TVN24 | Polska

Ekspert: wszystko wskazuje na to, że omikron zmierza w sposób naturalny do zakończenia pandemii

TVN24 | Polska

Autor:
akr
Źródło:
PAP
Niedzielski: Omikron stał się faktem. Stanowi w strukturze naszego genomu ponad 20 procent
Niedzielski: Omikron stał się faktem. Stanowi w strukturze naszego genomu ponad 20 procentTVN24
wideo 2/21
TVN24Niedzielski: Omikron stał się faktem. Stanowi w strukturze naszego genomu ponad 20 procent

Dynamika zakażeń koronawirusem wzrasta, tak jak udział wariantu omikron w liczbie infekcji. Dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego doktor habilitowany nauk medycznych generał Grzegorz Gielerak ocenił jednak, że "omikron zmierza w sposób naturalny do zakończenia pandemii" COVID-19. Argumentował, że cechuje go "większa zakaźność i mniejsza zjadliwość". Zastrzegł przy tym, że "wszystko zależy od racjonalności naszych zachowań".

Do środy w Polsce potwierdzono 4 373 718 zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2, z czego tego dnia Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 30 586 nowych infekcjach. Jak dotąd zaraportowano 966 przypadków zakażenia wariantem omikron. Od początku pandemii w naszym kraju zmarły 103 062 osoby chore na COVID-19.

- Tak naprawdę, jeżeli chcemy ochronić się przed omikronem, przed ciężkimi skutkami zakażenia tym wariantem koronawirusa, naprawdę powinniśmy przyjąć dawkę przypominająca (szczepionki - przyp. red.) - powiedział w środę w Polskim Radiu 24 Gielerak.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Ciężkie skutki zakażenia - jak się chronić? "Należy przyjąć dawkę przypominającą szczepienia"

Jak dodał, badania nie budzą żadnych wątpliwości. - Tylko przyjęcie dawki przypominającej zwiększa nam do poziomu 60-70 procent szansę uniknięcia ciężkiego przebiegu tej choroby. Jeśli tego nie zrobimy, poprzestaniemy tylko na dwóch dawkach i czas, który minął od podania drugiej dawki, był dłuższy niż pięć miesięcy, to niestety skazujemy się na to, że poziom naszej ochrony nie przekracza 35-38 procent - powiedział gen. Gielerak.

Omikron - jak rozpoznać, czy go mam? >>>

- Jeżeli chcemy ochronić się przed ciężkimi skutkami zakażenia wariantem omikron koronawirusa, to należy przyjąć dawkę przypominającą szczepienia - podkreślił.

Koronawirus w Polsce. Szef WIM: wszystko wskazuje na to, że omikron zmierza w sposób naturalny do zakończenia pandemii

Pytany o ewentualny lockdown ocenił, że "jest ostatecznością wyrażającą wyczerpanie zdolności państwa do walki z epidemią wszystkimi nowymi, najbardziej zaawansowanymi metodami".

- To jest przejaw bezczynności. Lockdown powinniśmy, owszem, brać pod uwagę, ale nie w sytuacji - zwłaszcza w przypadku omikrona - masowego zwiększenia się liczby osób zakażonych, tylko w sytuacji tego, jakie będą skutki kliniczne tych zakażeń - mówił.

Jego zdaniem jednak "wszystko wskazuje na to, że omikron zmierza w sposób naturalny do zakończenia pandemii - większa zakaźność i mniejsza zjadliwość". - Wszystko zależy od racjonalności naszych zachowań - dodał, zastrzegając, że powinniśmy dbać o ochronę grupy ryzyka, pamiętać o zasadzie DDM (dystans, dezynfekcja, maseczka - przyp. red.) i trzeciej dawce szczepionki. - Jeśli myślisz o swoim zdrowiu i ochronie przed omikronem, weź trzecią dawkę szczepionki - zaapelował gen. Gielerak.

ZOBACZ TAKŻE: Trzecia dawka szczepionki na COVID-19 dla dzieci i młodzieży. Minister zdrowia o prawdopodobnym terminie >>>

Autor:akr

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości