Ministerstwo Zdrowia opublikowało projekt rozporządzenia mającego uszczegółowić przepisy o obowiązku zakrywania w miejscach ogólnodostępnych ust i nosa w związku z epidemią koronawirusa. Światowa Organizacja Zdrowia opracowała sześć kryteriów dla krajów, które chcą złagodzić restrykcje. Do Polski dotarł transport sprzęt zamówiony przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Podsumowujemy wtorek.
Z danych Ministerstwa Zdrowia wynika, że we wtorek potwierdzono obecność koronawirusa u 270 osób. Łącznie w Polsce potwierdzono 7202 przypadki zakażenia. Wyzdrowiało 618 osób.
14 kwietnia poinformowano o śmierci 18 osób. Łącznie zmarły 263 osoby.
W związku z rozprzestrzeniającym się wirusem SARS-CoV-2 sytuacja zmienia się dynamicznie. Co zdarzyło się w ciągu ostatniej doby w Polsce i na świecie?
1. Minister zdrowia: o wakacjach, jakie mieliśmy do tej pory, możemy zapomnieć
Łukasz Szumowski, pytany o wakacyjne obozy i kolonie, odparł: - Możemy zakładać, że ich nie będzie.
- Nie podejrzewam, żeby nagle czerwiec, lipiec miały zlikwidować epidemię. Będziemy się z nią borykać przez rok - dodał minister zdrowia.
2. Obowiązek zasłaniania ust i nosa. Kto ma być z niego zwolniony?
Ministerstwo Zdrowia opublikowało projekt rozporządzenia mającego uszczegółowić przepisy o obowiązku zakrywania w miejscach ogólnodostępnych ust i nosa w związku z epidemią koronawirusa. Mają one obowiązywać od czwartku i - zgodnie z projektem - nie będą dotyczyć dzieci w wieku do lat dwóch oraz osób niezdolnych do samodzielnego zakrycia i odkrycia ust lub nosa.
3. WHO: sześć kryteriów dla krajów, które chcą złagodzić restrykcje
Na świecie odnotowano już niemal dwa miliony zachorowań na COVID-19. W wielu krajach obostrzenia obowiązują od kilku tygodni. Światowa Organizacja Zdrowia przedstawiła sześć kryteriów, które powinny spełnić państwa, które rozważają poluzowanie obostrzeń w walce z pandemią COVID-19.
4. Rośnie liczba zmarłych włoskich medyków zakażonych koronawirusem
We wtorek zmarło czterech lekarzy zakażonych koronawirusem. Jak informuje tamtejsza krajowa federacja izb lekarskich, od początku epidemii COVID-19, we Włoszech zmarło 116 lekarek i lekarzy, u których wykryto SARS-Cov-2, a także 28 pielęgniarek i pielęgniarzy.
5. Ozdrowiała ponad połowa zakażonych w Niemczech
W ciągu ostatniej doby w Niemczech zmarło 170 osób, u których wykryto koronawirusa - poinformował we wtorek przedstawiciel Instytutu Roberta Kocha w Berlinie. Łączny bilans przypadków śmiertelnych wzrósł do 2969. Równocześnie informuje się o ponad 60 tysiącach osób, które uznano za ozdrowiałe.
6. Pensjonariusze domów opieki "mogą stanowić połowę wszystkich ofiar śmiertelnych"
W niektórych europejskich krajach około połowa wszystkich zgonów po zakażeniu koronawirusem ma miejsce w domach opieki - wynika z danych zebranych przez naukowców z London School of Economics. Według brytyjskich mediów, może to oznaczać, że podawane codziennie przez rząd Wielkiej Brytanii bilanse ofiar są niedoszacowane, ze względu na to, że obejmują jedynie pacjentów szpitalnych, u których zakażenia potwierdzono testami.
7. Naukowcy mówią "stop". Porównują Szwecję do Włoch, wzywają do działania
W ciągu poprzedniej doby w Szwecji na COVID-19 zmarło 114 osób. Łączny bilans ofiar śmiertelnych w tym kraju przekroczył tym samym tysiąc przypadków. Liczba potwierdzonych zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 to 11 445. Według 22 szwedzkich naukowców wysoka śmiertelność i wzrost zakażeń dowodzi, że liberalna strategia walki z epidemią nie sprawdza się. Eksperci zaapelowali o jej zmianę.
8. Bez maseczek, rękawiczek, zachowania dystansu. Przedstawiciele władzy na płycie lotniska bez zabezpieczeń
Antonow An-225 Mrija we wtorek rano wylądował na warszawskim Okęciu i przywiózł tony sprzętu ochronnego do walki z epidemią. Na pokładzie znalazło się między innymi siedem milionów maseczek i kilkaset tysięcy kombinezonów ochronnych.
Na płycie lotniska pojawili się przedstawiciele rządu i szefowie spółek: KGHM Polska Miedź i Lotos. Nie mieli jednak zabezpieczeń, takich jak maseczki i rękawiczki. Nie utrzymywali też dystansu co najmniej dwóch metrów od siebie, co nakazują przepisy wprowadzone w związku z epidemią.
9. "Uśmiech jest ważny dla przestraszonego pacjenta"
Lekarz z San Diego w USA wpadł na pomysł, jak poprawić samopoczucie pacjentów w czasie pandemii COVID-19. Na kombinezonie, w którym musi teraz pracować w szpitalu, umieścił swoje zdjęcie z imieniem oraz specjalizacją. Inni medycy poszli jego śladem. Niektórzy pediatrzy naklejają zdjęcia postaci z bajek. Wszystko, by obniżyć stres u zakażonych SARS-CoV-2.
10. Setki tysięcy maseczek dla medyków. Do Polski dotarł sprzęt zamówiony przez WOŚP
Do Polski dotarł specjalny transport sprzętu zamówionego przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy dla ochrony zdrowia. To między innymi 900 tysięcy specjalnych maseczek chirurgicznych.
PRZYPOMINAMY: Cały czas można się włączyć do akcji wsparcia tych, którzy walczą na pierwszej linii frontu z koronawirusem. Można to zrobić, między innymi wysyłając SMS o treści "Pomagam" pod numer 7126 (koszt 1,23 zł z VAT) lub dokonując wpłaty na konto Fundacji TVN "Nie jesteś sam": 10 1140 1010 0000 2581 1800 1077 (mBank). Wpłaty można również dokonać na stronie Fundacji TVN lub na Facebooku.
Narodowy Fundusz Zdrowia prowadzi całodobową infolinię (tel. 800 190 590) udzielającą informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.
Źródło: TVN24, PAP, Reuters, BBC News, New York Times, CNN News