Zakupy w czasach pandemii. "Jest drogo. Nigdy takich cen nie było"

Źródło:
tvn24.pl
Zakupy w czasach pandemii
Zakupy w czasach pandemiiTVN24
wideo 2/5
Zakupy w czasach pandemiiTVN24

Gwałtownie rosną ceny mięsa - alarmują użytkownicy Kontaktu 24. Analitycy rynku spożywczego potwierdzają: mięso mocno drożeje. Ekonomiści przypominają: ceny może regulować tylko rynek, a jak zacznie regulować władza, to powstanie czarny rynek. Sytuacji przygląda się Cyprian Jopek, dziennikarz "Czarno na Białym".

"Czy ktoś mi może powiedzieć co się dzieje z cenami mięsa? Czy to tylko u mnie w Górze Kalwarii wszystko powariowało? W piątek pierś z kurczaka kosztowała maksymalnie 18 złotych, a dziś 27" - pisze na Kontakt 24 Anna.

"Ludzie nie mogą pracować, gdyż miejsca pracy są zamknięte i dodatkowo są zmuszeni, żeby płacić wywindowane ceny, co pogłębia problemy finansowe" - alarmuje Maria.

KORONAWIRUS W POLSCE. RAPORT TVN24.PL

Kiedyś cena detaliczna, teraz - hurtowa

Podobnych sygnałów otrzymaliśmy w ostatnich dniach więcej.

Sprawdziliśmy. Rzeczywiście w ostatnich dniach mięso wyraźnie zdrożało.

- Jest bardzo drogo. Nigdy takich cen nie było! – mówi mi pani Bożena, która od prawie 20 lat prowadzi swój niewielki sklep z mięsem na jednym z radomskich targowisk.

Klientów jest mniej, gdy przychodzą i słyszą cenę, są w szoku.

- W zeszłym tygodniu sprzedawałam piersi z kurczaka po 18 zł, teraz to cena, jaką muszę zapłacić w hurcie – żali się rozmówczyni i dodaje: - Musiałam podnieść ceny do 24 zł za kilogram. Klienci są zszokowani, ale kupują, robią większe zakupy niż zazwyczaj, wciąż robią zapasy.

Gdy pani Bożena pyta o powody podwyżki w hurtowni, która zaopatruje jej sklep, słyszy, że ceny podnieśli producenci, że drobiu brakuje, a jeśli już jest, to jest bardzo drogi.

Kupujących zaskakują ceny mięsaShutterstock

- Najbardziej to widać na mięsie drobiowym i wieprzowym – słyszę w markecie w Zielonej Górze. – Tydzień temu pierś z kurczaka była po 17,99 teraz 22,99 zł. Łopatka bez kości w tej chwili jest po 21 zł, a przed tygodniem 15,99… To i tak dziś staniała - komentuje sprzedawca.

- To powoli zaczyna wracać do normy, ale w tamtym tygodniu były braki, wojna była! - tymi słowami pracownik sklepu określa trwające przez kilka dni w ubiegłym tygodniu wzmożone zakupy, robione przez Polaków. Teraz w sklepach jest spokojniej. I na niektórych półkach drożej. W stolicy najbardziej.

- Prawie 27 zł za kilogram piersi! I to żadne eko! Zwykły kurczak! – słyszę oburzenie w jednym z warszawskich marketów. Rzeczywiście, zwykła sieć hipermarketów, żaden luksus, towaru w ladach chłodniczych nie brakuje. Co prawda do wyboru tylko jeden producent, na etykiecie napis: "Filet z piersi kurczaka klasy A świeży", cena: 26,99 zł za kilogram.

Takie ceny mięsa w czasach koronawirusa oznaczają dla klientów droższe zakupy aż o około 30 procent.

Minister: spekulowanie żywnością "podłe" i "nieetyczne"

Użytkownicy Kontaktu 24 pytają też, jak walczyć z podwyżkami.

- Czy w związku z tym, że część sprzedawców wykorzystuje sytuację i drastycznie podwyższa cenę produktów, są jakieś prawne możliwości przeciwdziałania temu zachowaniu? - pyta Bart.

- Nie ma zgody na nieuzasadnione podwyżki cen żywności – grzmiał w rozmowie z Polską Agencją Prasową minister Jan Krzysztof Ardanowski. Szef resortu rolnictwa uważa, że spekulowanie cenami żywności i wykorzystywanie sytuacji spowodowanej pandemią jest "podłe, nieetyczne i zasługuje na potępienie".

- Żywności mamy pod dostatkiem, a zakłady przetwórstwa rolno-spożywczego nieprzerwanie pracują. Chwilowe braki w zaopatrzeniu spowodowane były wzmożonymi zakupami, których nie przewidzieli handlowcy – tłumaczył Ardanowski. Ministerstwo jednocześnie przyznaje, że jego urzędnicy obserwują wzrost cen mięsa drobiowego i produktów mleczarskich.

Producent: to cena sprawiedliwa

- Całe pośrednictwo i handel. To tam należałoby szukać źródeł takich gwałtownych podwyżek ­– słyszę od Andrzeja Danielaka, prezesa Polskiego Związku Zrzeszeń Hodowców i Producentów Drobiu.

Hodowca tłumaczy, że ceny mięsa są wyższe, niezależnie od pandemii koronawirusa. Jedną z przyczyn mają być Chiny, które z powodu ASF [afrykański pomór świń] od kilku miesięcy kupują na światowych rynkach każdą ilość wieprzowiny i drobiu.

Ale dodaje: - Teraz to jest cena sprawiedliwa. Hodowca dostaje naprawdę grosiki, a jest w tej chwili odbicie. To jest możliwość naprawienia ekonomiki swoich gospodarstw przez hodowców, to jest bardzo ważny aspekt, takiej trochę sprawiedliwości dziejowej, że jakaś sytuacja powoduje, że hodowcy mają lepsze ceny, ale to nie są ceny wygórowane, to są ceny, jakie powinny być cały czas w roku - uważa Danielak.

UOKiK i inspekcja obserwują

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów do listy produktów, które podrożały z powodu koronawirusa, dodaje artykuły higieniczne. UOKiK powołuje specjalny zespół składający się z pracowników urzędu i Inspekcji Handlowej, którzy będą obserwowali ceny w sklepach stacjonarnych i internecie.

Z pewnością nie zabraknie im pracy, bo nietrudno znaleźć np. na jednym z popularnych portali transakcyjnych oferty sprzedaży płynów antybakteryjnych za cenę, która kilkukrotnie przekracza wartość produktu. Jeden z użytkowników portalu wystawił na sprzedaż 50-mililitrową buteleczkę żelu antybakteryjnego, produkowanego dla jednej z sieci handlowych, za cenę 34,80 zł. Ten sam produkt według informacji z gazetki promocyjnej tejże sieci, kosztował jedenaście razy mniej - 2,99 zł.

- Docierają do nas sygnały o rażącym podwyższaniu cen niektórych produktów żywnościowych i artykułów higienicznych. Jeśli praktyki zostaną potwierdzone, podejmiemy dalsze działania ograniczające tego typu negatywne zachowania – mówi Tomasz Chróstny, prezes UOKiK. Urząd nie wyklucza wprowadzenia zmian, które pozwolą karać wykorzystujących strach przed koronawirusem do nieuzasadnionych podwyżek cen produktów.

Narzędzia miękkie i twarde

- Szczerze mówiąc, tego typu miękkie narzędzia mają niewielkie szanse oddziaływania na sytuację. Są twarde narzędzia typu zamrożenie cen, wtedy zazwyczaj pojawia się czarny rynek. Tylko, że po te narzędzia już naprawdę sięga się w sytuacjach skrajnych, a nie teraz – komentuje działania urzędu ekonomista profesor Witold Orłowski. I dodaje: - Możliwe, że są jakieś zakłócenia w dostawach świeżych towarów, co oznacza zmniejszoną podaż i wtedy ceny idą do góry. Poza tym ludzie w panice są gotowi kupować i akceptować wyższe ceny, a wtedy zawsze są tacy, którzy bardzo chętnie to wykorzystają. To, co widzimy w Polsce, to wykorzystywanie paniki. I to jest po prostu spekulacja.

Ekonomista zauważa jednak, że wpływ pandemii na światową gospodarkę, może doprowadzić do wzrostu cen takich produktów jak mięso także w dłuższej perspektywie. 

Autorka/Autor:Cyprian Jopek//bb

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Magazyny:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

- W sprawie nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa na pewno nie zadowolimy wszystkich - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 premier Donald Tusk. Chodzi o poprawkę Senatu, zgodnie z którą kandydatami do KRS będą mogli być neosędziowie, powołani po zmianach w Radzie z grudnia 2017 roku. Szef rządu zapewnił, że w tej sprawie ma zaufanie do ministra sprawiedliwości Adama Bodnara.

"To może zaryzykujemy". Tusk o prezydencie i "jedynej szansie" w sprawie KRS

"To może zaryzykujemy". Tusk o prezydencie i "jedynej szansie" w sprawie KRS

Źródło:
TVN24, PAP

Gdy PKP Cargo wchodziło na giełdę, akcje spółki kosztowały 70 złotych. Prezes Prawa i Sprawiedliwości mówił wtedy, że to mało. Po ośmiu latach rządów PiS akcje są po 14 złotych. PKP Cargo straciło niemal połowę rynku, a pieniędzy nie ma nawet na wypłaty dla załogi.

PKP Cargo S.A. "blisko upadłości". "Jest gorzej, niż myślałem"

PKP Cargo S.A. "blisko upadłości". "Jest gorzej, niż myślałem"

Źródło:
Fakty TVN

We Włoszech nieopodal Neapolu doszło w poniedziałek do trzęsienia ziemi. Jeden z odnotowanych wstrząsów miał 4,4 stopni w skali Richtera i był najsilniejszym od 40 lat w tym rejonie. Wielu ludzi wyszło na ulice, ze sklepowych półek posypały się produkty, doszło też do niewielkich uszkodzeń budynków.

Trzęsienie ziemi w okolicy Neapolu. Najsilniejsze od kilku dekad

Trzęsienie ziemi w okolicy Neapolu. Najsilniejsze od kilku dekad

Źródło:
Repubblica, PAP

- Rzeczą najważniejszą jest pełne odzyskanie kontroli nad tym, co się dzieje na terytorium państwa polskiego - powiedział w "Faktach po Faktach" premier Donald Tusk, pytany o informacje na temat sabotaży i prowokacji na terenie Polski. Poinformował, że mamy "aresztowanych dziewięciu podejrzanych z postawionymi zarzutami, którzy zaangażowali się bezpośrednio na zlecenie rosyjskich służb w akty sabotażu w Polsce". W kontekście badania rosyjskich wpływów wymienił nazwisko byłego szefa MON. - Pętla informacji, jakie gromadzimy, zaciska się wokół Antoniego Macierewicza - powiedział.  

Tusk: pętla informacji, jakie gromadzimy, zaciska się wokół Antoniego Macierewicza

Tusk: pętla informacji, jakie gromadzimy, zaciska się wokół Antoniego Macierewicza

Źródło:
TVN24

W kamienicy w Bełchatowie znaleziono ciała mężczyzny i kobiety. Mieszkali po sąsiedzku z zatrzymanym w tej sprawie mężczyzną, który według nieoficjalnych informacji miał im zadać ciosy nożem.

Zamordowane małżeństwo, zatrzymany sąsiad

Zamordowane małżeństwo, zatrzymany sąsiad

Źródło:
PAP

Był czas, że TVN potrzebował wsparcia i zawsze będziemy wdzięczni, że mogliśmy na nie liczyć ze strony widzów i innych mediów, czasem tych wielkich, a czasem tych mniejszych. I zwłaszcza ze strony lokalnych mediów wymagało to wielkiej odwagi. Dziś to oni, choć już z innych powodów, potrzebują pomocy.

Patrzą władzy na ręce, opisują problemy mieszkańców. Lokalne media mogą nie przetrwać bez wsparcia

Patrzą władzy na ręce, opisują problemy mieszkańców. Lokalne media mogą nie przetrwać bez wsparcia

Źródło:
Fakty TVN

- Prezydent odniósł się do katastrofy, w której ginie prezydent obcego kraju, mówiąc o tym, że my też przeżywaliśmy podobną sytuację - tłumaczył w "Kropce nad i" minister Andrzej Dera. Odniósł się do kondolencji, jakie Andrzej Duda wystosował po śmierci prezydenta Iranu i w których nawiązał do katastrofy smoleńskiej. Komentował to również premier Donald Tusk w "Faktach po Faktach", który ocenił, że "prezydent niepotrzebnie przekroczył pewną granicę".

Andrzej Duda krytykowany za kondolencje. Prezydencki minister broni ich treści

Andrzej Duda krytykowany za kondolencje. Prezydencki minister broni ich treści

Źródło:
TVN24

Burza z gradem przeszła w poniedziałek po południu nad Gnieznem. Na ulicach miasta zrobiło się biało od gradzin, a strażacy wyjeżdżali do akcji kilkaset razy. Padał też silny deszcz, który doprowadził do wielu podtopień i zalań. W urzędzie miejskim odbyło się spotkanie sztabu kryzysowego, a na wtorek zaplanowane jest szacowanie strat po nawałnicy. Skalę zjawiska widać na nagraniach i zdjęciach, które otrzymaliśmy także na Kontakt 24.

Nawałnica w Gnieźnie. Sztab kryzysowy, dywany gradu, zalane auta

Nawałnica w Gnieźnie. Sztab kryzysowy, dywany gradu, zalane auta

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24, tvnmeteo.pl

W poniedziałek złoty zyskiwał wobec euro, które około godziny 17.45 było wyceniane na 4,25 złotego, drożał wobec dolara amerykańskiego, który kosztował 3,91 złotego oraz franka szwajcarskiego, za którego płacono 4,30 złotego. Kurs franka szwajcarskiego jest na najniższym poziomie od lutego 2022 roku, euro - od stycznia 2020 roku, a funta - od grudnia 2022 roku.

"Złoty nagina strunę". Frank, euro i funt najtańsze od lat

"Złoty nagina strunę". Frank, euro i funt najtańsze od lat

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvn24.pl

- Nie spotkałem nikogo wśród policjantów, funkcjonariuszy Straży Granicznej czy żołnierzy, kto by czerpał satysfakcję z tego, że czasami musi używać siły - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 premier Donald Tusk, pytany o przypadki stosowania pushbacków na granicy polsko-białoruskiej. Dodał, że czasami zdarza się "oczywisty konflikt między tym, co musi robić państwo, żeby chronić granicę, a co chcą i muszą robić ludzie, którym wrażliwość każe pomagać innym ludziom, którzy są w potrzebie".

Tusk o pushbackach i sytuacji na granicy. Mówi o "oczywistym konflikcie"

Tusk o pushbackach i sytuacji na granicy. Mówi o "oczywistym konflikcie"

Źródło:
TVN24, PAP

W dniach 6-9 czerwca odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Mogą się okazać jednymi z najważniejszych w historii. To od ich wyników zależy, czy najsilniejszy głos w Europie będzie należeć do partii demokratycznych, czy do skrajnie prawicowych. Te ostatnie, zwłaszcza we Francji, zaczynają bardzo zyskiwać w sondażach, a ich liderzy już stoją na czele rządów we Włoszech czy na Węgrzech.

Przeciwnicy prawicy z całej Europy protestowali w Madrycie. "Trzeba się zmobilizować, nie dać wygrać faszystom, ocalić demokrację"

Przeciwnicy prawicy z całej Europy protestowali w Madrycie. "Trzeba się zmobilizować, nie dać wygrać faszystom, ocalić demokrację"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wszyscy sobie wyobrażaliśmy, że zmiany w wymiarze sprawiedliwości będą odbywały się bardziej dynamicznie - przyznał w "Tak jest" sędzia Igor Tuleya. Dodał, że jest "rozczarowany". Prezes Naczelnej Rady Adwokackiej Przemysław Rosati skomentował nowelizację ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, mówiąc, że "poprawka w Senacie jest błędem".

"Zniecierpliwienie" i poprawka, która "jest błędem"

"Zniecierpliwienie" i poprawka, która "jest błędem"

Źródło:
TVN24

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024 w Polsce przypadają na gorący polityczny okres - to ostatnia część "wyborczego trójskoku". Jedni walczą o zwycięstwo, inni o przetrwanie, ale każdy ma coś do udowodnienia. O co grają poszczególne partie polityczne?

"Festiwal żelaznych elektoratów". O co kto walczy?

"Festiwal żelaznych elektoratów". O co kto walczy?

Źródło:
tvn24.pl

Skandal z zakażoną krwią w Wielkiej Brytanii nie był wypadkiem, ale winą lekarzy i kolejnych rządów - wskazują wyniki publicznego dochodzenia zaprezentowane w poniedziałek na Wyspach. W wyniku zakażeń trzy tysiące osób zmarło, a tysiące innych zachorowało na zapalenie wątroby albo zaraziło się wirusem HIV.

Skandal z zakażoną krwią to nie wypadek, a "rząd ukrywał prawdę". Raport pisze o tysiącach ofiar

Skandal z zakażoną krwią to nie wypadek, a "rząd ukrywał prawdę". Raport pisze o tysiącach ofiar

Źródło:
Reuters, BBC

Agenci CBA zatrzymali wieloletnią burmistrzynię Sokółki (woj. podlaskie), a także piętnaście innych osób - wynika z informacji tvn24.pl. Śledztwo dotyczy podejrzeń o korupcję przy inwestycjach samorządowych.

Akcja CBA na Podlasiu. Wśród zatrzymanych burmistrzyni Sokółki

Akcja CBA na Podlasiu. Wśród zatrzymanych burmistrzyni Sokółki

Źródło:
tvn24.pl

Wniosek do Międzynarodowego Trybunału Karnego o wydanie nakazu aresztowania premiera Izraela, ministra obrony w jego rządzie oraz przywódców Hamasu to dopiero początek ewentualnego procesu karnego. Zgodę na taki nakaz muszą wyrazić sędziowie. Jeśli tak by się stało, wszystkie 124 państwa uznające jurysdykcję MTK mają obowiązek dokonać aresztowania. O tym, co jeszcze może oznaczać wniosek i jak mogą potoczyć się jego losy, mówili w TVN24 i TVN24 BiS eksperci.

Co może oznaczać wniosek o nakaz aresztowania dla polityków z Izraela i liderów Hamasu

Co może oznaczać wniosek o nakaz aresztowania dla polityków z Izraela i liderów Hamasu

Źródło:
TVN24, BBC, New York Times

Nie żyje czteroletnia dziewczynka, a 40-letnia kobieta trafiła do szpitala po tym, jak znaleziono je leżące na podłodze w jednym z mieszkań w miejscowości Zagórzany (woj. małopolskie). Służby weszły do mieszkania siłowo.

W mieszkaniu znaleźli leżącą kobietę z córką. Dziecko zmarło w drodze do szpitala

W mieszkaniu znaleźli leżącą kobietę z córką. Dziecko zmarło w drodze do szpitala

Źródło:
tvn24.pl

Szarlotka zajęła pierwsze miejsce w zestawieniu 78 najlepiej ocenianych słodkich ciast świata według portalu Taste Atlas. Wyprzedziła między innymi amerykański placek jabłkowy, angielskie ciasto Banoffee czy francuską tartę cytrynową. Poza nią nie trafił tam jednak żaden inny wypiek z Polski.  

Polska szarlotka uznana najlepszym słodkim ciastem na świecie

Polska szarlotka uznana najlepszym słodkim ciastem na świecie

Źródło:
Taste Atlas, tvn24.pl

W Srebrowie (woj. podlaskie) trzy psy pogryzły sześcioletnią dziewczynkę na placu zabaw. Dziecko zostało przewiezione do szpitala, natomiast psy trafiły na obserwację do lecznicy. Okazało się, że zwierzęta nie mają zaświadczenia o szczepieniu przeciw wściekliźnie. Psy nie należały do rodziny dziewczynki.

Trzy psy rzuciły się na sześciolatkę na placu zabaw

Trzy psy rzuciły się na sześciolatkę na placu zabaw

Źródło:
tvn24.pl

150 złotych - tyle w formie vouchera otrzymają klienci sieci sklepów Biedronka, którzy zdaniem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta zostali wprowadzeni w błąd. Chodzi o akcję promocyjną "Magia rabatów". Według regulatora część konsumentów nie wiedziała, że promocja obejmuje tylko niektóre i niepełne kategorie produktów. Mamy komentarz sieci handlowej w tej sprawie.

150 złotych dla klientów Biedronki. Jest decyzja

150 złotych dla klientów Biedronki. Jest decyzja

Źródło:
PAP

Inspektorzy z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Gdańsku odkryli nielegalne składowisko zużytych opon na jednej z posesji na terenie powiatu malborskiego. Kilka tysięcy opon było składowanych bez wymaganych zezwoleń i odpowiedniego zabezpieczenia.

Tysiące opon na jednej posesji. Za nielegalne składowisko grozi nawet milion złotych kary

Tysiące opon na jednej posesji. Za nielegalne składowisko grozi nawet milion złotych kary

Źródło:
tvn24.pl, gov.pl

Nie wiesz, na kogo zagłosować w wyborach europejskich? W poniedziałek ruszył "Latarnik Wyborczy", który może ułatwić podjęcie decyzji. Narzędzie to pozwala na porównanie swoich poglądów z deklaracjami poszczególnych partii.

Nie wiesz, na kogo głosować w eurowyborach? Pomóc może "Latarnik Wyborczy"

Nie wiesz, na kogo głosować w eurowyborach? Pomóc może "Latarnik Wyborczy"

Źródło:
latarnikwyborczy.pl, PAP

Współzałożyciel zespołu Skaldowie Jacek Zieliński został pośmiertnie odznaczony przez prezydenta RP Andrzeja Dudę Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Wyróżnienie "za niezwykłą wartość artystyczną i państwową" twórczości zmarłego muzyka odebrał w poniedziałek, podczas uroczystości pogrzebowych, syn muzyka Bogumił. Jacek Zieliński spoczął w Alei Zasłużonych na cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

Pogrzeb Jacka Zielińskiego ze Skaldów. Muzyk z pośmiertnym odznaczeniem od prezydenta

Pogrzeb Jacka Zielińskiego ze Skaldów. Muzyk z pośmiertnym odznaczeniem od prezydenta

Źródło:
PAP

"Diuna: Część druga" już od jutra będzie dostępna w serwisie HBO Max. Pierwsza część adaptacji powieści Franka Herberta od soboty będzie dostępna również w Playerze.

"Diuna: Część druga" od wtorku w HBO Max 

"Diuna: Część druga" od wtorku w HBO Max 

Źródło:
tvn24.pl

Ruszyło głosowanie internautów na zwycięzcę Nagrody Internautów XX edycji Grand Press Photo. Wyboru można było dokonać spośród 233 zdjęć, 56 autorów. Na oddanie głosu jest tydzień, do 21 maja do godziny 23:59. Wszystkich laureatów XX Grand Press Photo 2024 poznamy podczas gali dzień później, czyli 22 maja.

XX edycja Grand Press Photo. Rusza głosowanie internautów

XX edycja Grand Press Photo. Rusza głosowanie internautów

Źródło:
tvn24.pl