Dworczyk: Personel medyczny będzie zwolniony z kwarantanny. Przepisy zmieniono dziś w nocy

Autor:
mjz//now
Źródło:
TVN24
Dworczyk: personel medyczny zwolniony z kwarantanny, testowanie dla personelu medycznego możliwe codziennie
Dworczyk: personel medyczny zwolniony z kwarantanny, testowanie dla personelu medycznego możliwe codziennieTVN24
wideo 2/21
TVN24Dworczyk: personel medyczny zwolniony z kwarantanny, testowanie dla personelu medycznego możliwe codziennie

Dziś w nocy zostały zmienione przepisy w taki sposób, że personel medyczny będzie zwolniony z kwarantanny - poinformował we wtorek szef kancelarii premiera Michał Dworczyk. Wskazywał, że codziennie przed przystąpieniem do pracy medycy będą mogli być weryfikowani. Poinformował także o tym, że w przyszłym tygodniu do Sejmu trafi projekt, który ułatwi podejmowanie pracy lekarzom z zagranicy.

We wtorek o godzinie 16 odbyła się konferencja prasowa ministra-członka Rady Ministrów, szefa kancelarii prermiera Michała Dworczyka, ministra zdrowia Adama Niedzielskiego oraz sekretarza stanu Piotra Muellera.

Dworczyk: personel medyczny zwolniony z kwarantanny, testowanie dla personelu medycznego możliwe codziennie

- Dziś w nocy zostały zmienione przepisy w taki sposób, że personel medyczny będzie zwolniony z kwarantanny. Do tej pory na kwarantannie przebywało ponad 30 tysięcy osób, jeśli chodzi o personel medyczny. To jest olbrzymi ubytek w skali całej służby zdrowia. Po tej decyzji personel medyczny nie będzie podlegał kwarantannie, dzięki możliwości wykonywania testów anytygenowych, tych szybkich testów, praktycznie codziennie przed przystąpieniem do pracy. Jeśli będzie taka potrzeba, pracownicy będą mogli być weryfikowani - poinformował Dworczyk.

Jak powiedział szef kancelarii premiera, to "w pewien sposób poprawi sytuację, jeśli chodzi o personel medyczny, który dzisiaj jest nam tak potrzebny".

Dworczyk: personel medyczny zwolniony z kwarantanny, testowanie dla personelu medycznego możliwe codziennie
Dworczyk: personel medyczny zwolniony z kwarantanny, testowanie dla personelu medycznego możliwe codziennieTVN24

Dworczyk: w przyszłym tygodniu do Sejmu trafi projekt, który ułatwi podejmowanie pracy lekarzom z zagranicy

Przekazał także, że "w przyszłym tygodniu do Sejmu trafi kolejna nowelizacja przepisów, dzięki której jeszcze bardziej zostaną uproszczone warunki, na których osoby mieszkające w krajach poza Unią Europejską, a które należą do personelu medycznego - czyli takie, które są lekarzami, pielęgniarkami bądź ratownikami medycznymi - będą mogły podejmować pracę w Polsce".

- Przygotowujemy przepisy, dzięki którym lekarz, który decyduje się na podjęcie pracy w Polsce, będzie mógł od momentu decyzji - w ciągu dwóch, maksimum trzech tygodni - rozpocząć taką pracę, oczywiście pod nadzorem innego polskiego lekarza, ale właśnie jako lekarz u nas w kraju - wyjaśniał Dworczyk.

- Jesteśmy przekonani, że to będzie taki drugi ważny krok w kierunku poprawy sytuacji, jeśli chodzi o dostępność personelu medycznego - dodał szef kancelarii premiera.

Dworczyk: w przyszłym tygodniu do Sejmu trafi projekt, który ułatwi podejmowanie pracy lekarzom z zagranicy
Dworczyk: w przyszłym tygodniu do Sejmu trafi projekt, który ułatwi podejmowanie pracy lekarzom z zagranicyTVN24

Autor:mjz//now

Źródło: TVN24

Pozostałe wiadomości