Konferencja w sprawie szczepień dzieci od 12. roku życia

Źródło:
PAP
Komisja Europejska wydała zgodę na szczepienia w grupie 12-15 latków preparatem Pfizer/BioNTech
Komisja Europejska wydała zgodę na szczepienia w grupie 12-15 latków preparatem Pfizer/BioNTechTVN24
wideo 2/21
Komisja Europejska wydała zgodę na szczepienia w grupie 12-15 latków preparatem Pfizer/BioNTechTVN24

Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i pełnomocnik rządu do spraw szczepień Michał Dworczyk razem z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim oraz ministrem edukacji i nauki Przemysławem Czarnkiem przekazali informacje dotyczące szczepień dzieci w wieku 12-15 lat. Tak relacjonowaliśmy konferencję w tvn24.pl.

W konferencji wzięli udział szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i pełnomocnik rządu do spraw szczepień Michał Dworczyk, minister zdrowia Adam Niedzielski oraz minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

OGLĄDAJ KONFERENCJĘ NA ŻYWO W TVN24 GO

Relacja w tvn24.pl:

i

Relacja odświeża się automatycznie

  • 13:03

    Konferencja zakończyła się. Dziękujemy za śledzenie naszej relacji.

  • 13:02

    Czarnek: w przyszłym tygodniu przekażemy do wszystkich szkół materiały informacyjne na temat szczepień

  • 12:59

    Niedzielski: certyfikat ma dwie postaci - kod QR i możliwość wydruku całego zaświadczenia z konta IKP

  • 12:56

    Niedzielski: jeśli chodzi o najbliższy okres, to nie należy spodziewać się dużego luzowania, myślimy o kosmetycznych zmianach

  • 12:55

    Niedzielski: jutro na konferencji przedstawimy dalsze kroki luzujące obostrzenia

  • 12:54

    Niedzielski: wszystkie kierunki, z których ludzie przyjeżdżają do Polski, mają takie same reguły - jest obowiązkowa kwarantanna, z której zwalnia szczepienie preparatem zatwierdzonym przez Europejską Agencję Leków bądź test wykonany w grupie Schengen

  • 12:53

    Niedzielski: jeśli chodzi o kwestię funduszu kompensacyjnego, to ustawa jest skierowana na Stały Komitet Rady Ministrów, potem cała ścieżka legislacyjna w Sejmie

  • 12:52

  • 12:52

  • 12:51

    Dworczyk: w tej chwili nie ma dyskusji o tym, by szczepienia były obowiązkowe dla którejkolwiek z grup wiekowych

  • 12:51

  • 12:51

    Niedzielski: przekraczając granice nie musimy każdorazowo wykonywać testu, wystarczy okazanie certyfikatu szczepiennego, żeby nie podlegać kwarantannom

  • 12:50

    Niedzielski: największą korzyścią jest to, że jest to wystandaryzowana procedura, która będzie obowiązywała w całej UE

  • 12:49

  • 12:49

    Niedzielski: trwa proces akceptacji aplikacji, która pozwala na odczyt tego certyfikatu

  • 12:47

  • 12:47

  • 12:47

    Niedzielski: od dzisiaj można pobrać certyfikaty, które ułatwiają bezpieczne przemieszczanie się między krajami UE

  • 12:46

    Niedzielski: oprócz wirtualnego certyfikatu każdy będzie mógł w dowolnym podmiocie medycznym zwrócić się z prośbą o to, żeby otrzymać odpowiedni wydruk, ja namawiam do korzystania z Internetowego Konta Pacjenta

  • 12:45

    Niedzielski: Polska znalazła się w grupie liderów, którzy będą od 1 czerwca wydawali certyfikaty do użytku swoich obywateli

    Niedzielski: Polska znalazła się w grupie liderów, którzy będą od 1 czerwca wydawali certyfikaty do użytku swoich obywateli

  • 12:45

    Niedzielski: formalny start tego systemu nastąpi 1 lipca

  • 12:44

  • 12:42

    Niedzielski: niezależnie od kwestii szczepienia dzieci, którą uruchamiamy w związku z pozytywną decyzją EMA chciałem powiedzieć, że dziś jest ważna data z innego powodu - dziś Polska przystępuje przystępuje do systemu unijnych certyfikatów covidowych

    Niedzielski: dziś Polska przystępuje przystępuje do systemu unijnych certyfikatów covidowych

  • 12:41

    Minister zdrowia Adam Niedzielski podziękował ministrowi Czarnkowi za podjęcie inicjatywy przeprowadzenia akcji informacyjnej skierowanej do dzieci.

  • 12:40

    Czarnek: w trzecim tygodniu września przeprowadzimy akcję szczepień w szkołach, będzie uzależniona od tego, ilu będzie chętnych w poszczególnych placówkach, dyrektorzy będą decydować, czy punkty szczepień będą na terenie szkół

  • 12:39

    Minister edukacji Przemysław Czarnek: w czerwcu rozpoczynamy akcję informacyjną w szkołach

    Czarnek: w czerwcu rozpoczynamy akcję informacyjną w szkołach

  • 12:39

    Dworczyk: toczą się badania nad dopuszczeniem do szczepień dzieci w wieku 7-12 lat, jest szansa, że we wrześniu będą wyniki tych badań, będziemy podejmowali decyzje w oparciu o rekomendacje Rady Medycznej

  • 12:38

    Dworczyk: przed wakacjami nie rozpoczniemy szczepień w szkołach, rozpoczniemy je od września

  • 12:38

    Dworczyk: dzieci będą szczepiły się jak inni pacjenci w punktach szczepień populacyjnych i powszechnych

  • 12:37

    Dworczyk: od 7 czerwca rozpocznie się szczepienie dzieci w wieku od 12 do 15 lat i jest to ponad 2,5 miliona uczniów

    Dworczyk: od 7 czerwca rozpocznie się szczepienie osób w wieku od 12 do 15 lat

  • 12:37

    Dworczyk: do tej pory wykonano ponad 20 milionów szczepień

  • 12:36

    Dworczyk: zachęcamy do rejestracji, widzimy pewne spowolnienie

  • 12:36

    Dworczyk: ponad 13,7 miliona osób zaszczepiono pierwszą dawką

  • 12:36

    Konferencja rozpoczęła się.

  • 12:33

    Konferencja ministrów była zaplanowana na godzinę 12.30.

  • 11:32

  • 11:12

  • 10:59

    Prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych dr Michał Sutkowski ocenił w rozmowie z PAP, że zaszczepienie tej grupy powinno być priorytetem albo przynajmniej jednym z priorytetów w walce z COVID-19.

    "Po pierwsze dzieci rzadko chorują na COVID-19, ale chorują. Też może się to skończyć źle dla dziecka, z powikłaniami, z problemami" – podkreślił.

    Dr Sutkowski zwrócił szczególną uwagą na PIMS. Jak czytamy na stronie gov.pl, wieloukładowy zespół zapalny u dzieci po przechorowaniu COVID-19, nazywany PIMS (z ang. pediatric inflammatory multisystem syndrome temporally associated with SARS-CoV-2), to powikłanie po przebytym COVID-19.

    Innym ważnym powodem – według dra Sutkowskiego – który powinien skłaniać do zaszczepienia dzieci, jest to, że transmitują one wirusa do starszych osób.

  • 10:59

    Europejska Agencja Leków (EMA) w piątek zatwierdziła wniosek o rozszerzenie stosowania szczepionki Pfizera i BioNTechu przeciw COVID-19 na dzieci w wieku od 12 do 15 lat. W poniedziałek dr Konstanty Szułdrzyński poinformował PAP, że członkowie Rady Medycznej przy premierze jednoznacznie popierają szczepienie przeciw COVID-19 dzieci w tym wieku.

"Mierzymy się codziennie z wyzwaniem przekonywania osób"

Dworczyk poinformował też, że wśród osób powyżej 70. roku życia zaszczepionych lub zarejestrowanych na szczepienie przeciwko COVID-19 jest 76 proc. populacji, natomiast w grupie 60-69 lat odsetek ten wynosi 65 procent. Jak dodał, nie są to małe liczby. - Ale chcielibyśmy, żeby procent osób zaszczepionych w tych grupach był wyższy, bo to te osoby najtrudniej przechodzą COVID-19 - dodał.

- Zmniejszenie liczby zachorowań, luzowanie obostrzeń, ładna pogoda i optymizm, który się z tym wiąże, to wszystko powoduje, że część osób zapomina o pandemii - mówił.

Podkreślił też, że osoby najbardziej zdeterminowane do tego, by się zaszczepić, już się zarejestrowały. - Teraz tak naprawdę mierzymy się codziennie z wyzwaniem przekonywania kolejnych osób, że warto się zaszczepić - wskazał.

Pytany, czy możemy powiedzieć, że nadszedł moment, w którym to szczepionka czeka na człowieka, a nie on na szczepionkę, odparł, że nastąpi to w czerwcu. - Przez ostatnie zawirowania z dostawami w ostatnim tygodniu (...) niektórzy pacjenci mogli odczuć problemy związane z przesuwaniem terminów - przyznał. Jak jednak zaznaczył, pod względem dostaw "czerwiec jest zaplanowany w taki sposób, że będziemy mogli w tej chwili powiedzieć, że to szczepionki czekają na pacjentów, a nie pacjenci na szczepionki".

Zatwierdzone przez EMA

Wniosek o rozszerzenie stosowania szczepionki firm Pfizer i BioNTech przeciw COVID-19 na dzieci w wieku od 12 do 15 lat Europejska Agencja Leków (EMA) zatwierdziła w ubiegły piątek. W poniedziałek na profilu @szczepimysie na Twitterze poinformowano, że na posiedzeniu Rady Medycznej przy premierze została przyjęta rekomendacja o szczepieniu dzieci wieku od 12 do 15 lat. "Rada rekomenduje szczepienia przeciw COVID-19 osób od 12. do 15. roku życia preparatem Comirnaty" - napisano.

EMA podała, że zalecane stosowanie szczepionki Comirnaty przeciwko COVID-19 u dzieci w wieku 12-15 lat będzie takie samo, jak u osób w wieku 16 lat i starszych. Ma być podawana identycznie w formie dwóch zastrzyków, w odstępie co najmniej trzech tygodni.

Autorka/Autor:mart/kab

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Rosjanie stracili prawie pół miliona żołnierzy na froncie w Ukrainie - szacuje brytyjskie ministerstwo obrony. Zdaniem Londynu, tylu agresorów zginęło lub zostało rannych. Dodatkowo, dziesiątki tysięcy zdezerterowały. Rosjanie stracili też tysiące czołgów.

Ogromna liczba zabitych i rannych Rosjan

Ogromna liczba zabitych i rannych Rosjan

Źródło:
PAP

Albo zwycięska Rosja stanie na granicy z Polską, albo pokonana - opuści Ukrainę. Taki mamy wybór - powiedział szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski w rozmowie z gazetą "Bild am Sonntag".

Jaki los czeka Rosjan? Radosław Sikorski uważa, że mamy wybór

Jaki los czeka Rosjan? Radosław Sikorski uważa, że mamy wybór

Źródło:
PAP

Jeśli przywódcy Republiki Serbskiej - większościowo serbskiej części Bośni i Hercegowiny - ogłoszą secesję, w ciągu godziny wybuchnie w kraju wojna - ostrzega niemiecki dziennik "Die Welt". Jak dodaje, "BiH jest najbardziej niestabilnym i narażonym krajem w regionie", a obecna sytuacja jest "najpoważniejsza od rozpadu Jugosławii".

Kocioł bałkański wciąż wrze. "Die Welt": jeśli ogłoszą secesję, w ciągu godziny wybuchnie wojna

Kocioł bałkański wciąż wrze. "Die Welt": jeśli ogłoszą secesję, w ciągu godziny wybuchnie wojna

Źródło:
PAP

Niemieckie służby oraz wolontariusze szukają sześcioletniego autystycznego chłopca o imieniu Arian, który zaginął 22 kwietnia w Dolnej Saksonii. Chłopiec pod nieuwagę rodziców opuścił ogród. Kamery pobliskiego monitoringu zarejestrowały jak sześciolatek ucieka do lasu - piszą media.

Ariana nie ma prawie tydzień. Wykluczają porwanie i atak wilków

Ariana nie ma prawie tydzień. Wykluczają porwanie i atak wilków

Źródło:
"Die Welt", "Bild"

Wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz pochwalił się narodzinami syna w mediach społecznościowych. "Witaj na świecie, synu. Mama i nasz maluch bardzo dzielni" - napisał polityk.

Wicepremier i minister obrony pochwalił się narodzinami syna

Wicepremier i minister obrony pochwalił się narodzinami syna

Źródło:
tvn24.pl

Aplikacja TikTok domaga się szerokich uprawnień dostępowych podobnie jak inne platformy społecznościowe, takie jak Facebook czy Instagram. Jednak używanie TikToka budzi większe emocje ze względu na powiązania z Chinami - uważa Szymon Palczewski z portalu CyberDefence24. Wtóruje mu Piotr Konieczny, szef zespołu bezpieczeństwa serwisu Niebezpiecznik, który zauważa, że ostatecznie to użytkownik kontroluje, jakie informacje komu udostępnia.

"Emocje" w sprawie popularnej aplikacji. "Sprawa budzi wątpliwości"

"Emocje" w sprawie popularnej aplikacji. "Sprawa budzi wątpliwości"

Źródło:
PAP

Zarzut fizycznego znęcania się nad dzieckiem usłyszał w Prokuraturze Rejonowej w Wejherowie 24-latek. W piątek do miejscowego szpitala trafiła trzyletnia dziewczynka. Jej obrażenia wzbudziły podejrzenia lekarzy, że może być ofiarą przemocy. Policja zatrzymała do sprawy matkę oraz jej partnera.

Trzyletnia dziewczynka w szpitalu z "masywnym stłuczeniem głowy". Zarzut znęcania się dla partnera matki dziecka

Trzyletnia dziewczynka w szpitalu z "masywnym stłuczeniem głowy". Zarzut znęcania się dla partnera matki dziecka

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24

Członkowie Stowarzyszenia "Wizna 1939" ekshumowali w Wylinach-Rusi (woj. podlaskie) szczątki polskiego żołnierza, który zginął podczas kampanii wrześniowej. Relacja o tych wydarzeniach przetrwała w pamięci rodziny tutejszego gajowego, który w 1939 roku zauważył ciało na polu i pochował je w pobliskim lesie.

Gajowy w 1939 roku znalazł na polu ciało polskiego żołnierza i pochował w lesie. Szczątki udało się odnaleźć

Gajowy w 1939 roku znalazł na polu ciało polskiego żołnierza i pochował w lesie. Szczątki udało się odnaleźć

Źródło:
tvn24.pl

Luka VAT w zeszłym roku wzrosła do dwucyfrowego poziomu, a budżet państwa traci na tym ponad 40 miliardów złotych - poinformowało Ministerstwo Finansów. Mateusz Morawiecki jako premier przez lata chwalił się sukcesami w walce z mafiami VAT-owskimi. - To był wyłącznie PR. On po prostu podpinał się pod pewne zjawiska rynkowe - tłumaczy Kazimierz Krupa, publicysta ekonomiczny w Kancelarii Drawbridge.

Luka VAT przekroczyła 40 miliardów. Ekonomiści tłumaczą, że to żółtka karta dla poprzedniego rządu

Luka VAT przekroczyła 40 miliardów. Ekonomiści tłumaczą, że to żółtka karta dla poprzedniego rządu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W drodze do Polski jest fala gorącego powietrza. Kiedy możemy się spodziewać niemal letniej aury? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: takiej sytuacji nie było od dawna

Pogoda na 16 dni: takiej sytuacji nie było od dawna

Źródło:
tvnmeteo.pl

Hałas uliczny wpływa na rozwój ptaków, nawet jeśli znajdują się one w jajach - dowiódł zespół naukowców. Badacze wystawiali nienarodzone pisklęta zeberek australijskich na odgłosy ruchu miejskiego. Okazało się, że miało to długofalowy wpływ na ich zdrowie, wzrost, a nawet zdolność rozmnażania.

Wystawiali jaja ptaków na hałas uliczny. To, co ustalili, "było naprawdę uderzające"

Wystawiali jaja ptaków na hałas uliczny. To, co ustalili, "było naprawdę uderzające"

Źródło:
The Guardian, sciencenews.org, tvnmeteo.pl

Mieszkańcy Indii zmagają się z upałami. Są miejsca z temperaturą sięgającą 45 stopni. Władze ostrzegają przed wychodzeniem na zewnątrz wtedy, kiedy jest najgoręcej, i otwierają specjalne centra, w których można się schronić przed spiekotą.

Upał w Indiach jest nie do zniesienia. "Dostajemy  swędzącej wysypki, miewamy zawroty głowy"

Upał w Indiach jest nie do zniesienia. "Dostajemy swędzącej wysypki, miewamy zawroty głowy"

Źródło:
Reuters, NDTV, The New Indian Express

"Czym ci biedni ludzie mają palić"? - komentują internauci, którzy uwierzyli w rzekomy nowy zakaz planowany w Unii Europejskiej. Krążący w sieci przekaz jest skutkiem sugestii zbudowanej na bazie tytułu jednego z tekstów w specjalistycznym serwisie. Uspokajamy: w UE nie ma takich planów.

Nowy "zakaz Unii Europejskiej" dotyczy ogrzewania pelletem i drewnem? Wyjaśniamy

Nowy "zakaz Unii Europejskiej" dotyczy ogrzewania pelletem i drewnem? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Ciało nagiej kobiety w Parku Praskim znalazł pracownik firmy sprzątającej. Została zgwałcona i uduszona. Choć do zbrodni doszło prawie dwa lata temu, zabójca wciąż pozostaje na wolności. Śledczy analizują akta podobnych historii z ostatnich dwudziestu lat, wcześniej sprawdzali, czy ta sama osoba zaatakowała i zabiła nauczycielkę w łódzkim parku na Zdrowiu.

Zamordował kobietę w Parku Praskim, od dwóch lat pozostaje nieuchwytny. Śledczy sprawdzają, czy to seryjny zabójca

Zamordował kobietę w Parku Praskim, od dwóch lat pozostaje nieuchwytny. Śledczy sprawdzają, czy to seryjny zabójca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar podczas konferencji na temat strategicznych pozwów wniesionych przez wielkie korporacje czy polityków przeciwko partycypacji publicznej, zapowiedział zmiany w Kodeksie karnym. Jego resort ma zacząć pracę nad zniesieniem art. 212 Kodeksu karnego o zniesławieniu.

Bodnar zapowiada zmiany w kodeksie karnym. Zniknąć ma artykuł o zniesławieniu

Bodnar zapowiada zmiany w kodeksie karnym. Zniknąć ma artykuł o zniesławieniu

Źródło:
oko.press

Takie powinny być standardy, bo za miedzą mamy wojnę - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Tomasz Parol, szef kancelarii Direct. Komentuje w ten sposób pismo, które do jednego z mieszkańców wysłał urząd miejski w Międzyrzeczu. Chodzi o zajęcie samochodu na wypadek mobilizacji.

Pismo w sprawie przekazania auta na rzecz wojska. "Takie powinny być standardy"

Pismo w sprawie przekazania auta na rzecz wojska. "Takie powinny być standardy"

Źródło:
tvn24.pl

Najbardziej inwigilowaną grupą czuli się politycy PiS. I oni sami mówili, że uważają, że są podsłuchiwani, bo dyscyplina i utrzymanie klubu jest priorytetem - mówił w "Kawie na ławę" Przemysław Wipler z Konfederacji. - Podgryzacie sobie aorty, kopiecie się po kostkach, nie wierzycie sobie, zaglądacie sobie za firanki, podsłuchujecie siebie nawzajem, inwigilujecie. To jest obraz partii upadłej - powiedział o PiS wiceminister sprawiedliwości Krzysztof Śmiszek z Lewicy.

Suski wezwany w sprawie Pegasusa. "Czytam to bardzo jednoznacznie. Jest osobą pokrzywdzoną"

Suski wezwany w sprawie Pegasusa. "Czytam to bardzo jednoznacznie. Jest osobą pokrzywdzoną"

Źródło:
TVN24
Jola Ogar-Hill: mam żonę i córkę, a w Polsce jestem bezdzietną panną

Jola Ogar-Hill: mam żonę i córkę, a w Polsce jestem bezdzietną panną

Premium

Stacja informacyjna TVN24, należąca do globalnego koncernu medialnego Warner Bros. Discovery, była najbardziej opiniotwórczym medium w Polsce w marcu 2024 roku - wynika z najnowszego raportu Instytutu Monitorowania Mediów. Na informacje przekazywane na antenie TVN24 powoływano się ponad 4,2 tysiąca razy.

TVN24 liderem rankingu najbardziej opiniotwórczych mediów w Polsce

TVN24 liderem rankingu najbardziej opiniotwórczych mediów w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

"Rada Polskich Mediów stanowczo sprzeciwia się bezprawnym i szkodliwym społecznie działaniom podejmowanym przez Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wobec niezależnych mediów" - brzmi treść uchwały RPM. Sprawa dotyczy decyzji oraz wypowiedzi Macieja Świrskiego wymierzonych w redakcje TVN24, TOK FM.

Rada Polskich Mediów: działalność przewodniczącego KRRiT godzi w wolność słowa

Rada Polskich Mediów: działalność przewodniczącego KRRiT godzi w wolność słowa

Źródło:
tvn24.pl

Już po raz czwarty Fundacja Grand Press uhonoruje Medalami Wolności Słowa Polaków w wyjątkowy sposób zasłużonych dla wolności wypowiedzi. Jak co roku swoich kandydatów mogą wskazywać również obywatele. 

Medal Wolności Słowa. Można zgłaszać kandydatów  

Medal Wolności Słowa. Można zgłaszać kandydatów  

Źródło:
Fundacja Grand Press

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o "miłosnym dramacie w sportowym świecie", czyli o filmie "Challengers" z Zendayą, który wszedł właśnie do kin. Na wielkim ekranie można też obejrzeć film "Back to Black. Historia Amy Winehouse" - pierwszą fabularną biografię wokalistki. Z kolei do księgarń trafiła książka o legendarnym zespole ABBA. Muzycy ujawnili niepublikowane wcześniej szczegóły z ich życia zawodowego i prywatnego. W programie nie zabrakło też nowinek ze świata gwiazd.

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Źródło:
tvn24.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24