Otwarte salony fryzjerskie, restauracje, nowe zasady przekraczania granic. Jest nowe rozporządzenie rządu

Autor:
akr,js//rzw
Źródło:
PAP
Morawiecki o otwarciu zakładów fryzjerskich i kosmetycznych oraz restauracji
Morawiecki o otwarciu zakładów fryzjerskich i kosmetycznych oraz restauracjiTVN24
wideo 2/21
TVN24Morawiecki o otwarciu zakładów fryzjerskich i kosmetycznych oraz restauracji

Od poniedziałku ponownie otwarte mogą być salony fryzjerskie, restauracje, a także "wyspy" w galeriach handlowych. Rozporządzenie premiera opublikowano w sobotę w Dzienniku Ustaw. Od 16 maja nie ma obowiązkowej kwarantanny po przekroczeniu granicy RP między innymi w celach zawodowych, służbowych lub zarobkowych.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Ponownie otwarte restauracje, salony fryzjerskie

Premier Mateusz Morawiecki przedstawił w środę szczegóły trzeciego etapu "odmrażania" gospodarki. Zmiany zaczną obowiązywać od 18 maja. W sobotę w Dzienniku Ustaw opublikowane związane z tym rozporządzenie szefa rządu z dnia 16 maja "w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii". Od poniedziałku, czyli 18 maja, będą mogły wznowić swoją działalność restauracje, salony fryzjerskie i kosmetyczne, kasyna. Nadal nieczynne będą jednak restauracje hotelowe.

CZYTAJ: "Odmrażanie" salonów fryzjerskich i kosmetycznych. Tak będzie wyglądała wizyta

Mimo że kolejne branże będą się mogły na nowo "otworzyć", ich funkcjonowanie będzie objęte rygorami wynikającymi z pandemii. Do restauracji nie wejdzie więcej niż jedna osoba na cztery metry kwadratowe powierzchni sali, gdzie są oni obsługiwani. W przypadku kasyn będzie to jedna osoba na 10 metrów kwadratowych. W salonach fryzjerskich przebywać będą mogli wyłącznie obsługiwani klienci.

ZOBACZ CAŁE ROZPORZĄDZENIE >>>

Będą mogły być otwarte "wyspy" w galeriach handlowych

W galeriach handlowych dopuszczona zostanie działalność na tzw. wyspach handlowych pod warunkiem, że stanowiska będą oddzielone od klientów przesłonami, a obsługa będzie w maseczkach i rękawiczkach. Przy takich punktach będzie mogła być obsługiwana jedna osoba.

W sklepach i galeriach handlowych nie będzie mogło przebywać więcej osób niż jedna na 15 metrów kwadratowych. Sklepy będą musiały zapewnić też klientom dostęp do rękawiczek i płynów do dezynfekcji rąk.

Zgodnie z opublikowanym w sobotę rozporządzeniem w obiektach handlowych o powierzchni większej niż 2 tysiące metrów kwadratowych do odwołania nie będą mogli prowadzić działalności agenci turystyczni i organizatorzy turystyki.

NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE O KORONAWIRUSIE. RAPORT TVN24.PL >>>

Odmrażanie sportu

Jak wynika z rozporządzenia do "życia" wracać zacznie również sport. Dopuszczone zostały treningi na stadionach, kortach tenisowych, w COS-ach.

Otwarte zostaną obiekty paintballowe, choć jednocześnie przebywać w nich będzie mogło tylko 14 osób, oraz pola golfowe. W tym ostatnim przypadku przy jednym dołku będzie mogło grać nie więcej niż sześć osób.

Z rozporządzenia wynika, że w przypadku np. piłki nożnej na pełnowymiarowym otwartym boisku będzie mogło przebywać nie więcej niż 22 osoby i czterech trenerów.

Rozporządzenie mówi również o organizacji meczów piłki nożnej i żużla. W przypadku piłki nożnej przepisy stanowią, że "na stadionach i boiskach w zakresie organizacji współzawodnictwa sportowego przez ligę zawodową działającą w najwyższej klasie rozgrywkowej w sporcie piłka nożna może przebywać, bez udziału publiczności, w tym samym czasie do dnia 24 maja 2020 r. nie więcej niż 25 osób korzystających z tych obiektów, z wyłączeniem ich obsługi". Podobny zapis odnosi się do drugiej i trzeciej klasy rozgrywkowej, a także Pucharu Polski.

Rozporządzenie stanowi ponadto, że do odwołania swojej działalności nie będą mogły prowadzić niektóre ośrodki zdrowotne, jak np. uzdrowiska.

Artyści będą mogli odbywać próby

Z rozporządzenia wynika, że do odwołania nie będzie można organizować wystaw, targów, konferencji. Nie będą również jeszcze działały instytucje kulturalne takie, jak teatry i kina. Wyjątek od tej reguły stanowić będą kina plenerowe (na wolnym powietrzu) oraz galerie sztuki. Artyści będą mogli prowadzić też próby.

Kluby fitness, parki rozrywki, salony tatuażu wciąż zamknięte

Nadal nie będą mogły być otwarte salony tatuażu, kluby fitness, siłownie, sale zabaw i parki rozrywki, a także place zabaw dla dzieci.

Od 17 maja więcej osób w kościołach

W rozporządzeniu czytamy, że od niedzieli 17 maja w trakcie sprawowania kultu religijnego w kościele będzie mógł przebywać jeden uczestnik nabożeństwa na 10 metrów kwadratowych budynku. W przypadku budynków mniejszych niż 50 metrów kwadratowych we mszy będzie mogło brać udział nie więcej niż pięciu wiernych. Do 16 maja w kościele mógł być jeden wierny na 15 metrów kwadratowych.

W pogrzebach będzie mogło brać udział nadal nie więcej niż 50 żałobników.

Praca urzędów

Do odwołania urzędy publiczne mogą ograniczyć swoją pracę jedynie do zadań niezbędnych do zapewnienia pomocy obywatelom (np. rejestracja stanu cywilnego, pomoc społeczna, wydawanie praw jazdy, niezbędne decyzje związane z procesem budowlanym). W urzędzie w jednym pomieszczeniu będzie mógł przebywać tylko jeden interesant.

Zakaz organizowania zgromadzeń

Rozporządzenie podtrzymuje nadal zakaz organizowania zgromadzeń publicznych - poza np. związanymi z kultem religijnym, a także wykonywaniem czynności służbowych.

Utrzymywanie dystansu społecznego

Nowe przepisy utrzymują w mocy regulacje dotyczące przemieszczania się ludzi. Idąc z drugą osobą będzie nas musiało dzielić nie mniej niż dwa metry. To obostrzenie nie będzie dotyczyło rodziców idących z dziećmi ani opiekunów przemieszczających się z osobami niepełnosprawnymi. Dwumetrowego dystansu nie będą musiały też zachować osoby, które ze sobą mieszkają.

Ograniczenia dotyczące transportu publicznego

Obostrzenia nadal dotyczą też transportu publicznego i ich wypełnienia pasażerami - połowa liczby miejsc siedzących bądź jedna trzecia miejsc siedzących i stojących. W autobusach i tramwajach nadal połowa miejsc siedzących ma być niezajęta.

Podobne restrykcje dotyczą autobusów i busów. Nie będą one mogły przewozić więcej pasażerów niż wynosi połowa miejsc siedzących.

Obowiązkowe zakrywanie nosa i ust

W rozporządzeniu wskazano ponadto, że do odwołania obowiązkowe jest zakrywanie nosa i ust w miejscach ogólnodostępnych oraz w środkach transportu publicznego.

Zawieszony ruch pociągów międzynarodowych

Zgodnie z rozporządzeniem, do odwołania wstrzymane jest przemieszczanie się pasażerów pociągami, które przekraczają granicę Polski.

Kto zwolniony z obowiązkowej kwarantanny?

Rozporządzenie stanowi, że w czasie trwania pandemii osoby przyjeżdżające do Polski będą musiały: przekazać na granicy informację na temat adresu zamieszkania bądź miejsca, w którym będzie ona przebywać oraz numer telefonu. Straż Graniczna będzie przekazywać te informacje wojewodom oraz odpowiednim służbom sanitarnym. Tak jak dotychczas osoba przekraczająca granicę będzie musiała przejść dwutygodniową kwarantannę.

Zgodnie z rozporządzeniem z takiej kwarantanny zwolnione będą m.in.: załogi samolotów, rybacy, marynarze, kierowcy tirów, żołnierze, rolnicy, którzy maja gospodarstwo rolne po obu stronach granicy, pracownicy zagraniczni pracujący w Polsce bądź Polacy pracujący w państwach UE, uczniowie i studenci pobierający naukę w Polsce, dzieci, które chodzą do przedszkoli w sąsiadujących z RP krajami. Pracownicy przekraczający granicę będą musieli jednak udowodnić, że są zatrudnieni np. w Niemczech. Zgodnie z rozporządzeniem w wyjątkowych sytuacjach Sanepid będzie mógł skrócić bądź zwolnić z odbywania kwarantanny. Zgodnie z przepisami pracownikowi, który odbywa kwarantannę, przysługuje tzw. chorobowe. Jeżeli odbywamy kwarantannę, objęci nią będą również nasi domownicy.

Autor:akr,js//rzw

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości