TVN24 | Polska

Nowe strefy żółte i czerwone. 19 powiatów na liście

TVN24 | Polska

Autor:
js
Źródło:
TVN24
Ministerstwo Zdrowia podało listę nowych powiatów w strefach żółtych i czerwonych
Ministerstwo Zdrowia podało listę nowych powiatów w strefach żółtych i czerwonychTVN24
wideo 2/21
TVN24Ministerstwo Zdrowia podało listę nowych powiatów w strefach żółtych i czerwonych

19 powiatów zostanie objętych żółtą i czerwoną strefą - poinformowało w czwartek Ministerstwo Zdrowia. Podało również listę powiatów, które znalazły się na liście ostrzegawczej. Obostrzenia będą obowiązywały od piątku 21 sierpnia.

Ministerstwo Zdrowia zaktualizowało w czwartek listę powiatów z najwyższym przyrostem zakażeń koronawirusem, które spełniają kryteria czerwonych i żółtych stref. W strefie czerwonej obowiązują dodatkowe, bardziej restrykcyjne obostrzenia, w żółtej - dodatkowe, ale nie tak ostre.

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska poinformował, że w strefie czerwonej będą powiaty z czterech województw:

małopolskiego - Nowy Sącz, powiaty nowosądecki, nowotarski (do tej pory w strefie żółtej) łódzkiego - wieluński śląskiego - rybnicki, miasto Rybnik mazowieckiego - lipski (nowy na liście)

Natomiast w strefie żółtej znalazły się powiaty z siedmiu województw:

małopolskiego - tatrzański (do tej pory na liście ostrzegawczej) śląskiego: Ruda Śląska (do tej pory w strefie czerwonej), powiat pszczyński, miasto Żory wielkopolskiego - ostrzeszowski (do tej pory w strefie czerwonej) ostrowski (nowy na liście) łódzkiego - pajęczański, łowicki (oba nowe) podkarpackiego - przemyski, jarosławski (oba nowe) kujawsko-pomorskie - radziejowski (nowy) lubelskiego - miasto Biała Podlaska

Listę stref czerwonych i żółtych opuściły: miasto Jastrzębie-Zdrój i powiat wodzisławski, powiaty cieszyński, raciborski, wieruszowski, limanowski, grajewski.

Lista ostrzegawcza

Wiceminister Kraska podał również listę powiatów i miast, które znalazły się na liście ostrzegawczej. Są to: Kraków, Katowice, Koszalin oraz powiaty: wołomiński, otwocki, pucki i starogardzki. Wszystkie wymienione miasta i powiaty ziemskie do tej pory nie były na liście ostrzegawczej.

- Kraków jest bardzo blisko, żeby wejść do kategorii żółtej. Jeżeli liczba nowych zakażeń będzie w takiej dynamice jak w tej chwili, to myślę, że w następnym tygodniu Kraków będzie niestety w kategorii żółtej – powiedział wiceszef resortu zdrowia.

Dodał, że w takiej samej sytuacji są też Katowice i Koszalin, a także powiaty: wołomiński, otwocki, pucki i starogardzki.

Do tej pory na liście ostrzegawczej były powiaty tatrzański, kępiński, bialski, zwoleński i słubicki.

Wiceminister: mamy liczne, rozproszone ogniska zakażeń

Wiceminister zdrowia mówił, że "w tej chwili w Polsce właściwe nie mamy aż takich dużych ognisk, które były kiedyś". - Nie mamy dużych ognisk ani z zakładów produkcyjnych, ani z kopalń. Są to liczne, ale rozproszone ogniska, które najczęściej pochodzą z imprez rodzinnych lub wesel – dodał Kraska.

Powiedział, że pojawiają się także ogniska od osób, które wracają z wakacji.

- To są ogniska domowe, niewielkie, ale ich jest bardzo dużo – podkreślił. Zaapelował o rozsądne planowanie wakacji.

Obostrzenia w czerwonych strefach

W "czerwonych" powiatach jest obowiązek noszenia maseczek lub przyłbic wszędzie w przestrzeni publicznej. Wesela i inne imprezy rodzinne mogą się odbywać w grupie do 50 osób. Restauracje i gastronomia obowiązuje zasada zakrywania ust i nosa oraz maksymalnie 1 osoba na 4 metry kwadratowe. Kościoły i miejsca kultu religijnego mają limity maksymalnie 1 osoba na 4 metrów kwadratowych, do 150 osób na zewnątrz.

W powiatach w czerwonej strefie w kinach zajęte może być 25 proc. miejsc. Parki rozrywki i wesołe miasteczka są nieczynne. Targi i konferencje nie odbywają się. Siłownie, kluby i centra fitness mają ograniczenie - 1 osoba na 10 m kwadratowych. Wydarzenia sportowe mogą się odbywać, ale bez publiczności.

KORONAWIRUS - NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE. RAPORT TVN24.PL >>>

Obostrzenia w żółtych strefach

W "żółtych" powiatach w przestrzeni publicznej nie trzeba nosić maseczek lub przyłbic. Należy natomiast zachowywać 1,5 metrowy dystans społeczny. Wesela i inne imprezy rodzinne mogą odbywać się do 100 osób. W restauracjach i gastronomii należy zakrywać usta i nos, jest też limit max. 1 osoba na 4 metry kwadratowe.

W kinach także jest limit 25 procent zajętych miejsc. W strefie żółtej przy organizacji targów i kongresów obowiązuje m.in. limit 1 osoba na 4 metry kwadratowe. W parkach rozrywki i wesołych miasteczkach może przebywać 1 osoba na 5 metrów kwadratowych. Limity w siłowniach i centrach fitness to 1 osoba na 7 metrów kwadratowych. Wydarzenia sportowe mogą odbywać się przy 25 procent widowni.

Autor:js

Źródło: TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości