Kwarantanną z powodu koronawirusa objęte są 137 023 osoby - podało Ministerstwo Zdrowia. Oznacza to, że w ciągu doby liczba ta wzrosła o prawie 12 tysięcy osób. To największa liczba osób na kwarantannie od 17 kwietnia. W piątek poinformowano również o najwyższym dobowym przyroście liczby zakażonych od początku epidemii w Polsce.
Ministerstwo Zdrowia poinformowało w piątek o 1587 nowych przypadkach zakażenia SARS-CoV-2 i śmierci 23 zainfekowanych osób. Łącznie w Polsce zakażenie koronawirusem potwierdzono u 84 396 osób, spośród których 2392 zmarły. Jest to najwyższy dobowy przyrost zakażonych od początku epidemii w Polsce. W ciągu doby wykonano ponad 24 tysiące testów.
Rośnie liczba osób na kwarantannie
Z danych przekazanych przez resort zdrowia wynika także, że w ciągu doby liczba osób objętych kwarantanną wzrosła z 125 220 do 137 023. Oznacza to przyrost o liczbę 11 803 osób na kwarantannie.
Piątkowy bilans jest wyższy o 23 023 osoby objęte kwarantanną, niż w środę i o 21 234 osób niż we wtorek.
Osoby objęte kwarantanną w ciągu ostatniego tygodnia:
- piątek, dziś - 137 023, - czwartek, 24 września - 125 220, - środa, 23 września - 114 000, - wtorek, 22 września - 115 789, - poniedziałek, 21 września - 116 871, - niedziela, 20 września - 118 212, - sobota, 19 września - 118 864.
To największa liczba osób na kwarantannie od 17 kwietnia. Wówczas było 138 004 osób na kwarantannie.
Przepisy dotyczące kwarantanny
Trzeba jednak zaznaczyć, że od 15 marca wszyscy obywatele wracający do Polski byli poddawani 14-dniowej kwarantannie. Od 27 marca również osoby, które pracują na co dzień za granicą, były poddane rygorowi dwutygodniowej kwarantanny. 26 kwietnia przedłużono obowiązkową kwarantannę po powrocie do kraju "do odwołania".
3 lipca weszło w życie rozporządzenia Rady Ministrów, zgodnie z którym między innymi obywatele Rzeczypospolitej Polskiej zostali zwolnieni z obowiązkowej kwarantanny "po przekroczeniu granicy zewnętrznej Unii Europejskiej".
Na początku września minister zdrowia Adam Niedzielski podpisał rozporządzenia dotyczące między innymi zmiany czasu trwania izolacji i kwarantanny z powodu COVID-19. Oba weszły w życie 2 września.
Regulacje zakładają między innymi skrócenie czasu kwarantanny do 10 z 14 dni oraz powiązanie zasad zwalniania z izolacji ze stanem klinicznym pacjenta. Lekarz może zwolnić z izolacji osobę z objawami klinicznymi COVID-19 po 3 dniach bez gorączki oraz objawów ze strony układu oddechowego, jednak nie wcześniej niż 13 dni od dnia wystąpienia u niej objawów.
Osobę, u której objawy nie wystąpiły, wypisać można po 10 dniach od daty, gdy zdiagnozowano u niej chorobę. Czas izolacji może zostać wydłużony do 20 dni w przypadku osób z deficytami odporności, adekwatnie do stanu zdrowia.
Przepisy dopuszczają też możliwość zakończenia izolacji pacjenta po uzyskaniu dwukrotnie ujemnego wyniku testu z próbek pobranych w odstępach co najmniej 24-godzinnych, niezależnie od liczby dni, które upłynęły od ostatniego dodatniego wyniku i od rodzaju objawów klinicznych.
Czym jest kwarantanna, a czym izolacja?
Kwarantanna dotyczy osób zdrowych, ale które miały potwierdzony kontakt z osobą, która mogła być chora, zakażona, która mogła mieć objawy, a te objawy mogą się pojawić w ciągu najbliższych dni.
Specjalnym rodzajem kwarantanny jest kwarantanna domowa - dotyczy ona na przykład jednej osoby albo całej rodziny, która przebywa w swoim miejscu zamieszkania. Kwarantanna domowa nie polega tylko na tym, że dana osoba nie chodzi do pracy czy do szkoły. Ona polega na odosobnieniu osoby, która decyzją powiatowego inspektora sanitarnego została skierowana na kwarantannę domową. Taka osoba nie może kontaktować się z żadną inną osobą. Oznacza to, że taka osoba nie może na przykład odebrać paczki od listonosza.
Kwarantanna w warunkach domowych oznacza obecnie 10-dniowy pobyt w domu. Jeśli w tym czasie wystąpią jakiekolwiek niepokojące objawy u osoby poddanej takiej kwarantannie, wówczas natychmiast zostaje ona przywieziona do oddziału chorób zakaźnych.
Izolacja to odosobnienie osoby chorej od pozostałych osób - najczęściej w szpitalu - w celu uniemożliwienia przeniesienia biologicznego czynnika chorobotwórczego na inne osoby. Taką osobę izolujemy najczęściej w specjalnej izolatce - po to, żeby ją wyleczyć i żeby nie przenieść na inne osoby materiału biologicznego, którym jest zakażona.
Z osobą izolowaną kontaktuje się wytypowany do tego personel w jednorazowej odzieży ochrony biologicznej.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24