TVN24 | Polska

158 osób na liście Straży Granicznej. "Informacje o tych podróżnych przekazujemy do inspekcji sanitarnej"

TVN24 | Polska

Autor:
akr/kg
Źródło:
PAP
Co czeka osoby przylatujące do Polski? Podróżni muszą przejść przez odpowiednie proceduryTVN24
wideo 2/22
TVN24Co czeka osoby przylatujące do Polski? Podróżni muszą przejść przez odpowiednie procedury

Osoby przylatujące do Polski z Indii i Brazylii są ustalane przez funkcjonariuszy Straży Granicznej. - Informacje o tych podróżnych przekazujemy do inspekcji sanitarnej – przekazała podporucznik Anna Michalska z Komendy Głównej SG. Dotychczas ustalono 158 takich podróżnych.

W związku z zagrożeniem rozprzestrzeniania się w Polsce indyjskiej i brazylijskiej mutacji koronawirusa funkcjonariusze Straży Granicznej od 26 kwietnia ustalają osoby, które przylatują do Polski z Indii lub Brazylii.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

158 osób na liście Straży Granicznej

- Są to podróżni lotów tranzytowych. Nie ma bezpośredniego połączenia lotniczego z tymi krajami – przekazała podporucznik Anna Michalska z Komendy Głównej Straży Granicznej. - Informacje o tych podróżnych przekazujemy do inspekcji sanitarnej – dodała. Od 26 kwietnia do 4 maja Straż Graniczna ustaliła 158 takich podróżnych.

Michalska wyjaśniała, że "jeżeli te osoby nie są zwolnione z kwarantanny na podstawie obowiązujących obecnie przepisów, są po przekroczeniu granicy kierowane na kwarantannę".

Jak wygląda testowanie przylatujących? Pasażerowie o swoich doświadczeniachTVN24

Kwarantanna dla podróżnych z trzech krajów. "Czekamy na zapowiedzianą zmianę przepisów"

Na wtorkowej konferencji prasowej szef resortu zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział, że wszyscy przyjeżdżający do Polski z Brazylii, Indii i z RPA będą automatycznie poddawani kwarantannie bez możliwości zwolnienia testem wykonanym w ciągu 48 godzin po przyjeździe.

Wcześniej Niedzielski przekazał, że mamy w Polsce dwa ogniska indyjskiej mutacji wirusa – pod Warszawą i w Katowicach. Podkreślił, że należy szybko wyciągnąć wnioski z zaistniałej sytuacji, gdyż oba te ogniska powstały przy stosowaniu obowiązujących procedur przekraczania granicy. Przypomniał, że przewidują one albo pójście na kwarantannę, albo wykonanie w ciągu 48 godzin testu. Wynik negatywny zwalnia z kwarantanny.

Niedzielski: mamy kolejne dwa ogniska związane z mutacją indyjską koronawirusaTVN24

Niedzielski przyznał, że osoba, która przyjechała z Indii, miała wykonany taki test w ciągu 48 godzin po przyjeździe do kraju i dał on wynik negatywny. Dlatego resort zdrowia chce zmienić procedury przekraczania granicy w przypadkach krajów, gdzie najczęściej występują mutacje stanowiące największe zagrożenie. Po zmianie przepisów wszystkie osoby przyjeżdżające z Brazylii, Indii i z RPA będą automatycznie poddawane kwarantannie bez możliwości zwolnienia testem wykonanym w ciągu 48 godzin po przejeździe. Test, który ewentualnie zwolniłby je z odbycia kwarantanny osoby te mogłyby wykonać dopiero po siedmiu dniach.

- Czekamy na zapowiedzianą zmianę przepisów odnośnie podróżnych z Indii, Brazylii i RPA – powiedziała podporucznik Straży Granicznej Anna Michalska.

Autor:akr/kg

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Darek Delmanowicz/PAP

Tagi:
Raporty: