"Uruchomiliśmy automatyczne powiadomienia o nałożeniu kwarantanny"

TVN24 | Polska

Autor:
momo
Źródło:
PAP, tvn24.pl
Adam Niedzielski o zmianach w kwarantannieTVN24
wideo 2/35
TVN24Adam Niedzielski o zmianach w kwarantannie

Główny Inspektorat Sanitarny poinformował w sobotę o uruchomieniu automatycznego powiadomienia o nałożeniu kwarantanny na osoby, u których potwierdzono zakażenie koronawirusem oraz ich współdomowników. Komunikaty w tej sprawie mają być nadawane ze specjalnego numeru telefonu. Zmiany dotyczące kwarantanny dzień wcześniej zapowiadał minister zdrowia Adam Niedzielski.

"W ramach digitalizacji inspekcji sanitarnej uruchomiliśmy automatyczne powiadomienia o nałożeniu kwarantanny. +48 221 043 705 - z tego numeru osoby usłyszą dedykowany komunikat dotyczący objęcia kwarantanną i możliwości pobrania zaświadczenia" – głosi komunikat umieszczony na twitterowym koncie GIS.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

W kolejnym wpisie dodano, że z powyższego numeru "nadawany jest komunikat o objęciu kwarantanną osób, które znajdują się w bazie EWP i mają nałożoną kwarantannę". "W przypadku pytań o COVID-19 albo wyjaśnienia statusu kwarantanny prosimy dzwonić pod numer +48222500115" – zaznaczono.

Zmiany dotyczące kwarantanny

Na piątkowej konferencji prasowej z premierem Mateuszem Morawieckim minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział zmiany dotyczące kwarantanny.

- Chcemy, żeby domownicy osoby chorej, czyli osoby, która ma dodatni wynik testu, nie musiały już czekać na telefon z sanepidu i kwarantannę rozpoczynać dopiero po tym telefonie. Przyjmujemy, że ta kwarantanna będzie miała charakter automatyczny - wyjaśnił.

Niedzielski zaapelował do wszystkich osób, które mają współdomownika z dodatnim wynikiem testu, aby zostały w domu na kwarantannie. - Zostaniecie automatycznie wpisani do tej kwarantanny. Oczywiście, zadzwoni do was również pracownik sanepidu, żeby takie formalności załatwić, jak wpisanie do systemu, które jest potem podstawą wypłaty świadczenia, ale nie będzie żadnej decyzji sanepidu. Automatycznie będzie rozpoczęta kwarantanna - podsumował.

Adam Niedzielski o zmianach w kwarantannieTVN24

Autor:momo

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty: