Myślę, że liczba wykonywanych testów z dnia na dzień będzie coraz większa - powiedział w niedzielę wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Poinformował, że ostatniej doby wykonano cztery i pół tysiąca badań na obecność koronawirusa.
Do niedzielnego poranka Ministerstwo Zdrowia potwierdziło 1717 przypadków zakażenia SARS-CoV-2 w Polsce. Zmarło 19 osób.
Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska powiedział w niedzielę rano, że wykonywanych jest coraz więcej badań na obecność koronawirusa. Dodał, że obecnie w 46 laboratoriach w kraju może być wykonywanych ponad 6 tysięcy testów na dobę.
- W ostatniej dobie wykonaliśmy cztery i pół tysiąca badań (według komunikatu Ministerstwa Zdrowia zamieszczonego na Twitterze, wykonano 4,1 tys. testów-red.). Myślę, że ilość wykonywanych próbek z dnia na dzień będzie coraz większa - powiedział wiceminister.
Według danych Ministerstwa Zdrowia z niedzieli, do tej pory przebadano 42 783 próbek na obecność koronawirusa.
Pytany był również o możliwość wykonywania tzw. szybkich testów. Zaznaczył jednak, że działają na innej zasadzie niż te, w tym momencie wykonywane.
Dodał, że to "tak zwany test immunologiczny, który wykrywa w naszym organizmie przeciwciała przeciwko wirusowi".
- One są dobre, jeżeli wykonujemy je w odpowiednim czasie i na odpowiedniej grupie pacjentów, dlatego nie są to testy, które możemy wykonać bezpośrednio po kontakcie z osobą zakażoną koronawirusem, bo ten test daje wtedy wynik ujemny, czyli daje nam złudne bezpieczeństwo - mówił.
Ograniczenia
W Dzienniku Ustaw opublikowano we wtorek wieczorem rozporządzenie ministra zdrowia zmieniające przepisy zawarte we wcześniejszej regulacji dotyczącej ogłoszenia stanu epidemii. Wprowadzono ograniczenia w przemieszczaniu się z pewnymi wyjątkami: drogi do pracy i do domu, wolontariatu w walce z koronawirusem oraz załatwiania niezbędnych spraw życia codziennego (np. niezbędnych zakupów, wykupienia lekarstw, wizyty u lekarza, opieki nad bliskimi lub wyprowadzenia psa).
Wprowadzono zakaz zgromadzeń. Ograniczenia dotyczą także obrzędów religijnych, zakładów pracy oraz korzystania z komunikacji miejskiej, gdzie dozwolona liczba pasażerów ma odpowiadać połowie miejsc siedzących w danym środku transportu.
Źródło: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: TVN24