Horban: możliwe rozporządzenie w sprawie maseczek, pseudoochrony trzeba wyrzucić

TVN24 | Polska

Autor:
js/kab
Źródło:
TVN24, Wirtualna Polska
Horban: Mam nadzieję, że dzisiaj będzie rozporządzenie w sprawie maseczek. Należy wyrzucić pseudoochrony do koszaTVN24
wideo 2/35
TVN24Horban: Mam nadzieję, że dzisiaj będzie rozporządzenie w sprawie maseczek. Należy wyrzucić pseudoochrony do kosza

Chodzi o to, żeby używać porządnych masek. Przynajmniej maska tak zwana chirurgiczna, nie mówiąc już o tych maskach z filtrem - powiedział w piątek w "Jeden na jeden" główny doradca premiera do spraw COVID-19 profesor Andrzej Horban. Przekazał, że ma nadzieję, że dzisiaj minister zdrowia wyda rozporządzenie dotyczące maseczek. Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował jednak, że "dzisiaj takiego rozporządzenia nie będzie, ale zastanawiamy się, czy te maseczki nie powinny zostać dookreślone".

Profesor Andrzej Horban pytany był w "Jeden na jeden", czy walczy o to, żeby w Polsce został wprowadzony obowiązek noszenia profesjonalnych maseczek, zamiast między innymi chustek czy przyłbic. Powiedział, że "Rada Medyczna wydaje tego typu twarde zalecenie". – Należy faktycznie wyrzucić te wszystkie pseudoochrony do kosza, zapomnieć o nich – dodał.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Na uwagę, że muszą być w tej sprawie formalne zalecenia, powiedział, że ma nadzieję, że dzisiaj minister zdrowia wyda rozporządzenie dotyczące maseczek. - Chodzi o to, żeby używać porządnych masek. Przynajmniej maska tak zwana chirurgiczna, nie mówiąc już o tych maskach z filtrem – dodał.

- Oprócz tego to jest apel do państwa, żeby do tego rozporządzenia byli uprzejmi się stosować, bo pan minister może sobie wydawać, a jeżeli państwo tego nie zrobią, to w tym momencie cała zabawa na nic – podkreślił.

Niedzielski: nowe przepisy mogą pojawić się w przyszłym tygodniu

Minister zdrowia Adam Niedzielski przekazał jednak w Wirtualnej Polsce, że "dzisiaj takiego rozporządzenia nie będzie, ale zastanawiamy się, czy te maseczki nie powinny zostać dookreślone, jeśli chodzi o standard ich noszenia, bo mamy wskazane pewne zamienniki w postaci na przykład szalików i trzeba będzie z tego zrezygnować". 

Minister zapewnił, że "trzeba również dać wyraźny sygnał w sprawie przyłbic, które również są zbyt często noszone". Według Niedzielskiego one nie zapewniają takiego poziomu bezpieczeństwa, jak najprostsza maseczka. Polityk doprecyzował, że nowe przepisy w tym zakresie mogą pojawić się w przyszłym tygodniu.

Minister nie przesądza, że zostanie wprowadzony jednoznaczny standard maseczki, na przykład FFP2. - Nie chodzi o to, żeby generować ludziom problemy z dostępnością do tego - dodał. Według ministra zdrowia dużym krokiem do przodu byłoby zastąpienie zwykłymi maseczkami tej skali noszenia przyłbic i zasłaniania się szalikiem.

Andrzej Horban pytany w "Jeden na jeden", czy jest za tym, żeby osoby, które przeszły COVID-19 szczepić tylko jedną dawką, odparł: "dyskutujemy na ten temat". – Mamy zamiar coś takiego ogłosić, też mam nadzieję, że to dzisiaj będzie, jako zalecenie Rady Medycznej, że osoby, które przeszły zakażenie, mają udowodnione zakażenie, żeby poczekać u tych osób ze szczepieniem i żeby przez pół roku od momentu izolacji czy zdiagnozowania zakażenia – szczepić tylko jedną dawką, że ta dawka jest wystarczająca – dodał. 

CZYTAJ W KONKRECIE24: Ozdrowieńcom wystarczy podanie jednej dawki szczepionki? Wyjaśniamy, skąd ta teoria

Autor:js/kab

Źródło: TVN24, Wirtualna Polska

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Magazyny:
Raporty: