Zaszczepione osoby "wyłączone ze wszystkich limitów". Jak będzie to sprawdzane? Tłumaczy minister

Autor:
ads/adso
Źródło:
TVN24
Niedzielski: dowód zaszczepienia to będzie przede wszystkim QR kod, wydrukowany lub na telefonie
Niedzielski: dowód zaszczepienia to będzie przede wszystkim QR kod, wydrukowany lub na telefonieTVN24
wideo 2/30
TVN24Niedzielski: dowód zaszczepienia to będzie przede wszystkim QR kod, wydrukowany lub na telefonie

Aby nie być branym pod uwagę przy limitach obowiązujących na przykład na przyjęciach, będzie trzeba mieć przy sobie potwierdzenie szczepienia w formie QR kodu - powiedział w programie "Sprawdzam" w TVN24 minister zdrowia Adam Niedzielski.

Szef resortu będący gościem Krzysztofa Skórzyńskiego przypominał w piątek, że w pełni zaszczepione osoby "są wyłączone ze wszystkich limitów, które obowiązują na przykład na przyjęciach i nie podlegają kwarantannie".

MINISTER ZDROWIA W "SPRAWDZAM". OGLĄDAJ CAŁY ODCINEK W TVN24 GO >>>

Niedzielski: by nie być branym pod uwagę w sprawie limitów, trzeba będzie mieć potwierdzenie szczepienia

Prowadzący pytał go, w jaki sposób służby będą kontrolować liczbę uczestników przyjęć, gdy wśród nich będą osoby zaszczepione. - Będziemy przyjmowali, że trzeba mieć ze sobą dowód, który pozwala potwierdzić fakt zaszczepienia - odparł minister.

Dowodem tym - tłumaczył - "będzie przede wszystkim QR kod, który może być wydrukowany bądź na telefonie". - Ten kod wystarczy odczytać specjalną aplikacją, w którą pewnie wyposażymy służby. Na podstawie tego odczytu będzie bardzo łatwo zweryfikować, czy ktoś jest zaszczepiony, czy nie - wyjaśnił Adam Niedzielski.

Dodał, że "ten kod otrzymujemy po drugiej dawce lub po jednodawkowej szczepionce Johnson & Johnson".

Niedzielski: na pewno nie będziemy warunkowali wstępu do Polski od posiadania dowodu zaszczepienia

Minister podkreślał, że "z punktu widzenia Polski wystarczającym potwierdzeniem szczepienia jest QR kod". - Jeżeli pojawią się kraje, które będą chciały do siebie wpuszczać tylko za okazaniem dowodu zaszczepienia, potrzebny jest międzynarodowy standard w tym zakresie - zaznaczy.

Dodał, że "Komisja Europejska pracuje nad takim rozwiązaniem, które według zapowiedzi ma pod koniec czerwca pojawić się w użytkowaniu". My na pewno nie będziemy warunkowali w żaden sposób wstępu, czy możliwości podróżowania od posiadania tego dowodu. Raczej będziemy mieli standardowe obostrzenia, które mówią o wykonywaniu testów, jeśli mówimy o przekraczaniu granicy - przekazał Adam Niedzielski.

Niedzielski: my na pewno nie będziemy warunkowali wstępu, podróżowania od posiadania kodu QR
Niedzielski: my na pewno nie będziemy warunkowali wstępu, podróżowania od posiadania kodu QRTVN24

Autor:ads/adso

Źródło: TVN24

Pozostałe wiadomości