TVN24 Biznes | Z kraju

Nowe obostrzenia w całej Polsce. Przepisy weszły w życie

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mb/ToL,
adso
Źródło:
TVN24 Biznes
Od 20 marca do 9 kwietnia rozszerzenie obostrzeń na całą Polskę
Od 20 marca do 9 kwietnia rozszerzenie obostrzeń na całą PolskęTVN24
wideo 2/5
TVN24Od 20 marca do 9 kwietnia rozszerzenie obostrzeń na całą Polskę

Ograniczenie działalności galerii handlowych, zamknięcie hoteli, basenów, teatrów i kin – to tylko niektóre obostrzenia, które od soboty obowiązują w całym kraju. Odpowiednimi zasadami należy się też kierować, przebywając w przestrzeni publicznej lub spotykając się z rodziną i znajomymi. Rozporządzenie w tej sprawie zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw w piątek po południu.

ZOBACZ ROZPORZĄDZENIE

Nowe obostrzenia będą obowiązywały co najmniej do 9 kwietnia. W piątek do mieszkańców został wysłany Alert RCB: "Uwaga! Od soboty (20.03) nowe zasady bezpieczeństwa w całym kraju".

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Ograniczenia w całej Polsce od 20 marca

Od soboty w całym kraju - tak jak do tej pory w czterech województwach - została zawieszona działalność:

- galerii handlowych - wyjątki to m.in. sklepy spożywcze, apteki i drogerie, salony prasowe, księgarnie, sklepy zoologiczne i z artykułami budowlanymi, salony fryzjerskie, optyczne, bankowe i pralnie,

JAKIE SKLEPY MOGĄ BYĆ OTWARTE W GALERIACH HANDLOWYCH? >>>

- hoteli (wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach podróży służbowych),

- teatrów, muzeów, galerii sztuki (można organizować próby i ćwiczenia, a także wydarzenia online),

- kin (zakaz projekcji filmów dotyczy również domów i ośrodków kultury),

- basenów (oprócz tych wykonujących działalność leczniczą i dla członków kadry narodowej),

- saun, solariów, łaźni tureckich, salonów odchudzających, kasyn,

- klubów fitness i siłowni,

- stoków narciarskich,

- obiektów sportowych (mogą działać wyłącznie na potrzeby sportu zawodowego i bez udziału publiczności),

- nauka w klasach I-III wyłącznie zdalna.

KPRM

Obowiązkowa kwarantanna, ale nie dla wszystkich

W rozporządzeniu ujęto także przepisy związane z obowiązkową kwarantanną. Dziesięciodniowa kwarantanna czeka osoby przekraczające granicę zewnętrzną i wewnętrzną UE transportem publicznym, m.in. samolotem oraz samochodem będącym środkiem publicznego transportu zbiorowego. Taka osoba ma obowiązek przekazania funkcjonariuszowi Straży Granicznej: adresu zamieszkania lub miejsca pobytu, w którym będzie odbywać obowiązkową kwarantannę oraz numeru telefonu. Kwarantanna jest liczona od dnia następującego po przekroczeniu granicy.

Przewidziano jednak wyjątki. Z obowiązku kwarantanny zwolnione są: osoby zaszczepione przeciwko COVID-19, którym wystawiono zaświadczenie; osoby posiadające negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 wykonanego w okresie 48 godzin przed przekroczeniem granicy, licząc od momentu wyniku tego testu; ozdrowieńcy, którzy zakończyli izolację z powodu zakażenia wirusem SARS-CoV-2, nie później niż 6 miesięcy przed dniem przekroczenia granicy.

Obowiązku nie stosuje się również w przypadku przekraczania granicy Rzeczypospolitej Polskiej w ramach wykonywania czynności zawodowych przez m.in. załogę samolotu, marynarzy, kierowców zawodowych oraz przez członków misji dyplomatycznych.

Jak czytamy, obowiązek 10-dniowej kwarantanny dotyczy również osób przekraczających odcinek lądowy granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Czeską oraz z Republiką Słowacką, "niezależnie od środka transportu, którym się przemieszcza, bądź pieszo, w celu udania się do swojego miejsca zamieszkania lub pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej". Dodano, że podróżujący do Polski w innym celu niż powyższy, muszą mieć przy sobie negatywny wynik testu diagnostycznego na SARS-CoV-2 wykonanego w okresie 48 godzin przed przekroczeniem granicy. Taki wynik, w języku polskim lub języku angielskim, należy przedłożyć na żądanie funkcjonariusza Straży Granicznej lub Policji.

Podobnie jak w przypadku innych kierunków, także tutaj przewidziano wyjątki dla osób, które mają test zrobiony w ciągu 48 godzin przed przekroczeniem granicy, zaszczepionych oraz ozdrowieńców. Z kwarantanny są zwolnieni m.in. pracownicy przygraniczni i dzieci pobierające naukę po drugiej stronie granicy oraz ich opiekunowie.

Jak czytamy w dokumencie, wstrzymuje się przemieszczanie się pasażerów w transporcie kolejowym wykonywanym z przekroczeniem granicy zewnętrznej UE.

Obowiązkowe maseczki i limity osób

Ponadto należy pamiętać, że nadal obowiązkowe jest zasłanianie ust i nosa za pomocą maseczki w miejscach publicznych.

W całym kraju obowiązuje także zakaz działalności stacjonarnej restauracji. Można jedynie realizować usługi polegające na przygotowywaniu i podawaniu żywności na wynos oraz w dowozie.

W placówkach handlowych, na targu lub poczcie, obowiązuje limit klientów: 1 osoba na 10 m2 – w obiektach do 100 m2 oraz 1 osoba na 15 m2 – w obiektach powyżej 100 m2.

Ograniczenia w spotkaniach

Dodatkowo w zgromadzeniach publicznych na terenie całego kraju może brać udział maksymalnie 5 osób. "Uczestnicy mają obowiązek zakrywania nosa i ust oraz zachowania 1,5 m odległości od innych osób. Ponadto odległość między zgromadzeniami nie może być mniejsza niż 100 m. W imprezach i spotkaniach organizowanych w domu może uczestniczyć maksymalnie 5 osób – do tego limitu nie wliczamy osoby zapraszającej na imprezę oraz osób, które wspólnie mieszkają lub gospodarują z tą osobą" – czytamy w informacji zamieszczonej na rządowych stronach.

Koronawirus w Polsce

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w piątek o 25 998 nowych potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem. Resort przekazał też informację o śmierci 419 osób, u których stwierdzono SARS-CoV-2. Od początku epidemii w Polsce potwierdzono 2 010 244 zakażenia, a 48 807 osób zmarło.

Autor:mb/ToL, adso

Źródło: TVN24 Biznes

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości