- Jest ogromna szansa, że w zgodzie wprowadzimy przepisy, które będą ratować gospodarkę, wesprą przedsiębiorców i pracowników - powiedział prezydent Andrzej Duda tuż po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego, w którym uczestniczyli między innymi premier Mateusz Morawiecki oraz szefowie klubów i kół parlamentarnych. Odbywało się ono w formie wideokonferencji. Tematem spotkania była rządowa propozycja pakietu antykryzysowego.
W siedzibie Biura Bezpieczeństwa Narodowego obecni byli: prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch, szefowa Kancelarii Prezydenta Halina Szymańska, szef kancelarii premiera Michał Dworczyk oraz główny inspektor sanitarny Jarosław Pinkas.
Zdalnie w spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele klubów i kół parlamentarnych, w tym lider PO Borys Budka, przedstawiciel klubu Lewicy i kandydat na prezydenta Robert Biedroń oraz szef klubu Koalicja Polska-PSL-Kukiz'15 i kandydat na prezydenta Władysław Kosiniak-Kamysz.
Duda: opozycja będzie uczestniczyć w pracach nad wersją ostateczną
Wideokonferencja zakończyła się po godzinie 14. Po niej oświadczenie wygłosił prezydent Andrzej Duda.
- Głosów konstruktywnych było bardzo wiele. Ministrowie zdrowia, przedsiębiorczości, finansów i Główny Inspektor Sanitarny opowiadali na pytania opozycji. Rozwiewali wątpliwości, ale prace toczą się nadal. Chodzi nam o to, by wysłuchać głosu opozycji - powiedział prezydent, dodając, że będzie ona obecna w pracach nad ostateczną wersją ustawy.
- Jest ogromna szansa, że w zgodzie wprowadzimy przepisy, które będą ratować gospodarkę, wesprą przedsiębiorców i pracowników. To ułatwi przejście przez trudny czas. Ale ucierpimy i nie ma co do tego wątpliwości. Chodzi o to, by poziom życia polskich rodzin obniżył się jak najmniej - mówił Andrzej Duda.
Dodał, że przygotowywane przez rząd rozwiązania są potrzebne rodzinom i polskiej gospodarce. Według prezydenta są potrzebne zwolnienia z ZUS-u, a także "odpowiednie, podobne zwolnienia z KRUS-u dla rolników".
Jak mówił, rolnicy nie mogą zostać pozostawieni poza rozwiązanymi ustawowymi, które przygotowuje rząd, bo "niestety jest niebezpieczeństwo, że wielu polskich rolników, wiele gospodarstw rolnych będzie tym kryzysem dotkniętych".
- Wierzę w to głęboko, że ten mój postulat zostanie uwzględniony, przepisy są cały czas tworzone. Uspokajam, to nie jest tak, że rolnicy są pozostawieni sami sobie, bo takie głosy też się pojawiały. Pamiętam o tym, pamięta minister rolnictwa, te zapisy będą w ustawie, jestem o tym przekonany, w każdym razie nie wyobrażam sobie, żeby było inaczej - powiedział prezydent.
Prezydent podziękował także wszystkim rodakom za odpowiedzialność i za stosowanie się do zasad kwarantanny, a także wszystkim tym, którzy pozostają w odosobnieniu.
Opozycja gotowa do współpracy, ale stawia warunki
- W tym nie ma solidarności i mówiłem o tym na spotkaniu Rady (Bezpieczeństwa Narodowego - red.). My chcemy współpracować dla dobra naszych rodaków. Przede wszystkim na rzecz zapewnienia im bezpieczeństwa zdrowotnego, ale też pomyślności gospodarczej. Trzeba ratować firmy, miejsca pracy. My nad tym chcemy pracować, ale rząd musi odrzucić tę chęć zawłaszczenia wszystkiego. Skończcie z teatrem, skończcie z obłudą i przestańcie wykorzystywać koronawirusa w kampanii prezydenckiej - mówił tuż po posiedzeniu kandydat na prezydenta Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL).
Szef PO Borys Budka zadeklarował z kolei, że Koalicja Obywatelska jest gotowa "natychmiast wziąć udział we wszystkich pracach legislacyjnych, które mają zapobiec eskalacji tego, co dzieje się w gospodarce i zapobiec nadchodzącemu kryzysowi".
- Ale musi się to odbywać w relacjach demokratycznych, musi się to odbywać w oparciu o regulamin Sejmu - zaznaczył.
Zapowiedział jednocześnie, że podczas wtorkowego prezydium Sejmu klub KO będzie wnosić o "takie zorganizowanie posiedzenia Sejmu - czy to zdalne czy stacjonarne - by w sposób maksymalny zabezpieczyć zarówno osoby, które biorą w nim udział, ale również zabezpieczyć procedury demokratyczne". - Nie może być tak, żeby pod pozorem walki z koronawirusem rząd, czy większość parlamentarna chciała złamać regulamin, czy złamać obecną konstytucję - podkreślił szef PO.
- Jesteśmy gotowi do pracy, będziemy wnosić stosowne poprawki i nasze projekty ustaw, tak żeby zabezpieczyć Polskę i Polaków przed utratą zatrudnienia. Polskich przedsiębiorców zabezpieczyć przed koniecznością likwidacji ich firm. A lekarzy i pacjentów, którzy w tej chwili borykają się z koronawirusem, wyposażyć w odpowiednie środki, aby ta walka była coraz bardziej skuteczna - zapowiedział Budka.
Biedroń mówi o "aspirynie na zapalenie płuc", Hołownia o "spektaklu iluzjonistów"
Podczas konferencji prasowej w Sejmie kandydat Lewicy na prezydenta Robert Biedroń ocenił, że posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego poświęcone kolejnej specustawie rządowej jest "tylko i wyłącznie aspiryną na zapalenie płuc, jest tylko i wyłącznie udawaniem konsultacji". - Podczas posiedzenia RBN nie otrzymaliśmy projektu rządowego. Dyskutowaliśmy z ministrami, prowadziliśmy tę rozmowę bez konkretnych propozycji ze strony rządu. One były przedstawiane w jakiejś ogólnej formule przez poszczególnych ministrów, ale dzisiaj, w tych szczególnych czasach, potrzebujemy stałej współpracy z rządem - oświadczył polityk.
- Przedstawiłem model stałego zespołu, w skład którego będą wchodzili przedstawiciele rządu, przedstawiciele opozycji, przedstawiciele związków zawodowych i pracodawców, który będzie w trybie stałym pracował nad kolejnymi propozycjami legislacyjnymi - mówił Biedroń. - To będzie zespół, który będzie konsultował wszystkie propozycje, jakie pojawiają się w sprawie pandemii koronawirusa - dodał.
Radę Bezpieczeństwa Narodowego, krótko po jej zakończeniu, skomentował też niezależny kandydat na prezydenta Szymon Hołownia.
- Ta rada - z tego, co słyszymy - nie przyniosła jakichś specjalnych przełomów. Nadal mamy tylko mglisty zarys pakietu, który po telefonach pana prezydenta do pana premiera jest tylko uzupełniany o nowe możliwości. Kiedy na to wszystko patrzę, myślę sobie: dlaczego tak późno? Dlaczego miliony Polaków, którzy przestali zarabiać, którzy są skoszarowani, muszą trwać w takiej niepewności?
Hołownia zwrócił też uwagę, że "większość europejskich rządów sprawnie wprowadziła swoje pakiety antykryzysowe", a w Polsce wciąż trwa zastanawianie się nad kluczowymi kwestiami. - To ta niepewność jest czymś najgorszym - dodał. - Jednym słowem mam wrażenie, że cała opowieść o pakiecie antykryzysowym to spektakl iluzjonistów, którzy z kapelusza wyciągają coraz to nowe rzeczy, a przyszłość Polaków zapisana jest gdzieś tam małym drukiem, którego na razie nie potrafimy odczytać - ocenił.
Posiedzenie dotyczyło pakietu antykryzysowego
Według nieoficjalnych informacji Polskiej Agencji Prasowej w piątek planowane jest posiedzenie Sejmu, podczas którego posłowie mają zająć się rządowym projektem pakietu antykryzysowego - nazywanego "tarczą antykryzysową", który powstał jako reakcja na kryzys wywołany epidemią koronawirusa.
W piątkowym orędziu prezydent Duda zapowiedział, że na poniedziałkowym posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa razem z przedstawicielami rządu, władz Sejmu i Senatu oraz liderami ugrupowań parlamentarnych omówi propozycje z tej ustawy. - Omówimy razem szczegóły tego ważnego projektu, wokół którego musi się zawiązać porozumienie wszystkich sił politycznych - oświadczył.
Mucha: priorytetem jest ochrona miejsc pracy oraz wsparcie przedsiębiorców
Przed posiedzeniem RBN wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha mówił, że priorytetem rozwiązań z tzw. tarczy antykryzysowej jest ochrona miejsc pracy oraz wsparcie przedsiębiorców, także tych na samozatrudnieniu.
Mucha apelował do polityków opozycji o współdziałanie w zwalczaniu epidemii. - Nie chodzi o to, żeby licytować się na populizm i pokazywać rozwiązania, które są nie do udźwignięcia przez państwo polskie. Trzeba powiedzieć sobie tak: jak w ramach tych możliwości, które dzisiaj państwo polskie ma, jak najefektywniej i najrozsądniej i przy pełnym porozumieniu politycznym, rozwiązywać te problemy gospodarcze - mówił Mucha.
Źródło: TVN24, PAP
Źródło zdjęcia głównego: Twitter/@prezydentpl