"Nawet w czasach pokoju mamy problem z liczbą personelu ochrony zdrowia"

Źródło:
TVN24
"Nawet w czasie pokoju mamy problem z liczbą personelu ochrony zdrowia"
"Nawet w czasie pokoju mamy problem z liczbą personelu ochrony zdrowia"TVN24
wideo 2/25
"Nawet w czasie pokoju mamy problem z liczbą personelu ochrony zdrowia"TVN24

Często pojawiają się pytania, czy jesteśmy dobrze przygotowani na epidemię. To tak, jakbyśmy się zastanawiali, czy w czasach pokoju jesteśmy dobrze przygotowani na wypadek wybuchu wojny - przekonywał w "Faktach po Faktach" prof. Mirosław Wielgoś, który komentował sytuację związaną z koronawirusem. - Nawet w czasach pokoju mamy problem z liczbą personelu - zwrócił uwagę.

W środę rano minister zdrowia Łukasz Szumowski przekazał, że w Polsce odnotowano pierwszy przypadek koronawirusa. To 66-letni pacjent w województwie lubuskim, który trafił do szpitala w Zielonej Górze. Do tej pory nie odnotowano kolejnych przypadków.

W Europie najgorsza sytuacja w związku z wirusem jest we Włoszech. Potwierdzono tam około 3850 przypadków zakażonych, zmarło 148 osób. W Niemczech zakażonych jest 514 osób, we Francji natomiast - 377.

Prof. Wielgoś: nie odwoływać zajęć, a odwoływać się do rozsądku

Prof. Mirosław Wielgoś, rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, pytany był w programie, co przekazuje swoim studentom, którzy wrócili z regionów objętych epidemią wirusa.

- Zarówno ja, jak i moi współpracownicy radzimy, żeby słuchać i czytać komunikaty Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministerstwa Zdrowia, a także wewnętrzne, wydawane w naszej uczelni. Czytać ze zrozumieniem - podkreślił. Mówił, że władze uczelni przede wszystkim starają się "zapobiegać panice i uciekać się do rozsądku".

- Ci, którzy wrócili z rejonów, wykazywanych jako te najbardziej zagrożone, powinni pozostać w domach. Jeżeli to są osoby, które powróciły z rejonów niewymienianych wśród tych najbardziej newralgicznych, nie ma powodu, aby pozostawały w domu - przekonywał. 

Rektor WUM przekazał, że powołał na swojej uczelni zespół ekspertów do spraw zagrożenia koronawirusem. - Zadaniem zespołu jest dostosowywanie bieżących komunikatów, informacji do realiów wewnątrzuczelnianych. Jest tam zarządzenie, żeby nie odwoływać zajęć studenckich, a odwoływać się do rozsądku osób w nich uczestniczących - zwrócił uwagę.

Prof. Wielgoś: nie możemy ulegać panice, ale nie możemy też bagatelizować tego, co się dzieje
Prof. Wielgoś: nie możemy ulegać panice, ale nie możemy też bagatelizować tego, co się dziejeTVN24

"Trudno sobie wyobrazić jakąkolwiek możliwość bycia dobrze przygotowanym"

- Myślę, że wcześniej czy później świat upora się z tym problemem. Mam nadzieję, że to będzie wcześniej, niż później - mówił dalej Wielgoś. - Mamy przykłady z przeszłości. To, co kiedyś było dużym zagrożeniem i wyzwaniem, budziło dużo lęku, także wywoływało panikę, dzisiaj nie jest już problemem - mówił, przywołując jako przykład świńską czy ptasią grypę.

Zaznaczył jednocześnie, że "to bardzo poważna sytuacja". - Nie możemy ulegać panice, ale nie możemy też bagatelizować tego, co się dzieje. Tutaj rozsądek, dostosowywanie się do sytuacji są bardzo istotnymi aspektami - przekonywał. 

Na czym polega największa trudność w walce z nowym wirusem? - Wirus jest bardzo zakaźny. W 15, 20 procentach to są ciężkie przypadki zakażenia, a do trzech procent przypadków jest śmiertelnych. Mimo dużej zaraźliwości, ten poziom śmiertelności nie jest aż tak wysoki - zauważył profesor. 

- Często pojawiają się pytania, czy jesteśmy dobrze przygotowani na epidemię. Trudno sobie wyobrazić jakąkolwiek możliwość bycia dobrze przygotowanym. To tak, jakbyśmy się zastanawiali, czy w czasach pokoju jesteśmy dobrze przygotowani na wypadek wybuchu wojny - mówił.

"Trudno sobie wyobrazić jakąkolwiek możliwość bycia dobrze przygotowanym"TVN24

"Nawet w czasach pokoju mamy problem z liczbą personelu"

Region Lombardia, gdzie notuje się najwięcej przypadków koronawirusa we Włoszech, potrzebuje pięciuset lekarzy, tysiąc pielęgniarek oraz sześć milionów maseczek ochronnych.

Profesor pytany był, czy polskie województwa stoją przed taką perspektywą. - To oczywisty problem, bo nawet w czasach pokoju mamy problem z liczbą personelu ochrony zdrowia, zwłaszcza z liczbą pań pielęgniarek - odpowiedział.

- Na pewno jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki nie zwiększymy liczby bezwzględnej. Tutaj konieczne byłyby odpowiednie przesunięcia i kierowanie zasobów ludzkich, profesjonalistów medycznych, do najbardziej potrzebnych miejsc - tłumaczył, zaznaczając, że kadry w tym przypadku "są bardzo ważnym czynnikiem".

Prof. Wielgoś: staramy się zapobiegać panice i uciekać się do rozsądku
Prof. Wielgoś: staramy się zapobiegać panice i uciekać się do rozsądkuTVN24

JAK CHRONIĆ SIĘ PRZED ZAKAŻENIEM. ZALECENIA ŚWIATOWEJ ORGANIZACJI ZDROWIA

Prof. Wielgoś: apeluję do prezydenta, żeby skierował pieniądze tam, gdzie ich naprawdę brakuje, czyli do ochrony zdrowia

W programie przypomniano o kwocie 1,95 miliarda złotych dla telewizji państwowej i Polskiego Radia. To rekompensata, która ma być przeznaczona na realizację misji mediów publicznych. Opozycja jednogłośnie apeluje, aby środki te przeznaczyć na dofinansowanie służby zdrowia i walkę z chorobami nowotworowymi.

Profesor pytany był w programie, na co wydałby owe niemal dwa miliardy. - Chciałbym je przede wszystkim mieć w systemie ochrony zdrowia - odparł. Powiedział, że "tematów do zagospodarowania dzięki tym pieniądzom jest na pewno dużo", a potrzebą numer jeden jest onkologia i nowoczesne terapie. 

- Przeznaczyłbym te pieniądze na badania, które by pozwoliły nie tylko stosować te nowoczesne terapie u naszych pacjentów, ale też pomogły stworzyć własne technologie i produkcje w kraju - powiedział. 

Prezydent Andrzej Duda ma czas do piątku na decyzję w sprawie rekompensaty. Może ustawę podpisać, zawetować lub skierować ją do Trybunału Konstytucyjnego.

- Apeluję do pana prezydenta, nie tylko aby poważnie się nad tym zastanowił, co żeby jednak skierował pieniądze tam, gdzie ich naprawdę brakuje, czyli do ochrony zdrowia - oświadczył.

Prof. Wielgoś: apeluję do prezydenta, żeby skierował pieniądze tam, gdzie ich naprawdę brakuje, czyli do ochrony zdrowia
Prof. Wielgoś: apeluję do prezydenta, żeby skierował pieniądze tam, gdzie ich naprawdę brakuje, czyli do ochrony zdrowiaTVN24

Autorka/Autor:akw/kab/kwoj

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Magazyny:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Politico oceniło, że spiker Izby Reprezentantów Mike Johnson zdecydował się odblokować kwestię pomocy dla Ukrainy między innymi z powodu alarmujących raportów amerykańskiego wywiadu. Portal wskazał też na rolę Donalda Trumpa w tej kwestii oraz jego spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą.

Co wpłynęło na spikera Izby Reprezentantów? Kongresmeni o "dość mocnym" raporcie na temat wojny

Co wpłynęło na spikera Izby Reprezentantów? Kongresmeni o "dość mocnym" raporcie na temat wojny

Źródło:
PAP

Donald Trump chce się odegrać na Wołodymyrze Zełenskim. Przed wyborami, które przegrał z Joe Bidenem, on dzwonił nawet do Zełenskiego i go trochę szantażował - mówił w "Faktach po Faktach" europoseł Włodzimierz Cimoszewicz, były premier, były szef MSZ i były minister sprawiedliwości. Odniósł się także do ostatniego spotkania Andrzeja Dudy z Trumpem w Nowym Jorku.

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Źródło:
TVN24

Prezydent Andrzej Duda podczas seminarium na temat bezpieczeństwa transatlantyckiego w Vancouver przekonywał, że NATO musi zwiększać swój potencjał militarny i wydatki na obronność do 3 proc. PKB. Zdaniem Dudy najbardziej realistycznym scenariuszem zwycięstwa Ukrainy w wojnie jest zapewnienie jej zdolności bojowych w przemyślany i skuteczny sposób.

Duda: musimy doprowadzić do wyraźnych strat Rosji, bo Rosjanie znają tylko język siły

Duda: musimy doprowadzić do wyraźnych strat Rosji, bo Rosjanie znają tylko język siły

Źródło:
PAP

Zorza polarna może pojawić się dzisiejszej nocy na polskim niebie. Jak przekazał popularyzator astronomii Karol Wójcicki, zapanowały doskonałe warunki do jej obserwacji. W podziwianiu zjawiska mogą przeszkodzić jednak gęste chmury.

"Zorza na polskim niebie to niemal pewniak". Czy dopisze pogoda?

"Zorza na polskim niebie to niemal pewniak". Czy dopisze pogoda?

Źródło:
Z głową w gwiazdach, tvnmeteo.pl

Policjant rzucił się na pomoc tonącej w Wiśle dziewczynie. Zadziałał natychmiast i dużo ryzykował, ale zrobił to w najrozsądniejszy możliwie sposób.

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Źródło:
Fakty TVN

W piątek w alei Niepodległości spłonął samochód elektryczny wart około milion złotych. Jego kierowca chciał uniknąć zderzenia z innym autem, stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w słup. Auto zajęło się ogniem. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagranie, na którym widać moment uderzenia.

Najpierw dym, po kilku sekundach żywy ogień. Moment uderzenia w słup i pożar luksusowego elektryka

Najpierw dym, po kilku sekundach żywy ogień. Moment uderzenia w słup i pożar luksusowego elektryka

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt 24

Hans Rausing, znany brytyjski miliarder, przeżywa kolejną osobistą tragedię - jego druga żona, Julia, przegrała wieloletnią walkę z rakiem. W 2012 roku zmarła pierwsza żona Rausinga, Eva. Jak podaje "The Independent", "Julia poświęciła swoje życie rodzinie i celom charytatywnym". Wraz z mężem wspierała finansowo m.in. National Gallery i inne instytucje artystyczne.

Najpierw zmarła pierwsza żona, teraz druga. Kolejna tragedia w życiu miliardera Hansa Rausinga

Najpierw zmarła pierwsza żona, teraz druga. Kolejna tragedia w życiu miliardera Hansa Rausinga

Źródło:
The Independent, The Guardian

Centralne Biuro Śledcze Policji opublikowało nagranie z akcji zatrzymania dwóch Polaków podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę Leonida Wołkowa, współpracownika Aleksieja Nawalnego. Obaj mężczyźni byli poszukiwani na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania przez stronę litewską.

Policja pokazała nagranie z akcji zatrzymania mężczyzn podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę

Policja pokazała nagranie z akcji zatrzymania mężczyzn podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Polsce zatrzymano dwie osoby podejrzane o atak na rosyjskiego opozycjonistę Leonida Wołkowa - poinformowało CBŚP. Wołkow, bliski współpracownik nieżyjącego już krytyka Kremla Aleksieja Nawalnego, został napadnięty w Wilnie 12 marca. Zatrzymanych obywateli Polski doprowadzono do Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga w Warszawie, gdzie wykonano z nimi dalsze czynności. Mężczyźni są obecnie tymczasowo aresztowani.

Zatrzymania po ataku na współpracownika Nawalnego. To obywatele Polski

Zatrzymania po ataku na współpracownika Nawalnego. To obywatele Polski

Aktualizacja:
Źródło:
LRT, PAP, Radio Swoboda, tvn24.pl

Do tragicznego wypadku doszło na przystanku tramwajowym w Bydgoszczy. Piętnastoletnia dziewczyna zginęła pod kołami tramwaju. Policja bada przyczyny wypadku. Sprawą zajmuje się też sąd rodzinny. Są już pierwsze decyzje.

Tragedia na przystanku. Piętnastolatka czekała na tramwaj, zginęła pod jego kołami. Pierwsze decyzje sądu

Tragedia na przystanku. Piętnastolatka czekała na tramwaj, zginęła pod jego kołami. Pierwsze decyzje sądu

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Do pożaru samochodu elektrycznego doszło na skrzyżowaniu alei Niepodległości z ulicą Madalińskiego. Auto zajęło się ogniem po tym, jak kierowca uderzył w słup.

Chciał uniknąć kolizji, uderzył w słup. Elektryczne auto doszczętnie spłonęło

Chciał uniknąć kolizji, uderzył w słup. Elektryczne auto doszczętnie spłonęło

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszwa.pl

Przy skrzyżowaniu alei Niepodległości z ulicą Madalińskiego w Warszawie spłonął elektryczny lucid air. Auto, którego wartość w Polsce szacuje się na nawet milion złotych, to rzadkość na europejskich drogach. Dlaczego jest wyjątkowe?

W Warszawie spłonął lucid air o wartości nawet miliona złotych. Prawdopodobnie jedyny taki w Polsce

W Warszawie spłonął lucid air o wartości nawet miliona złotych. Prawdopodobnie jedyny taki w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Pół miliona złotych schowanych w niewielkiej, ciemnej torbie przekazał mieszkaniec łódzkiego Śródmieścia w ręce oszusta. Ofiara przestępstwa była przekonana, że pomaga policji i prokuraturze rozbić grupę przestępczą. Kilka miesięcy po zdarzeniu, które nagrały kamery, policja zatrzymała 21-letnią kobietę i jej o rok młodszego partnera. 

Oszust przejął pół miliona złotych. Policja pokazuje nagranie

Oszust przejął pół miliona złotych. Policja pokazuje nagranie

Źródło:
tvn24.pl

W najbliższą niedzielę 21 kwietnia odbędzie się druga tura wyborów samorządowych. Choć głosować będą mieszkańcy tylko niektórych polskich miast, cisza wyborcza obowiązywać będzie w całym kraju.

Druga tura wyborów samorządowych. Gdzie obowiązuje cisza wyborcza? Jak długo trwa?

Druga tura wyborów samorządowych. Gdzie obowiązuje cisza wyborcza? Jak długo trwa?

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W niedzielę mieszkańcy 748 gmin i miast w Polsce wybiorą wójtów, burmistrzów i prezydentów w drugiej turze wyborów samorządowych. W TVN24 i TVN24 GO będziemy śledzić przebieg głosowania w całej Polsce. O 20.30 rozpocznie się Wieczór Wyborczy, w trakcie którego podamy sondażowe wyniki i pierwsze komentarze.

Druga tura wyborów samorządowych 2024. Oglądaj Wieczór Wyborczy w TVN24 i TVN24 GO

Druga tura wyborów samorządowych 2024. Oglądaj Wieczór Wyborczy w TVN24 i TVN24 GO

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Dziennikarze TVN i TVN24 zostali w piątek w Gdyni nagrodzeni podczas VII edycji Festiwalu Wrażliwego. Zdobyli wszystkie nagrody w kategorii Reportaż Filmowy. Nagrodę specjalną "Człowiek Wrażliwy" otrzymała dziennikarka TVN24 Ewa Ewart.

Dziennikarze TVN i TVN24 nagrodzeni podczas VII edycji Festiwalu Wrażliwego

Dziennikarze TVN i TVN24 nagrodzeni podczas VII edycji Festiwalu Wrażliwego

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Ziemia pod chińskimi miastami zapada się, co prowadzi do rosnącego ryzyka występowania powodzi. Naukowcy alarmują w nowej analizie, że na zagrożonych terenach mieszkają miliony ludzi. Powodem tego niebezpiecznego zjawiska jest niezwykle szybka urbanizacja Państwa Środka. Problem dotyczy jednak nie tylko Chin.

Prawie połowa chińskich miast się zapada. Zagrożenie dla milionów ludzi

Prawie połowa chińskich miast się zapada. Zagrożenie dla milionów ludzi

Źródło:
CNN, Reuters, BBC, Science

Tegoroczny Konkurs Piosenki Eurowizji rusza już za niespełna trzy tygodnie. Na scenie wystąpią wykonawcy z kilkudziesięciu krajów. Kogo zobaczymy w półfinałach, a kto dostaje się do finału bez eliminacji? Wyjaśniamy.

Eurowizja 2024. Kiedy finały, którego dnia zaśpiewa reprezentantka Polski?

Eurowizja 2024. Kiedy finały, którego dnia zaśpiewa reprezentantka Polski?

Źródło:
eurovision.tv, eurowizja.org, tvn24.pl

Internauci i serwisy internetowe podają przekaz, że polskie wojsko wysyła pracującym pierwsze powołania - że dostają "pracownicze przydziały mobilizacyjne". Wyjaśniamy, o co chodzi.

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24