Ministerstwo Zdrowia: 58 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Dwóch pacjentów nie żyje

TVN24 | Polska

Autor:
kb, akw/ec
Źródło:
TVN24
34 nowe przypadki zakażenia koronawirusem, kolejna osoba nie żyjeTVN24
wideo 2/37
TVN2434 nowe przypadki zakażenia koronawirusem, jedna osoba zmarła

W czwartek po godzinie 20 Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 58 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych. Od rana liczba potwierdzonych przypadków zakażenia wzrosła w sumie o 170, a łącznie od początku epidemii w naszym kraju potwierdzono 1221 przypadków infekcji. Wieczorem poinformowano o śmierci dwóch kolejnych pacjentów zakażonych koronawirusem, tym samym liczba zmarłych wzrosła do 16.

KORONAWIRUS - NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE. RAPORT TVN24.PL

Kolejne potwierdzone przypadki dotyczą: 40 osób z woj. mazowieckiego, 8 osób z woj. podkarpackiego, 3 osób z woj. podlaskiego, 3 osób z woj. warmińsko-mazurskiego, 2 osób z woj. opolskiego oraz po 1 osobie z woj. pomorskiego i wielkopolskiego.

Resort poinformował również, że potwierdzono śmierć dwóch osób w szpitalu w Warszawie. "Zmarli to 78-letni mężczyzna i 84-letnia kobieta zakażeni koronawirusem. Oboje mieli choroby współistniejące" - podało ministerstwo w komunikacie. Rano MZ poinformowało o śmierci 67-letniego zakażonego mężczyzny w szpitalu w Koszalinie.

Łącznie w czwartek potwierdzono 170 nowych przypadków zakażenia koronawirusem.

Czwartkowy bilans

Wcześniej w czwartek po godzinie 17 Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 43 nowych przypadkach. Dotyczyły one: 10 osób z woj. śląskiego, 8 osób z woj. dolnośląskiego, 7 osób z woj. lubuskiego, 6 osób z woj. małopolskiego, 5 osób z woj. lubelskiego, 4 osób z woj. wielkopolskiego, 2 osób z woj. pomorskiego i 1 osoby z woj. zachodniopomorskiego.

Po południu resort informował o 35 nowych przypadkach. Dotyczyły one: 14 osób z woj. łódzkiego, 7 osób z woj. dolnośląskiego, 4 osób z woj. śląskiego, 4 osób z woj. wielkopolskiego, 4 osób z woj. małopolskiego oraz po 1 osobie z woj. opolskiego i podkarpackiego. 

Rano MZ informowało o 34 przypadkach zakażenia koronawirusem. Potwierdzone przypadki dotyczyły: 9 osób z woj. lubelskiego, 6 osób z woj. śląskiego, 4 osób z woj. kujawsko-pomorskiego, 3 osób z woj. pomorskiego, 3 osób z woj. wielkopolskiego, 3 osób z woj. małopolskiego, 3 osób z woj. warmińsko-mazurskiego oraz po 1 osobie z woj. świętokrzyskiego i podkarpackiego i zachodniopomorskiego. 

"Jednocześnie z przykrością informujemy, że w szpitalu w Koszalinie zmarł 67-letni mężczyzna zakażony koronawirusem, który miał choroby współistniejące. Natomiast w szpitalu w Kaliszu zmarł 75-letni pacjent, u którego wykryto koronawirusa, ale bezpośrednią przyczyną zgonu w tym przypadku nie był COVID-19. Dlatego pacjent ten nie zostaje włączony do statystyk osób zmarłych z powodu COVID-19" - poinformowano w czwartek rano w komunikacie.

Później Ministerstwo Zdrowia sprostowało informacje o zmarłym w środę rano w wieku 71 lat pacjencie w szpitalu we Wrocławiu. "Jesteśmy zobowiązani do sprostowania informacji o liczbie osób zmarłych z powodu zakażenia koronawirusem. Przyczyną śmierci wskazanego pacjenta, zgodnie z kartą zgonu, była niewydolność krążeniowo-oddechowa nie mająca nic wspólnego z koronawirusem. Pacjent okazał się być ostatecznie osobą niezakażoną koronawirusem. Stąd też liczba osób zmarłych z powodu zakażenia koronawirusem to 14" - poinformowało w komunikacie.

Do 26 marca potwierdzono 1221 przypadków zakażenia. Szesnaście osób zmarło. To trzy kobiety w wieku 57, 37 i 84 lat oraz trzynastu mężczyzn w wieku od 43 do 83 lat. Większość z nich cierpiała też na inne schorzenia.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Konsultant chorób zakaźnych: zaczyna nam brakować bazy laboratoryjnej i zasobów ludzkich

Dr Grażyna Cholewińska-Szymańska, konsultant wojewódzki na Mazowszu w dziedzinie chorób zakaźnych w środę w "Faktach po Faktach" w TVN24 oceniła, że Polska jest obecnie mniej więcej dwa tygodnie za Włochami, jeżeli chodzi o rozprzestrzenianie się koronawirusa. - Możemy w tej chwili czerpać wiedzę z rozwoju, z tempa przyrostu nowych przypadków, ze śmiertelności w tej włoskiej epidemii - podkreśliła.

Zapytana, czy w Polsce jest wystarczająco dużo testów, laboratoriów, diagnostów i lekarzy, odpowiedziała: - Ten system już się w tej chwili zaczyna dławić. Jak podkreśliła, lekarzy chorób zakaźnych jest w naszym kraju bardzo mało, poniżej tysiąca, z czego część pracuje na pół etatu, jest na emeryturze lub urlopie rodzicielskim.

Dr Cholewińska-Szymańska: Polska jest mniej więcej dwa tygodnie za epidemią włoskąTVN24

Nowe ograniczenia w Polsce

We wtorek wieczorem w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie ministra zdrowia zmieniające przepisy zwarte we wcześniejszej regulacji dotyczącej ogłoszenia stanu epidemii. Nowy dokument wprowadził zapowiedziane wcześniej tego dnia na konferencji prasowej przez premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego obostrzenia.

Wprowadzono ograniczenia w przemieszczaniu się z pewnymi wyjątkami: drogi do pracy i do domu, wolontariatu w walce z koronawirusem oraz załatwiania niezbędnych spraw życia codziennego (np. niezbędnych zakupów, wykupienia lekarstw, wizyty u lekarza, opieki nad bliskimi lub wyprowadzenia psa).

Wprowadzono zakaz zgromadzeń. Ograniczenia dotyczą także obrzędów religijnych, zakładów pracy oraz komunikacji miejskiej, gdzie dozwolona liczba pasażerów ma odpowiadać połowie miejsc siedzących w danym środku transportu.

NOWE OGRANICZENIA. CZYTAJ WIĘCEJ >>>

WHO apeluje: kraje muszą wykorzystać czas zamknięcia na walkę z koronawirusem

W środę Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaapelowała, by kraje, które wprowadziły u siebie ograniczenia w przemieszczaniu się ludzi, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa, powinny wykorzystać ten czas na wykrycie i zaatakowanie go.

- Proszenie ludzi, aby zostali w domu, i powstrzymywanie przemieszczania się ludności to kupowanie czasu i zmniejszanie presji na systemy opieki zdrowotnej. Same te środki nie ugaszą jednak epidemii - powiedział w środę w Genewie na konferencji prasowej dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus. - Apelujemy do wszystkich krajów, aby wykorzystały ten czas do ataku na wirusa - oznajmił.

Senat USA przyjął rekordowy pakiet pomocowy. W USA do tysiąca wzrosła liczba zmarłych

Po kilku dniach negocjacji Republikanów i Demokratów Senat USA jednomyślnie przegłosował pakiet stymulacyjny na czas epidemii koronawirusa. To największa pomoc finansowa dla gospodarki w historii USA. Media nazywają go "mamucim".

W ciągu minionej doby w Stanach Zjednoczonych zmarło ponad 200 osób zakażonych koronawirusem. USA stały się tym samym szóstym krajem, w którym przekroczono liczbę tysiąca ofiar śmiertelnych SARS-CoV-2.

Zakażona wicepremier, Hiszpania zwraca się o pomoc do NATO

W środę po południu rząd w Madrycie poinformował, że wicepremier Hiszpanii Carmen Calvo została zakażona koronawirusem. Calvo w niedzielę trafiła do jednego z madryckich szpitali z powodu infekcji dróg oddechowych. W dniu jej przyjęcia władze placówki poinformowały, że wicepremier przeszła badania na obecność koronawirusa. Pierwszy test wykonany u Calvo dał wynik negatywny, ale kolejne badanie, przeprowadzone we wtorek, potwierdziło zakażenie.

W Hiszpanii w ciągu minionej doby zmarło 738 osób - najwięcej od początku epidemii. Ministerstwo obrony zwróciło się do podległego NATO Euroatlantyckiego Ośrodka Koordynacji Reagowania w Przypadku Katastrof o udzielenie pomocy humanitarnej. Zakażonych jest ponad 47 tysięcy osób, blisko 3,5 tysiąca zmarło - więcej ofiar śmiertelnych odnotowano jedynie we Włoszech.

Infolinia dotycząca koronawirusa

Narodowy Fundusz Zdrowia prowadzi całodobową infolinię (tel. 800 190 590) udzielającą informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

Infolinia NFZ dotycząca koronawirusaKancelaria Prezesa Rady Ministrów

Autor:kb, akw/ec

Źródło: TVN24

Tagi:
Raporty: