Do końca sierpnia planujemy zaszczepić przeciw COVID-19 wszystkich chętnych - stwierdził we wtorek premier Mateusz Morawiecki. Na konferencji prasowej rząd zapowiedział duże zmiany w programie szczepień. Konferencję relacjonowaliśmy na tvn24.pl.
- Nasz Narodowy Program Szczepień to coś więcej niż tylko rządowy program. To jest egzamin. To jest jednocześnie egzamin z odpowiedzialności, egzamin ze sprawności działania struktur państwa, z naszych zdolności mobilizacyjnych, z naszych zdolności organizacyjnych - mówił szef rządu podczas konferencji na Stadionie Narodowym.
- Do końca drugiego kwartału wykonamy łącznie 20 milionów szczepień, a do końca sierpnia chcemy zaszczepić wszystkich, którzy będą chcieli się zaszczepić w Polsce - dodał Mateusz Morawiecki.
Oprócz premiera w konferencji udział wzięli także szef KPRM Michał Dworczyk i minister zdrowia Adam Niedzielski.
Zakończyła się konferencja na Stadionie Narodowym. Dziękujemy za uwagę, spokojnego popołudnia.
Dworczyk: Jeśli chodzi o szczepienia w zakładach pracy, nie jesteśmy w stanie jeszcze podać konkretnej daty. Będzie to w drugim kwartale.
Dworczyk: Nie przewidujemy możliwości na tym etapie wyboru konkretnej szczepionki. Dzwonimy na infolinię, umawiamy się, przychodzimy, otrzymujemy szczepionkę. Każda z tych szczepionek jest bezpieczna i skuteczna.
Dworczyk: Wszystkich będziemy namawiać do szczepień, bo to jedyna droga powrotu do normalności.
Premier: Na kwiecień będzie zaprezentowana tarcza dla mikrofim, która obejmie ochronę miejsc pracy, postojowe, zwolnienie ze składek ZUS oraz jednorazowe, bezwrotne dotacje. Będzie także kontynuacja tarczy dla firm średnich i dużych.
Dworczyk: Warunkiem utworzenia szczepiennego punktu drive-thru jest parking, na którym pacjenci będą mogli odczekać odpowiedni czas po szczepieniu pod opieką ratownika medycznego i lekarza.
Dworczyk: wprowadzamy rewolucyjną możliwość w sprawie szczepień
Dworczyk: Jeśli chodzi o inne roczniki, będzie to też zależało od zainteresowania starszych roczników.
Pada pytania o realny termin szczepień dla osób, które będą zapisywać się w kwietniu. Dworczyk: pierwsze osoby, które zapiszą się od 12 kwietnia, będą mogły się szczepić jeszcze w kwietniu.
Pada pytanie o otwarcie żłobków i przedszkoli dla dzieci osób pracujących w handlu. Niedzielski: Wskazywaliśmy wyjątki podczas wprowadzania tego obostrzenia, na tę chwilę nie przewidujemy poszerzenia takiej grupy.
Dworczyk: Prawdopodobnie w maju uwolnimy szczepienia dla wszystkich.
Dworczyk: Dajemy bardzo krótki czas dedykowany jednemu rocznikowi. To jest jeden dzień. Przedstawiliśmy harmonogram do osób urodzonych w 1973 roku. Jeżeli będzie dużo więcej lub mniej osób zgłaszających się, będziemy elastycznie reagować.
Pada pytanie o datę rejestracji na szczepienia dla wszystkich obywateli.
Dworczyk: największym wyzwaniem w drugim kwartale będzie wydajność
Szef KPRM o szczepieniach w zakładzie pracy: Odpowiedzialność będzie spoczywała na pracodawcy.
Szef KPRM: We wszystkich szpitalach w Polsce mamy obecnie duże braki personelu. Nie możemy uruchamiać dodatkowych łóżek, jeśli nie mamy lekarzy.
Premier: To nie są żarty, to jest walka o życie i zdrowie obywateli. Od naszej wspólnej odpowiedzialności również zależy tempo i skuteczność walki z COVID-19.
Premier o osobach, którzy nie przestrzegają obostrzeń: Nasza odpowiedzialność i solidarna z innymi musi polegać na przestrzeganiu reguł.
Dworczyk: Każdy obywatel Polski, niezależnie gdzie mieszka, ma prawo się zarejestrować na szczepienie.
Rozpoczynają się pytania od dziennikarzy.
Niedzielski: Chciałbym, żebyśmy wychodząc ze świąt widzieli to światełko nadziei, którym są szczepienia.
Niedzielski: Musimy wykorzystać wszystkie zasoby, żeby akcja szczepień nie była ani na chwilę zatrzymana.
Niedzielski: Sytuacja pandemiczna jest trudna. Wszystkie ręce medyków, personelu kierowane są do walki.
Głos zabiera minister zdrowia Adam Niedzielski.
Dworczyk: Zrezygnowaliśmy z etapu drugiego i trzeciego szczepień, celem wprowadzenia szczepień populacyjnych.
Dworczyk: 12 kwietnia startują zapisy na szczepienia dla rocznika 1962 roku. Każdy kolejny dzień to otwarcie zapisów dla następnego rocznika.
Dworczyk: Szczepienia typu drive thru są wykonywane na całym świecie, więc my te bezpieczne formy implementujemy u siebie.
Premier Morawiecki: do końca sierpnia chcemy zaszczepić wszystkich, którzy będą chcieli się zaszczepić w Polsce
Dworczyk: Kwalifikacja do szczepienia będzie wykonywana na podstawie kwestionariusza, który pacjent sam wypełnia.
Dworczyk: Dzisiaj Sejm przyjął ustawę, która rozszerza kwalifikację pacjenta do szczepienia.
Dworczyk: Jeśli będzie pracodawca, który będzie miał ponad 500 pracowników i zorganizuje sobie zespół szczepienny, będzie mógł szczepić w zakładach pracy.
Dworczyk: Nowe punkty i miejsca szczepień to:
- szpitale tymczasowe
- w każdym powiecie jeden szpital tradycyjny
- w każdym powiecie będzie istniał jeden punkt prowadzony przez samorząd
- punkty drive thru
- zakłady pracy
- apteki
- przychodnie POZ
Dworczyk: W drugim kwartale powstaną nowe punkty szczepień.
Dworczyk: Teraz najważniejszym wyzwaniem staje się wydajność systemu szczepień.
Dworczyk: Od 27 grudnia każdego tygodnia program przyspieszał, żeby w drugim kwartale osiągnąć prędkość zakładaną przez premiera, czyli 10 milionów szczepień miesięcznie.
Głos zabiera szef KPRM Michał Dworczyk.
Morawiecki: Dla mnie najważniejsze jest to, żeby ten program szczepień przebiegał sprawnie. Aby tak się stało, podjęliśmy decyzję, co do poszerzenia zakresu i miejsc, w których będą przeprowadzane szczepienia.
Morawiecki: Na skutek naszej interwencji szybciej w UE została przyjęta szczepionka Johnson & Johnson. Tu każdy dzień się liczy.
Morawiecki: Do końca II kwartału wykonamy 20 milionów szczepień.
Morawiecki: Do końca sierpnia chcemy zaszczepić przeciw COVID-19 wszystkich chętnych.
Premier Morawiecki: do końca sierpnia chcemy zaszczepić wszystkich, którzy będą chcieli się zaszczepić w Polsce
Morawiecki: Tuż przed końcem pierwszego kwartału wykonaliśmy sześć milionów szczepień.
Morawiecki: Program szczepień to coś więcej niż program rządowy. To egzamin z działania struktur państwa.
Rozpoczyna się konferencja prasowa na Stadionie Narodowym.
W Polsce dotąd szczepiono preparatami trzech firm. Pierwsza dostawa szczepionek Johnson & Johnson ma dotrzeć do krajów Unii Europejskiej w połowie kwietnia.
W Unii Europejskiej dopuszczone są szczepionki firm: Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca i od niedawna Johnson & Johnson. Trzy pierwsze preparaty podaje się w dwóch dawkach, a szczepionkę Johnson & Johnson – w jednej.
Konferencja premiera, ministra zdrowia i szefa KPRM odbędzie się na Stadionie Narodowym, gdzie funkcjonuje jeden z warszawskich szpitali tymczasowych.
Minister zdrowia Adam Niedzielski
Jak poinformowała KPRM, w konferencji weźmie udział także minister zdrowia Adam Niedzielski.
Szczepienia w Polsce rozpoczęły się 27 grudnia zeszłego roku. W poniedziałek wieczorem Michał Dworczyk poinformował za pośrednictwem Twittera, że przekroczone zostały dwa miliony osób zaszczepionych dwiema dawkami szczepionki.
Premier Mateusz Morawiecki i szef KPRM Michał Dworczyk
Dworczyk mówił we wtorek rano, że jeśli w pierwszym kwartale do Polski dotarło nieco ponad sześć milionów szczepionek, to - jak dodał - tylko w kwietniu trafi do nas blisko siedem milionów. - To kilkakrotne przyspieszenie i również do tego przyspieszenia musimy dostosować nasz system logistyki i organizacji szczepień - powiedział.
Szczepienia przeciw COVID-19 w Polsce
- Będziemy z panem premierem prezentować te zmiany, które spowodują, że system będzie prostszy, bardziej elastyczny, a w konsekwencji będzie można szczepić więcej osób i te szczepienia będą wykonywane szybciej. To wszystko jest konsekwencją tego, że od II kwartału do Polski będzie przyjeżdżało, przynajmniej zgodnie z deklaracjami producentów, o wiele więcej szczepionek - przekazał we wtorek rano szef KPRM.
Jak zapowiadał we wtorek rano w Radiu ZET Dworczyk, podczas konferencji zostanie przedstawiony nie tylko nowy harmonogram szczepień, ale również zmiany, które będą wprowadzone do Narodowego Programu Szczepień.
Na godzinę 15 zaplanowana jest konferencja z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego, ministra zdrowia Adama Niedzielskiego oraz Michała Dworczyka, szefa KPRM i pełnomocnika rządu do spraw szczepień przeciwko COVID-19.
Dwa miliony osób zaszczepionych dwiema dawkami
Szczepienia w Polsce rozpoczęły się 27 grudnia zeszłego roku. W poniedziałek wieczorem Michał Dworczyk poinformował za pośrednictwem Twittera, że przekroczone zostały dwa miliony osób zaszczepionych dwiema dawkami szczepionki.
Autorka/Autor:js, pp//now, dap
Źródło zdjęcia głównego: Krystian Maj/KPRM