyfronet Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie uruchomiono superkomputer Athena, który ma obecnie największą moc obliczeniową w Polsce.

Najszybsze i - jak informuje uczelnia - najbardziej ekologiczne w kraju tego typu urządzenie będzie przeznaczone głównie do obliczeń na potrzeby sztucznej inteligencji oraz rozwoju medycyny, w tym do walki z pandemią COVID-19.

"Eko" superkomputer

Superkomputer krakowskiej uczelni plasuje się wysoko również w dwóch światowych rankingach. W ostatnim zestawieniu TOP500 superkomputerów o największej mocy obliczeniowej na świecie znalazł się na wysokiej 105. pozycji.

Okazuje się, że Athena jest nie tylko efektywna, ale również "eko". Zajmuje dziewiąte miejsce w rankingu Green500 - najbardziej ekologicznych superkomputerów świata. W Polsce jest pod tym względem na pierwszej pozycji.

Nowy superkomputer AGH osiąga teoretyczną moc obliczeniową ponad 7,7 PetaFlopsów. To ponad dwukrotnie więcej niż Ares, który osiąga moc 3,5 PetaFlopsów. W Cyfronecie jest jeszcze jeden superkomputer - Prometheus, który osiąga moc o wartości 2,7 PetaFlopsów.

Naukowiec: Athena potrzebna do badań, wynalazków i rozwiązań dla gospodarki

Jak podkreślił dyrektor Akademickiego Centrum Komputerowego Cyfronet AGH, działalność więcej niż jednej maszyny takiego rodzaju jest bardzo potrzebna do rozwoju nauki.

- Po pierwsze są ogromne potrzeby użytkowników, po drugie każdy z superkomputerów ma swoją specyfikę, wynikającą z jego architektury, zainstalowanych procesorów i architektury pamięci operacyjnej - powiedział naukowiec. Według niego Athena swoją wielką moc obliczeniową osiąga dzięki procesorom i akceleratorom GPGPU najnowszej generacji wraz z niezbędnym podsystemem składowania danych opartym o bardzo szybkie pamięci flash.

Naukowcy będą wykorzystywać dostępną moc obliczeniową do wykonywania "wysokowydajnych symulacji naukowych", w tym do stosowania metod sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego w badaniach z zakresu medycyny, farmakologii, biologii, chemii, fizyki oraz wielu innych dziedzin nauki.

Dzięki temu - informuje uczelnia - Athena stanie się ważnym elementem powstawania opracowań naukowych, patentów i rozwiązań dla gospodarki.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:bp/gp

Źródło: AGH, PAP

Pozostałe wiadomości