Z 11 do 21 wzrosła liczba powiatów z obostrzeniami. W czerwonej strefie znalazły się dwa powiaty, w żółtej 19 powiatów. Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska podał, że dwa powiaty ze strefy czerwonej tydzień temu były w strefie żółtej. Zmiany będą obowiązywać od soboty.
Ministerstwo zdrowia ogłosiło w czwartek nową listę powiatów z najwyższym przyrostem zakażeń koronawirusem, które spełniają kryteria czerwonych i żółtych stref oraz strefy niebieskie, czyli powiaty zagrożone dodatkowymi obostrzeniami. W strefie czerwonej obostrzenia są bardziej restrykcyjne, w żółtej - nie tak ostre.
Z 11 do 21 wzrosła liczba powiatów powiatów w strefie czerwonej i żółtej. Z kolei w strefie niebieskiej, czyli zagrożonej wprowadzeniem dodatkowych obostrzeń było sześć powiatów, a w tym tygodniu jest ich 10.
- Dwa powiaty są w strefie czerwonej, 19 w strefie żółtej, ponadto 10 powiatów w tzw. strefie alertowej - powiedział na konferencji wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.
W strefie czerwonej znalazły się powiaty:
- głubczycki (Opolskie), - kartuski (Pomorskie).
W czerwonej strefie znalazły się dwa powiaty: głubczycki (Opolskie) i kartuski (Pomorskie), które tydzień temu były w strefie żółtej - podał Kraska.
W strefie żółtej znalazło się 19 powiatów:
- myślenicki (Małopolskie), - gostyński (Wielkopolskie), - aleksandrowski (Kujawsko-Pomorskie), - brzeski (Opolskie), - bytowski (Pomorskie), - milicki (Dolnośląskie), - nowotarski (Małopolskie), - suski (Małopolskie), - trzebnicki (Dolnośląskie), - otwocki (Mazowieckie), - kłobucki (Śląskie), - Sopot (Pomorskie), - działdowski (Warmińsko-Mazurskie), - nidzicki (Warmińsko-Mazurskie), - piotrkowski (Łódzkie), - tatrzański (Małopolskie), - limanowski (Małopolskie), - międzychodzki (Wielkopolskie), - przasnyski (Mazowieckie).
W porównaniu do ubiegłego tygodnia strefie żółtej pojawiło się 14 nowych powiatów: brzeski, bytowski, milicki, suski, trzebnicki, otwocki, kłobucki, Sopot, działdowski, nidzicki, piotrkowski, limanowski, międzychodzki, przasnyski. Dodatkowo utrzymano w żółtej strefie pięć powiatów: tatrzański, nowotarski, myślenicki, aleksandrowski, gostyński.
Na liście powiatów zagrożonych dodatkowymi obostrzeniami znalazły się:
- kluczborski (Opolskie), - kościerski (Pomorskie), - pucki (Pomorskie), - wejherowski (Pomorskie), - nowodworski (Pomorskie), - Słupsk (Pomorskie), - strzyżowski (Podkarpackie), - przeworski (Podkarpackie), - łęczyński (Lubelskie), - jaworski (Dolnośląskie).
Resort zdrowia okresowo aktualizuje listę powiatów, w których obowiązują dodatkowe obostrzenia w związku ze wzrostem liczby zakażeń w tych regionach. Lista powstaje na podstawie analiz dynamiki wzrostów zakażeń w ostatnich 14 dniach. Jeśli nowych zachorowań było w tym okresie powyżej 12 na 10 tysięcy mieszkańców, wtedy powiat trafia do czerwonej strefy, a jeśli między 6 a 12 na 10 tysięcy, to do żółtej.
Obostrzenia w czerwonych strefach
W "czerwonych" powiatach wprowadzono obowiązek noszenia maseczek lub przyłbic wszędzie w przestrzeni publicznej. Wesela i inne imprezy rodzinne mogą odbywać się w grupie do 50 osób. W restauracjach i innych lokalach gastronomicznych wprowadzono obowiązek zakrywania ust i nosa oraz limit maksymalnie 1 osoby na 4 metry kwadratowe. Kościoły i miejsca kultu religijnego w czerwonych strefach mogą być zapełnione najwyżej w połowie dostępnych miejsc.
Restrykcje dotyczą również miejsc związanych z rozrywką i kulturą. W kinach w "czerwonych" powiatach zajętych może być 25 procent miejsc. Parki rozrywki i wesołe miasteczka mają pozostać nieczynne. Nie wolno również organizować targów i konferencji. Siłownie, kluby i centra fitness mają przestrzegać zasady: 1 osoba na 10 metrów kwadratowych. Wydarzenia sportowe mogą się odbywać, ale bez publiczności.
Obostrzenia w żółtych strefach
W "żółtych" powiatach w przestrzeni publicznej nie trzeba nosić maseczek lub przyłbic. Należy natomiast zachowywać 1,5-metrowy dystans społeczny. Wesela i inne imprezy rodzinne mogą odbywać się w grupie do 100 osób. W restauracjach i gastronomii należy zakrywać usta i nos, obowiązuje również limit - 1 osoba na 4 metry kwadratowe.
W kinach w tak zwanych żółtych strefach obowiązuje również limit 25 procent zajętych miejsc. Dopuszczalna jest organizacja targów i kongresów, ale z zachowaniem limitu 1 osoby na 4 metry kwadratowe. Z kolei w parkach rozrywki i wesołych miasteczkach może przebywać 1 osoba na 5 metrów kwadratowych, a limity w siłowniach i centrach fitness to 1 osoba na 7 metrów kwadratowych. Wydarzenia sportowe mogą odbywać się przy 25-procentowej obsadzie widowni.
Źródło: TVN24