TVN24 | Polska

Minister zdrowia: trzecia fala przyspiesza

TVN24 | Polska

Autor:
tas//now
Źródło:
PAP
Adam Niedzielski o ograniczeniach w czasie Świąt WielkanocnychTVN24
wideo 2/8
TVN24Adam Niedzielski o ograniczeniach w czasie Świąt Wielkanocnych

"Dzisiejsza stopa wzrostu zachorowań względem poprzedniego tygodnia wynosi 44 procent" - napisał w mediach społecznościowych minister zdrowia Adam Niedzielski, odnosząc się do najnowszych danych przekazanych we wtorek przez jego resort. "Trzecia fala przyspiesza" - podkreślił.

We wtorek resort zdrowia przekazał, że minionej doby badania potwierdziły zakażenie koronawirusem u 14 396 osób, 372 chorych z COVID-19 zmarło. Tydzień temu (9 marca) resort informował o 9954 nowych przypadkach i 282 zgonach.

Dane te skomentował na Twitterze szef Ministerstwa Zdrowia Adam Niedzielski.

"Trzecia fala przyspiesza"

"Dzisiejsza stopa wzrostu zachorowań względem poprzedniego tygodnia wynosi 44 proc. - ponownie powyżej wcześniejszej średniej. Liczba zleconych wczoraj testów przez POZ osiągnęła 60 tys. wobec 42 tys. w poprzedni poniedziałek. Trzecia fala przyspiesza" - napisał minister. Do wpisu minister zdrowia dołączył wykres ilustrujący liczbę zakażeń w ostatnich dniach i ich dynamikę.

Przekazana przez Ministerstwo Zdrowia we wtorek liczba nowych potwierdzonych zakażeń jest o 4442 wyższa niż tydzień temu. 9 marca resort zdrowia raportował o 9954 przypadkach zakażeń. To oznacza wzrost o niecałe 45 procent w odniesieniu do poprzedniego wtorku.

Średnia nowych potwierdzonych zakażeń z ostatnich siedmiu dni wynosi 17 240 i jest najwyższa od 26 listopada 2020 roku, gdy wynosiła 17 476.

CZYTAJ TAKŻE: Niedzielski: przy dużym wzroście zachorowań będziemy podejmowali decyzje co do obostrzeń w całym kraju >>>

"Konsekwencją tego będą decyzje, które będziemy podejmowali co do obostrzeń w skali całego kraju"

Także podczas poniedziałkowej konferencji prasowej Niedzielski ocenił, że ostatnie dane o liczbie zakażeń są bardzo niepokojące. Zapowiedział, że rząd będzie uważnie przyglądał się temu, jak sytuacja będzie wyglądała w najbliższym czasie.

- Jeżeli będziemy mieli rzeczywiście do czynienia z realnym, dużym przyspieszeniem dynamiki zachorowań, to oczywiście konsekwencją tego będą decyzje, które będziemy podejmowali co do obostrzeń w skali całego kraju - mówił w poniedziałek szef Ministerstwa Zdrowia. - Jeżeli ta obserwacja, która miała miejsce wczoraj, jest tylko takim wyjątkiem - bo o tym oczywiście przekonamy się jutro i pojutrze - to wtedy możemy rozważać jeszcze scenariusze regionalne. Ale o tym, co zrobimy, będzie decydowała dynamika rozwoju zachorowań w ciągu najbliższych dni - zastrzegł Adam Niedzielski.

Autor:tas//now

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: