Resort zdrowia potwierdził w poniedziałek 7482 nowe przypadki zakażenia koronawirusem. Przekazano także informację o śmierci 41 osób, u których stwierdzono infekcję SARS-CoV-2. Łącznie w Polsce koronawirusa potwierdzono u ponad 183 tysięcy osób. W szpitalach, w związku z zakażeniem, jest ponad 8300 pacjentów. W ciągu ostatniej doby wykonano 36 tysięcy testów.
Najwięcej przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, o których poinformowano w poniedziałek, dotyczy województwa małopolskiego, gdzie potwierdzono 1201 infekcji.
Pozostałe przypadki dotyczą województw: mazowieckiego (849), śląskiego (685), łódzkiego (679), lubelskiego (526), pomorskiego (481), kujawsko-pomorskiego (473), podkarpackiego (458), wielkopolskiego (423), dolnośląskiego (406), opolskiego (348), podlaskiego (283), zachodniopomorskiego (217), warmińsko-mazurskiego (190), świętokrzyskiego (170) i lubuskiego (93).
Ministerstwo przekazało w poniedziałek również informację o śmierci 41 zakażonych osób. Podano, że pięć osób zmarło z powodu COVID-19. Z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 36 osób.
Łącznie w Polsce koronawirusa potwierdzono u 183 248 osób, spośród których 3 614 zmarło.
O największej liczbie potwierdzonych do tej pory przypadków informowano w sobotę - odnotowano wówczas 9622 zakażeń.
Od 10 października zmianie uległ sposób raportowania o osobach zmarłych. Wcześniej informowano o ich płci, wieku i miejscu śmierci. Teraz resort zrezygnował z podawania takich danych. Uzasadnił to "wydłużającą się formą przekazywanych komunikatów".
Resort zdrowia przekazał, że w ciągu ostatniej doby wykonano ponad 36 tysięcy testów na koronawirusa. W niedzielę informowano o 37,2 tys. testów, w sobotę o 48,9 tys., w piątek o 50,8 tys., a w czwartek o 64,5 tys.
Ile respiratorów i łóżek jest zajętych? Ile osób jest w kwarantannie?
W poniedziałek resort zdrowia opublikował także codzienny raport z danymi epidemiologicznymi. Wynika z niego, że:
- 8375 "łóżek COVID-19" w szpitalach jest zajętych (+299 stosunku do dnia poprzedniego), - 672 respiratory są wykorzystywane, (+23), - 304 567 osoby są objęte kwarantanną, (-15 915), - 46 864 osoby są objęte nadzorem epidemiologicznym (+955), - 94 014 osób wyzdrowiało. (+1363).
Na Stadionie Narodowym powstanie szpital
Portal tvn24.pl poinformował w niedzielę, że na Stadionie Narodowym powstaje szpital polowy. Miejsca dla pacjentów mają się znaleźć w salach konferencyjnych stadionu. Docelowo ma to być dwa tysiące łóżek, chociaż w pierwszym etapie zostanie przygotowanych około 500 miejsc.
W poniedziałek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska na antenie Radia Plus zapowiedział, że rząd planuje w Warszawie budowę jeszcze jednego szpitala tymczasowego. Z informacji tvn24.pl wynika, że jako lokalizacja dla drugiego szpitala rozważana jest hala warszawskiego Torwaru, ale decyzje w tej kwestii jeszcze nie zapadły. Kolejne szpitale mają powstać w całej Polsce - po jednym na województwo. Ich organizacją mają zająć się wojewodowie. Na razie wybrane zostały już ich wstępne lokalizacje.
Za powstanie nowego szpitala odpowiedzialny jest Artur Zaczyński, obecnie wicedyrektor ds. medycznych warszawskiego szpitala MSWiA.
Nowe restrykcje i prawie pół Polski w czerwonej strefie
W sobotę rozszerzyła się lista powiatów, które weszły do strefy czerwonej, gdzie obowiązują ostrzejsze restrykcje. Łącznie zakwalifikowały się na nią 152 powiaty i miasta na prawach powiatu, w tym 11 miast wojewódzkich. Pozostała część kraju pozostaje w strefie żółtej.
Premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedzieli w czwartek nowe restrykcje w związku z rozwojem epidemii. Działalność gastronomii w godzinach 6-21, potem tylko na wynos; zgromadzenia do 25 osób; nauczanie hybrydowe w szkołach średnich i wyższych; zawieszenie działalności basenów, aquaparków i siłowni - to między innymi nowe obostrzenia w strefie żółtej.
CZYTAJ WIĘCEJ: NOWE OBOSTRZENIA W STREFIE ŻÓŁTEJ I CZERWONEJ
W strefach czerwonych jest między innymi ograniczenie w placówkach handlowych do pięciu osób na jedną kasę, zakaz organizacji imprez okolicznościowych, takich jak wesela czy konsolacje. Szkoły wyższe oraz szkoły średnie przechodzą w tryb nauczania zdalnego.
Źródło: tvn24.pl