Od poniedziałku zmiany w handlu i usługach. Oto lista

Autor:
kris
Źródło:
TVN24 Biznes
Morawiecki o otwarciu zakładów fryzjerskich i kosmetycznych oraz restauracji
Morawiecki o otwarciu zakładów fryzjerskich i kosmetycznych oraz restauracjiTVN24
wideo 2/4
TVN24Morawiecki o otwarciu zakładów fryzjerskich i kosmetycznych oraz restauracji

Premier Mateusz Morawiecki przedstawił w środę szczegóły trzeciego etapu "odmrażania" gospodarki. Zmiany zaczną obowiązywać od 18 maja i dotyczą między innymi otwarcia salonów fryzjerskich i kosmetycznych oraz restauracji.

Zapowiedziane przez premiera zmiany w III etapie to:

- otwarcie zakładów fryzjerskich i kosmetycznych z zachowaniem obostrzeń sanitarnych. Rygory sanitarne dla zakładów fryzjerskich i kosmetycznych to obowiązek noszenia przez klientów i obsługę maseczek, gogli lub przyłbic (u fryzjera, a w salonie kosmetycznym - jeśli zabieg na to pozwala), używanie ręczników jednorazowych, gdy jest to możliwe, zapisy telefoniczne lub online - klient nie może oczekiwać na usługę w poczekalni, klient nie może też wyjmować i korzystać z telefonu komórkowego w trakcie wizyty.

- umożliwienie działalności stacjonarnej lokali gastronomicznych z ograniczeniami. Te ograniczenia to m.in. odległość 2 metrów między stolikami, limit 4 m kw. na osobę, dezynfekcja stolików, noszenie masek i rękawiczek przez kucharzy oraz obsługę. Klient będzie mógł zjeść posiłek zarówno na sali, w środku, jak i w ogródku restauracyjnym.

Przy jednym stoliku może przebywać rodzina lub osoby pozostające we wspólnym gospodarstwie domowym. W innym przypadku przy stoliku powinny siedzieć pojedyncze osoby, chyba, że odległości między nimi wynoszą min 1,5 m i nie siedzą oni naprzeciw siebie. Wyjątkiem są stoliki, w których zamontowano przegrody, np. z pleksi, pomiędzy osobami.

Lista wszystkich zmian w trzecim etapie odmrażania >>>

"Dobre sygnały"

- Dzisiaj też mamy dobre sygnały z pozostałych obszarów Polski. W wielu województwach liczba zakażeń jest bardzo niewielka, dlatego dzisiaj przedstawiamy trzeci etap odmrażania gospodarki i powrotu do normalnego życia społecznego. Od 18 maja będą mogły z powrotem funkcjonować zakłady fryzjerskie i kosmetyczne. W tym rygorze sanitarnym, o którym mówiliśmy - podkreślił premier ogłaszając zmiany.

- Częściowo otwieramy też usługi gastronomiczne, restauracje, bary, (...) kawiarnie wszystkiego typu, z utrzymaniem reżimu sanitarnego w środku w pomieszczeniach, też w ogródkach - dodał.

- Będę powtarzał to cały czas - ten powrót do normalności jest bardzo potrzebny i równocześnie możliwy dlatego, że chronimy się przez dystansowanie, stosowanie środków do dezynfekcji. Utrzymujmy tę dyscyplinę - podkreślił Morawiecki.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Cztery etapy "odmrażania" gospodarki

Pierwszy etap "odmrażania" gospodarki, który zaczął obowiązywać od 20 kwietnia, dotyczył otwarcia lasów i parków. Prawo do samodzielnego wyjścia z domu otrzymały również dzieci od 13. roku życia. Ponadto zmieniły się limity osób w sklepach, które zostały uzależnione od powierzchni placówek. Drugi etap "odmrażania" wszedł w życie 4 maja i dotyczył między innymi otwarcia hoteli oraz sklepów w galeriach handlowych.

Premier Morawiecki o III etapie znoszenia obostrzeń
Premier Morawiecki o III etapie znoszenia obostrzeńTVN24

Kolejne etapy

Kolejne etapy są ogłaszane "w cyklu dwutygodniowym". Zgodnie z planami rządu, w czwartym etapie mają zostać otwarte salony masażu i solaria. W tym etapie ujęto także umożliwienie działalności siłowni, klubów fitness, a także kin oraz teatrów.

Zasady dystansu społecznego

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów od początku znoszenia obostrzeń przypomina, że zasady dystansu społecznego oraz szczególnej dbałości o higienę wciąż obowiązują i to od nich zależy, jak szybko wprowadzony zostanie kolejny etap.

Stałe pozostają więc takie zasady bezpieczeństwa, jak zachowanie dwumetrowej odległości od innych osób w przestrzeni publicznej, obowiązkowe zasłanianie nosa i ust w miejscach publicznych, utrzymanie pracy i edukacji zdalnej wszędzie tam, gdzie jest to możliwe, ścisłe przestrzeganie zasad sanitarnych w miejscach gromadzenia ludzi (dezynfekcja i utrzymanie odpowiedniego dystansu) oraz kwarantanna i izolacja dla osób zarażonych lub potencjalnie zarażonych.

Autor:kris

Źródło: TVN24 Biznes

Pozostałe wiadomości