TVN24 | Polska

Bilans zakażeń a wcześniejsze restrykcje. Niedzielski pisze o czterech województwach

TVN24 | Polska

Autor:
akr/adso
Źródło:
tvn24.pl, PAP
Nowe obostrzenia na Mazowszu i w Lubuskiem
Nowe obostrzenia na Mazowszu i w Lubuskiem TVN24
wideo 2/21
TVN24Nowe obostrzenia na Mazowszu i w Lubuskiem

Cztery województwa, które w pierwszej kolejności zostały objęte ostrzejszymi obostrzeniami, mają teraz największy spadek tygodniowej liczby zakażeń - przekazał minister zdrowia Adam Niedzielski. Na Warmii i Mazurach zaostrzone restrykcje zaczęły obowiązywać pod koniec lutego, a w województwach pomorskim, mazowieckim i lubuskim wprowadzono je w kolejnych tygodniach.

Minister zdrowia Adam Niedzielski opublikował w poniedziałek w mediach społecznościowych wpis, w którym przekazał, że "cztery województwa, które w pierwszej kolejności zostały poddane działaniu obostrzeń (Warmińsko-Mazurskie, Pomorskie, Lubuskie, Mazowieckie) mają teraz największy spadek tygodniowej liczby zakażeń".

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w poniedziałek o 9902 nowych potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem. Resort przekazał też informację o śmierci 64 osób, u których stwierdzono SARS-CoV-2.

Do tej pory w Polsce zakażenie koronawirusem potwierdzono u 2 448 463 osób, z których 55 005 zmarło.

RAPORT TVN24.PL: KORONAWIRUS - NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE >>>

RAPORT TVN24.PL - SZCZEPIENIA PRZECIW COVID-19 >>>

Obostrzenia epidemiczne

W związku z trudną sytuacją epidemiczną w ostatnich miesiącach rząd wprowadzał w kolejnych regionach dodatkowe obostrzenia. Od 27 lutego objęto nimi województwo warmińsko-mazurskie, a od 13 marca także województwo pomorskie.

Rząd od 15 marca objął dodatkowymi restrykcjami kolejne regiony - województwa mazowieckie oraz lubuskie. Od 27 marca ostrzejsze ograniczenia obwiązują już w całym kraju i ma być tak co najmniej do 9 kwietnia.

Te ograniczenia to:

- zamknięte centra i galerie handlowe (za wyjątkiem m.in. sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni); - zamknięte sklepy meblowe i budowlane powyżej dwóch tysięcy metrów kwadratowych; - placówki handlowe, targ, poczta: 1 osoba na 15 metrów kwadratowych w sklepach do 100 metrów kwadratowych, 1 osoba na 20 metrów kwadratowych w sklepach powyżej 100 metrów kwadratowych; - obiekty kultu religijnego: max. 1 osoba na 20 metrów kwadratowych przy zachowaniu odległości minimum 1,5 metra oraz obowiązku zakrywania ust i nosa; - zamknięte salony urody, zakłady kosmetyczne oraz fryzjerskie; - zamknięte przedszkola i żłobki, opieka wyłącznie dla dzieci rodziców wykonujących zawód medyczny i służb porządkowych (m.in. żołnierzy, funkcjonariuszy policji i straży pożarnej); - działalność obiektów sportowych ograniczona wyłącznie do sportu zawodowego, zamknięte między innymi korty tenisowe i ścianki wspinaczkowe.

"Polska w najtrudniejszym momencie pandemii". Lista nowych obostrzeń  >>>

Nadal obowiązują restrykcje epidemiczne ogłoszone już wcześniej, takie jak:

- nauczanie zdalne dla wszystkich roczników łącznie z klasami I-III szkół podstawowych, - zamknięte hotele, - zamknięte teatry, kina, muzea, galerie sztuki, kasyna, - zamknięte baseny, sauny, solaria, obiekty sportowe.

Ponadto w kraju obowiązuje do odwołania szereg ograniczeń, takich jak obowiązek zasłaniania ust i nosa maseczką w miejscach publicznych czy utrzymywania dystansu społecznego.

Kuczmierowski: blisko 900 tysięcy dawek szczepionki trafiło w poniedziałek do Polski

Obok wprowadzanych restrykcji orężem w walce z epidemią są szczepienia. Prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych (RARS) Michał Kuczmierowski przekazał w poniedziałek, że tego dnia do Polski dotarła dostawa 870 tysięcy dawek preparatu od firmy Pfizer. Dodał, że trwa ich dystrybucja do punktów szczepień.

Zapowiadał też, że w niedzielę, 11 kwietnia, do kraju dotrą szczepionki firmy AstraZeneca. - Czekamy na potwierdzenie liczby szczepionek - przekazał. W harmonogramie dostaw dostępnym na stronie rządowej napisano, że potwierdzona minimalna dostawa w tygodniu 5-11 kwietnia wynosi 172 tysięcy dawek.

Według harmonogramu, w kolejnych tygodniach kwietnia do Polski dotrą szczepionki od firm Pfizer, AstraZeneca, Moderna, a także pierwsza dostawa specyfiku od Johnson & Johnson. Łącznie potwierdzone minimalne dostawy to ponad 5,6 milionów dawek. Wskazano przy tym, że deklarowana wielkość dostaw jest na poziomie ok. 7 milionów.

Z rządowego raportu szczepień - według danych z poniedziałkowego poranka - wynika, że dotąd do Polski trafiło łącznie 8 078 060 dawek szczepionek, a do punktów szczepień dostarczono ich 7 186 140. Na stanie magazynu jest 395 420 dawek, a 496 500 dawek to zamówienia w trakcie realizacji. Zutylizowano 7693 dawki.

Szczepienia w Polsce rozpoczęły się 27 grudnia ubiegłego roku. Prowadzone są one obecnie preparatami firm Pfizer, AstraZeneca i Moderna. Dotąd w kraju pierwszą dawkę otrzymało 4 585 575 osób, a drugą - 2 073 334 osoby. Łącznie wykonano 6 658 909 zastrzyków.

Autor:akr/adso

Źródło: tvn24.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Adam Guz/KPRM

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości