Polacy ruszyli na pomoc, dramatyczne wieści z Włoch, Afryka przed decydującym tygodniem. Co zmieniło się przez ostatnią dobę?

ola janiec 1
Służby medyczne otrzymują wsparcie od firm i lokalnych społeczności
Źródło: TVN24
Polacy jednoczą się w pomocy tym, którzy są na pierwszej linii frontu z koronawirusem. Z Włoch docierają niepokojące statystyki dotyczące sytuacji w kraju. W poznańskim szpitalu ruszyła niezwykła akcja dla młodych rodziców. Co jeszcze wydarzyło się w sobotę w związku z rozwijającą się pandemią koronawirusa?

CZYTAJ RAPORT TVN24.PL: KORONAWIRUS - NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE >>>

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

W sobotę Ministerstwo Zdrowia przekazało, że w ciągu 24 godzin stwierdzono koronawirusa u 111 osób. Łącznie od 4 marca obecność wirusa potwierdzono u 536 osób. Pięciu pacjentów zmarło. Jedna osoba wyzdrowiała.

Ministerstwo Zdrowia w piątek rano poinformowało, że zmarła szósta osoba, u której zdiagnozowano zakażenie koronawirusem. To 27-letnia kobieta, która przebywała w szpitalu w Łańcucie. Ministerstwo Zdrowia twierdzi, że przyczyną śmierci pacjentki nie był koronawirus. "Dlatego też nie jest uwzględniona w statystyce osób zmarłych z powodu zakażenia koronawirusem" - zastrzeżono.

W związku z rozprzestrzeniającym się wirusem SARS-CoV-2 sytuacja zmienia się dynamicznie. Co zdarzyło się w ciągu ostatniej doby w Polsce i na świecie?

 

1. Wielkie ruszenie Polaków. Każdy pomaga jak może

Trwa pospolite ruszenie, by wesprzeć tych, którzy w walce z koronawirusem są na pierwszej linii frontu. Gotowi pomóc lekarzom i pielęgniarkom są studenci medycyny, ale i inni nie siedzą z założonymi rękami. W ramach oddolnych inicjatyw szyte są maseczki i kombinezony ochronne, a także produkowany jest płyn do dezynfekcji.  Swoją pomoc deklarują kolejne firmy i marki. Dominika Kulczyk przekazała Fundacji Lekarze Lekarzom 20 milionów złotych, Anna i Robert Lewandowscy na walkę z koronawirusem przeznaczyli milion euro. Jakub Błaszczykowski wsparł polski system opieki medycznej kwotą 400 tysięcy euro.

2. Dramatyczne wieści z Włoch. W ciągu doby zmarło 793 osoby z koronawirusem

We Włoszech w ciągu doby zmarły 793 osoby zakażone koronawirusem - poinformowała w sobotę Obrona Cywilna. Potwierdzono też ponad 6,5 tysiąca nowych zakażeń. Liczba potwierdzonych zakażeń w tym kraju wzrosła do 53 578 przypadków. Od początku wybuchu epidemii wyleczonych zostało 6072 chorych.

Reporterzy telewizji Sky News odwiedzili jeden z przeciążonych włoskich szpitali. Pracujący w nim lekarze ostrzegają: to samo stanie się u was, jeśli nie zrobicie nic, aby zatrzymać epidemię

3. Nowa lista sklepów i punktów, które mogą być otwarte

W Polsce wprowadzono stan epidemii. W związku z tym od soboty obowiązują nowe zasady działania galerii handlowych - poinformowało Ministerstwo Rozwoju. Rozporządzenie wprowadzające stan epidemii doprecyzowuje, które branże mogą prowadzić działalność w obiektach handlowych powyżej 2000 metrów kwadratowych, czyli w galeriach i centrach handlowych.

Firmy i mieszkańcy pomagają szpitalom
Firmy i mieszkańcy pomagają szpitalom
Źródło: Fakty po południu TVN24

4. Stacje krwiodawstwa alarmują: za chwilę zabraknie krwi

Od wybuchu pandemii COVID-19 zmniejszyła się w Polsce liczba dawców krwi. W niektórych centrach krwiodawstwa nawet czterokrotnie. Obecna sytuacja nie sprawiła jednak, że zmniejszyło się zapotrzebowanie na krew dla pacjentów po operacjach lub w trakcie terapii. Stacje krwiodawstwa zaapelowały o oddawanie krwi i wdrożyły dodatkowe środki bezpieczeństwa dla dawców. Przed niektórymi punktami poboru krwi pojawiły się nawet kolejki dawców, ale apel wciąż pozostaje aktualny. 

5. "Następne dwa tygodnie zadecydują o losie Afryki"

RPA ogłosiła narodowy "stan katastrofy", Burkina Faso, jedno z najbiedniejszych państw świata, poinformowało o pierwszym przypadku śmiertelnym COVID-19. Śmiertelny wirus, który zdążył wstrząsnąć Azją i Zachodem, powoli dociera także na Czarny Ląd. - Afryka musi się obudzić, mój kontynent musi się obudzić - apelował szef Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), Etiopczyk Tedros Adhanom Ghebreyesus. 

6. Niezwykła akcja poznańskiego szpitala

Szpital ginekologiczno-położniczy w Poznaniu, aby pomóc rodzicom, których maleństwa nie mogły wrócić z nimi do domu, stworzył projekt "Być bliżej". Pomysł jest prosty i wzruszający jednocześnie. Szpitalna psycholog robi zdjęcia noworodkom i wysyła je mamie i tacie z adnotacją o stanie dziecka. 

7. Kacze gniazda na przystankach, delfiny na wyciągnięcie ręki

Kiedy Włosi izolują się na kwarantannach, kontrolę nad miejskim życiem przejmuje matka natura. Weneckie kanały, na co dzień szare i mętne, zachwycają przezroczystą wodą i ławicami maleńkich rybek. Wstrzymany ruch żeglugi sprawił, że w porcie w Cagliari (Sardynia) pojawiły się delfiny.

Weneckie kanały przejmują ptaki i ryby, do portu w Cagliari przypłynęły delfiny
Źródło: Luna Rossa Prada Pirelli Team, Marco Capovila

Zobacz, jak ludzie radzą sobie w tych ciężkich chwilach i jak wyglądają miasta.

Polski Narodowy Fundusz Zdrowia prowadzi całodobową infolinię (800 190 590) udzielającą informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

Infolinia NFZ dotycząca koronawirusa
Infolinia NFZ dotycząca koronawirusa
Źródło: Kancelaria Prezesa Rady Ministrów
Czytaj także: