TVN24 | Polska

Diagności "wykonali morderczą pracę". "Jesteśmy już zmęczeni, mówi się o wypaleniu zawodowym"

TVN24 | Polska

Autor:
ads/kab
Źródło:
TVN24
Prezes Krajowej Izby Diagnostów Laboratoryjnych: wykonaliśmy morderczą pracę
Prezes Krajowej Izby Diagnostów Laboratoryjnych: wykonaliśmy morderczą pracęTVN24
wideo 2/21
TVN24Prezes Krajowej Izby Diagnostów Laboratoryjnych: wykonaliśmy morderczą pracę

Laboratoria COVID-owe mają przepustowość 165 tysięcy testów dziennie, ale są problemy kadrowe - powiedziała w TVN24 Alina Niewiadomska, prezes Krajowej Izby Diagnostów Laboratoryjnych. Mówiła też, że diagności w ciągu roku epidemii "wykonali morderczą pracę", ale widać już zmęczenie i "wypalenie zawodowe".

W ostatnich dniach w Polsce notuje się wysokie bilanse nowych zakażeń koronawirusem. Wzrosła też znacznie liczba wykonywanych testów. I w czwartek, i w piątek Ministerstwo Zdrowia informowało o ponad 86 tysiącach testów wykonanych w ciągu doby.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

"Problemem jest dostępność diagnostów"

W sobotę gościem TVN24 była Alina Niewiadomska, prezes Krajowej Izby Diagnostów Laboratoryjnych. - Z wczorajszych informacja z Ministerstwa Zdrowia wynika, że przepustowość laboratoriów polskich to jest w tej chwili 165 tysięcy testów (dziennie - red.) - przekazała. Tłumaczyła, że "to dana, która jest przekazywana codziennie rano przez laboratoria COVID-owe, których na liście ministerstwa jest około 300".

Niewiadomska mówiła, że "moce przerobowe po stronie laboratoriów są", ale "problemem, który jawi się po stronie kadr medycznych, jest dostępność diagnostów laboratoryjnych". - Wszyscy jesteśmy już zmęczeni, mówi się o wypaleniu zawodowym. Pracownie są w ostrym reżimie sanitarnym - śluzy, komory laminarne. Wszyscy są zmęczeni - przyznała.

Wskazywała, że w ostatnich dniach "wydłużają się kolejki do punktów pobrań". - Sztaby kryzysowe u wojewody muszą nad tym zapanować i rozważyć, czy nie otwierać więcej punktów wymazowych - dodała.

"Wykonaliśmy morderczą pracę"

Prezes Krajowej Izby Diagnostów Laboratoryjnych mówiła w TVN24, że w ciągu roku od rozpoczęcia pandemii liczba laboratoriów, gdzie wykonuje się testy na obecność koronawirusa, wzrosła z kilku do 300. - Wykonaliśmy morderczą pracę. Diagności powinni zostać zauważeni i docenieni - powiedziała.

Zaznaczyła, że "powinna być większa dostępność (laboratoriów - red.) w mniejszych regionach". - Bardzo się cieszę, gdy otwierane są pracownie COVID-owe w laboratoriach szpitalnych, gdzie wynik jest potrzebny szybko. Materiał trafia bezpośrednio, bez etapu transportu, do laboratorium, gdzie personel się na tym zna - dodała Niewiadomska.

Autor:ads/kab

Źródło: TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości