Ministerstwo Zdrowia poinformowało w piątek o 903 nowych potwierdzonych przypadkach zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 oraz o śmierci kolejnych 13 osób. W ciągu ostatniego tygodnia odnotowano prawie 6 tysięcy nowych zakażeń w Polsce. Łącznie infekcję potwierdzono u 60 281 osób, spośród których 1938 zmarło.
W piątek resort zdrowia przekazał informację o 903 nowych, potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce. Najwięcej z nich - 168 - dotyczy województwa śląskiego, a 156 Małopolski.
Pozostałe przypadki dotyczą województw: mazowieckiego (146), pomorskiego (89), wielkopolskiego (77), łódzkiego (49), podkarpackiego (46), kujawsko-pomorskiego (31), dolnośląskiego (30), warmińsko-mazurskiego (30), opolskiego (25), świętokrzyskiego (22), lubelskiego (21), podlaskiego (6), zachodniopomorskiego (6) i lubuskiego (1).
Czytaj więcej w raporcie tvn24.pl: Koronawirus - najważniejsze informacje >>>
To największy bilans od początku epidemii w Polsce. W czwartek Ministerstwo Zdrowia odnotowało ich 767, a w środę 735 infekcji.
Dotąd największy bilans przypadków odnotowano 8 sierpnia. Wtedy resort zdrowia poinformował o 843 zakażeniach. 7 sierpnia liczba zakażeń wynosiła 809, 13 sierpnia - 811, a 14 sierpnia - 832.
Prawie 6 tysięcy nowych przypadków w ciągu tygodnia
W ciągu tygodnia - od piątku 14 sierpnia do piątku 21 sierpnia Ministerstwo Zdrowia przekazało informację o łącznie 5794 nowych przypadkach zakażenia. Było ich:
- dzisiaj, w piątek - 903, - w czwartek - 767, - w środę - 735, - we wtorek - 597, - w poniedziałek - 595, - w niedzielę - 594, - w sobotę - 771, - w piątek - 832.
Ministerstwo przekazało także informację o śmierci 13 zakażonych osób. Jak podał resort, większość tych osób miała choroby współistniejące.
Łącznie w Polsce od początku epidemii potwierdzono infekcję u 60 281 osób, spośród których 1938 zmarło.
Ile osób jest w kwarantannie? Ilu pacjentów wyzdrowiało?
Wcześniej w piątek resort zdrowia opublikował codzienny "raport o koronawirusie". Wynika z niego, że:
- 2151 "łóżek COVID-19" w szpitalach jest zajętych, - 84 respiratory są wykorzystywane, - 103 351 osób jest objętych kwarantanną, - 8902 osoby są objęte nadzorem epidemiologicznym, - 41 029 osób wyzdrowiało.
Rzecznik Ministerstwa Zdrowia o największej dziennej liczbie zachorowań: nie ma dużych ognisk
Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz zapewnił w piątek w rozmowie z dziennikarzami, że nie ma dużych ognisk zachorowań na COVID-19. - Mamy natomiast, choćby na Śląsku, dwa domy opieki społecznej. Mamy w Małopolsce szereg mniejszych zakładów pracy - wyjaśniał Andrusiewicz.
Dodał, że na Mazowszu sytuacja nie zmieniła się znacząco i zakażenia wykrywane są w mniejszych ogniskach, na przykład w restauracjach. Jeśli chodzi o Pomorze, to - jak mówił - wykryto tam również wiele nowych przypadków, ale na ten wynik rzutują głównie zakażenia osób, które przebywają na kwarantannie.
Wskazał, że na sytuację epidemiologiczną w Wielkopolsce wpływ mają zakażenia w mniejszych zakładach pracy i imprezy okolicznościowe, głównie wesela. - Nikt nie deprecjonuje organizowania wesel, nie wywiera presji na weselników, ale prosimy, apelujemy, by dbać o to, by przestrzegane były wszystkie te normy - powiedział.
"Apelujemy o odpowiedzialność"
Wskazując na obowiązującą od dwóch tygodni listę powiatów z obostrzeniami, rzecznik zaapelował w imieniu ministerstwa o rozsądek do wszystkich osób mieszkających na tych terenach. - Zastanówmy się, czy niedługo nasza nieodpowiedzialność nie spowoduje tego, że nie będziemy organizowali imprez, nie będziemy chodzili na imprezy sportowe, a wesela spadną nam do 50 osób. Apelujemy o odpowiedzialność – powiedział Andrusiewicz.
Zaznaczył, że dzisiaj wyzdrowiało prawie 550 osób, co – jak ocenił – jest pozytywną informacją. Przyznał jednak, że koniec wakacji będzie sprzyjał ogniskom, których źródłem będą powroty ze zorganizowanych form wypoczynku. - Niestety, mamy ponad 100 tysięcy osób na kwarantannie. Ta liczba się utrzymuje na tym samym poziomie. Niestety jest też dość dużo imprez wakacyjnych, wycieczek, powrotów z wakacji, raczej zorganizowanych. To też rzutuje na tę skalę wyników - wskazał rzecznik.
19 powiatów w strefach żółtych i czerwonych
Ministerstwo Zdrowia zaktualizowało w czwartek listę powiatów z najwyższym przyrostem zakażeń koronawirusem, które spełniają kryteria czerwonych i żółtych stref. Dodatkowe obostrzenia obowiązują tam od piątku.
W strefie czerwonej znalazły się powiaty z czterech województw:
małopolskiego - Nowy Sącz, powiaty nowosądecki, nowotarski (do tej pory w strefie żółtej) łódzkiego - wieluński śląskiego - rybnicki, miasto Rybnik mazowieckiego - lipski (nowy na liście)
Natomiast w strefie żółtej znalazły się powiaty z siedmiu województw:
małopolskiego - tatrzański (do tej pory na liście ostrzegawczej) śląskiego: Ruda Śląska (do tej pory w strefie czerwonej), powiat pszczyński, miasto Żory wielkopolskiego - ostrzeszowski (do tej pory w strefie czerwonej), ostrowski (nowy na liście) łódzkiego - pajęczański, łowicki (oba nowe) podkarpackiego - przemyski, jarosławski (oba nowe) kujawsko-pomorskie - radziejowski (nowy) lubelskiego - miasto Biała Podlaska
Źródło: tvn24.pl