Od dziś zaostrzone restrykcje w kolejnym województwie

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
kris/ToL
Źródło:
PAP
Nowe obostrzenia w województwie pomorskim do 28 marcaTVN24
wideo 2/7
TVN24Nowe obostrzenia w województwie pomorskim do 28 marca

Od soboty 13 marca w województwie pomorskim obowiązują zaostrzone obostrzenia, które mają ograniczyć skalę rozprzestrzeniania się koronawirusa w regionie - wynika z komunikatu na stronie rządowej. W związku z tym zamknięte są między innymi kina, teatry, muzea, hotele. Ograniczono też działalność galerii handlowych.

W województwie pomorskim zaostrzone restrykcje będą obowiązywać do 28 marca. Na czwartkowej konferencji poinformowano o nowych obostrzeniach w województwie mazowieckim i lubuskim od 15 do 28 marca. Od dwóch tygodni większe ograniczenia obowiązują w województwie warmińsko-mazurskim.

Nowe obostrzenia w województwie pomorskim

Obostrzenia są odpowiedzią na pogarszającą się sytuację epidemiczną w regionie. Na Pomorzu utrzymuje się wysoki wskaźnik zachorowalności. Każdego dnia rośnie liczba zajętych miejsc na oddziałach COVID-owych. Z dnia na dzień przybywa też pacjentów, którzy wymagają leczenia respiratorem. Lekarze wskazują, że coraz więcej młodych ludzi trafia do szpitali w ciężkim stanie.

Wprowadzone w sobotę restrykcje mają wyhamować rozwój pandemii. Według ekspertów ograniczenie bezpośrednich kontaktów międzyludzkich, stosowanie się do wszelkich zasad higieny i bezpieczeństwa, takich jak dezynfekcja rąk, noszenie maseczek, zachowanie dystansu społecznego, to jedyna skuteczna metoda na opanowanie skali rozprzestrzeniania się wirusa.

- Apelujemy, aby nie lekceważyć zaleceń. Pamiętajmy o używaniu środków ochrony osobistej. Wchodząc do sklepów dezynfekujmy dłonie. unikajmy skupisk ludzi. Od naszego zachowania naprawdę wiele zależy. Bądźmy odpowiedzialni - podkreśliła wicedyrektor Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku Anna Obuchowska.

Nowe restrykcje na Pomorzu - co jest zamknięte?

W związku z wprowadzonymi na Pomorzu rygorami swoją działalność musiały zawiesić teatry, filharmonie, opery, muzea, galerie sztuki, kina, biblioteki, ośrodki kultury. Możliwa jest jednak organizacja prób i ćwiczeń, a także wydarzeń online.

Ponownie zamknięte zostały hotele, z wyjątkiem m.in. robotniczych, a także noclegów świadczonych w ramach podróży służbowych.

Zamknięte są także sauny, solaria, łaźnie tureckie, salony odchudzające, baseny (z wyłączeniem basenów działających w podmiotach wykonujących działalność leczniczą przeznaczonych dla pacjentów i członków kadry narodowej polskich związków sportowych), kluby fitness, siłownie, stoki narciarskie oraz obiekty sportowe. Wydarzenia sportowe mogą się odbywać bez udziału publiczności.

Nowe obostrzenia w województwie pomorskimtwitter.com/PremierRP

Nieczynne są też automaty do gier hazardowych oraz kasyna.

Ograniczona została działalność galerii handlowych. Otwarte będą w nich jedynie sklepy spożywcze, apteki, drogerie, salony prasowe, księgarnie, sklepy zoologiczne, a także z meblami, artykułami budowlanymi. W galeriach nadal mogą działać m.in. usługi fryzjerskie, kosmetyczne, punkty optyczne, medyczne, bankowe, pocztowe, ubezpieczeniowe, telekomunikacyjne, zakłady ślusarskie, szewskie, krawieckie, pralnie, punkty gastronomiczne przygotowujące i podające posiłki na wynos.

Jedna z najważniejszych zmian dotyczy nauczania w klasach I-III. Od poniedziałku będzie się ono odbywało w trybie hybrydowym. W praktyce oznacza to, że część uczniów z danej szkoły będzie uczyć się stacjonarnie, a część – zdalnie (tydzień na tydzień).

Jak podkreślono w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej gov.pl, zaostrzone zasady bezpieczeństwa będą obowiązywały na Pomorzu do 28 marca.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Autor:kris/ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock