17 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, łącznie we wtorek 152. To najwięcej od początku epidemii

Aktualizacja:
Autor:
mjz,
akr//now
Źródło:
TVN24, PAP
Prof. Ponikowski: zaczynamy testować podawanie leku, który dobrze znamy
Prof. Ponikowski: zaczynamy testować podawanie leku, który dobrze znamyTVN24
wideo 2/27
TVN24Prof. Ponikowski: zaczynamy testować podawanie leku, który dobrze znamy

We wtorek po godzinie 21 Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 17 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce. W sumie tego dnia potwierdzono 152 zakażenia - to najwięcej od początku epidemii w Polsce - i poinformowano o śmierci dwóch osób. Łącznie do tej pory w naszym kraju potwierdzono 901 przypadków zakażenia, a zmarło 10 osób.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

KORONAWIRUS - NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE. RAPORT TVN24.PL >>>

"Mamy 17 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych. Potwierdzone przypadki dotyczą osób z woj. dolnośląskiego. W sumie liczba osób zakażonych koronawirusem: 901/10 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe)" - czytamy na Twitterze Ministerstwa Zdrowia we wpisie zamieszczonym we wtorek po godzinie 21.

Wcześniej, po godzinie 19 ministerstwo poinformowało o 40 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych. "Potwierdzone przypadki dotyczą: 37 osób z woj. mazowieckiego, 2 osób z woj. lubuskiego i 1 osoby z woj. małopolskiego" - podało MZ.

"Jednocześnie z przykrością informujemy, że w szpitalu w Cieszynie zmarła dziesiąta osoba zakażona koronawirusem. To 71-letni mężczyzna, który był w ciężkim stanie i miał choroby współistniejące" - napisał resort na Twitterze.

Przekazał także informację o korekcie w statystykach zachorowań: "Pacjent, który dziś rano został hospitalizowany w szpitalu w Poznaniu, w związku z potwierdzeniem zakażenia koronawirusem, był zameldowany w woj. wielkopolskim, ale przebywał na terenie woj. zachodniopomorskiego. W związku z powyższym został ujęty w statystykach zakażeń dla tego województwa i wycofany ze statystyki woj. wielkopolskiego".

Krótko po godzinie 17, resort poinformował natomiast o 45 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych.

"Potwierdzone przypadki dotyczą: 18 osób z woj. łódzkiego, 8 osób z woj. dolnośląskiego, 5 osób z woj. śląskiego, 5 osób z woj. zachodniopomorskiego i 5 osób z woj. małopolskiego, 3 osób z woj. warmińsko-mazurskiego oraz 1 osoby z woj. wielkopolskiego" - napisano na Twitterze.

Poprzednie dane pochodziły z godziny 14.30. Mówiły o 25 kolejnych przypadkach.

Wcześniejsze informacje dotyczące nowych zachorowań pochodziły z godziny 10.30.

"Mamy 8 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych. Potwierdzone przypadki dotyczą: 7 osób z woj. podkarpackiego i 1 osoby z woj. warmińsko-mazurskiego" - informowało wówczas Ministerstwo Zdrowia.

"Jednocześnie z przykrością informujemy, że zmarła dziewiąta osoba zakażona koronawirusem. To 68-letni mężczyzna, który zmarł w szpitalu w Puławach. Jego stan był ciężki, miał również choroby współistniejące" - napisano w komunikacie opublikowanym w mediach społecznościowych.

Wcześniej we wtorek, około godziny 8.30, resort poinformował o 17 nowych potwierdzonych zakażeniach.

Nowe ograniczenia

We wtorek rząd poinformował o wprowadzeniu nowych decyzji, które mają przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Wprowadzono ograniczenia w przemieszczaniu się z trzema wyjątkami: drogi do pracy i do domu, wolontariatu w walce z koronawirusem oraz załatwiania niezbędnych spraw życia codziennego (np. niezbędnych zakupów, wykupienia lekarstw, wizyty u lekarza, opieki nad bliskimi lub wyprowadzenia psa).

W zgromadzeniach będą mogły uczestniczyć maksymalnie dwie osoby; wyjątkiem są wydarzenia, w których uczestniczą wyłącznie członkowie rodziny lub osoby pozostające w stałym pożyciu. Ograniczenia dotyczą także obrzędów religijnych, zakładów pracy oraz komunikacji miejskiej, gdzie dozwolona liczba pasażerów ma odpowiadać połowie miejsc siedzących w danym środku transportu.

Czytaj więcej o nowym rozporządzeniu, opublikowanym w Dzienniku Ustaw we wtorek wieczorem.

Stan epidemii

Od piątku, 20 marca na terenie Polski obowiązuje stanu epidemii. Zdecydowano o przedłużeniu zamknięcia wszystkich placówek oświatowych i szkół wyższych do świąt Wielkanocy. Wcześniej wszystkie placówki oświatowe w kraju miały być zamknięte do 25 marca. Szef rządu Mateusz Morawiecki przekazał, że zostaną zaostrzone kary za złamanie kwarantanny. Grzywna wzrosła z pięciu tysięcy do 30 tysięcy złotych.

Narodowy Fundusz Zdrowia prowadzi całodobową infolinię (tel. 800 190 590) udzielającą informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

Infolinia działa całodobowo

Autor:mjz, akr//now

Źródło: TVN24, PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości