Co będzie najpierw odmrażane? Odpowiada doradca premiera od spraw epidemii

Autor:
akw//now
Źródło:
TVN24
Prof. Horban o dalszych decyzjach w sprawie obostrzeń
Prof. Horban o dalszych decyzjach w sprawie obostrzeńTVN24
wideo 2/21
TVN24Prof. Horban o dalszych decyzjach w sprawie obostrzeń

W tym tygodniu zaczniemy bardzo poważną dyskusję na temat obostrzeń - zapowiedział profesor Andrzej Horban, krajowy konsultant do spraw chorób zakaźnych i przewodniczący rady medycznej doradzającej premierowi w kwestii walki z epidemią. Wskazał, że priorytetem w tej kwestii są starsze klasy szkolne.

Wprowadzone 28 grudnia ubiegłego roku dodatkowe obostrzenia, które początkowo miały trwać do 17 stycznia, zostały przedłużone co najmniej do końca tego miesiąca. Nadal obowiązuje wcześniejsze zamknięcie basenów, aquaparków, siłowni, kin, teatrów, muzeów, galerii handlowych oraz hoteli. Restauracje nie mogą przyjmować gości, zamknięte są także stoki narciarskie.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Co z obostrzeniami? Horban o "nowym elemencie, który się pokazał"

W porannej "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 główny doradca premiera do spraw COVID-19 i krajowy konsultant do spraw chorób zakaźnych, profesor Andrzej Horban przekazał, że "na pewno za tydzień, za 10 dni" rada medyczna będzie "dokładnie" dyskutować na temat poluzowania obowiązujących obostrzeń, jeśli sytuacja epidemiczna się nie pogorszy. Termin ten tłumaczył faktem, że w poniedziałek do szkół wróciły najmłodsze klasy, a efekt tego zobaczymy mniej więcej za 10 dni, do dwóch tygodni.

- My troszeczkę w tym momencie, jeżeli można powiedzieć, opóźniliśmy, opóźnione to zostało [luzowanie - przyp. red.], dlatego że w listopadzie nie wiedzieliśmy, że już wirus, który będzie łatwiej transmitowany, pojawi się w Europie - powiedział. Zwrócił przy tym uwagę, że nowy, bardziej zaraźliwy wariant koronawirusa to "nowy element, który się pokazał". - Stąd cała rada medyczna, wszyscy optowaliśmy za przyhamowaniem tego rozmrażania - wyjaśnił profesor Horban.

- To jest kwestia naprawdę paru dni, może dwóch tygodni, kiedy będziemy mogli się zdecydować już bardziej otwarcie na to, czy ten wirus trzyma się na tym poziomie, czy spada, bo widać że spada [poziom zakażeń - przyp. red.] - ocenił . - Więc trzymajmy kciuki, żeby tak było dalej - powiedział.

Priorytetem są szkoły. "Dalej być może hotele"

Pytany, kiedy planowane jest znoszenie zarządzonych restrykcji, odpowiedział, że "w ciągu tego tygodnia" rząd zacznie na ten temat "bardzo poważną dyskusję". - Ale nie wcześniej niż właśnie za tydzień - zastrzegł. - Musimy zobaczyć, jak na epidemię wpłynie otwarcie [klas - przyp. red.] I-III - tłumaczył.

Jakich decyzji możemy spodziewać się w kwestii kolejności odmrażania gospodarki i życia społecznego? - Myślę, że dalej [będą otwierane - przyp. red.] szkoły. To priorytet w tym momencie. Dalsze klasy powinny pójść do szkół - odpowiedział profesor Horban. - Dalej być może hotele i być może możliwość odpoczynku. Wszystkim należy się odpoczynek - dodał.

Autor:akw//now

Źródło: TVN24

Tagi:
Magazyny:
Raporty:
Pozostałe wiadomości