Setki tysięcy maseczek dla medyków. Do Polski dotarł sprzęt zamówiony przez WOŚP

Autor:
mart/kab
Źródło:
TVN24
Owsiak o sprzęcie zamówionym przez WOŚP
Owsiak o sprzęcie zamówionym przez WOŚPTVN24
wideo 2/25
TVN24Owsiak o sprzęcie zamówionym przez WOŚP

Dla szpitali, ratowników i domów pomocy społecznej. Do Polski dotarł specjalny transport sprzętu zamówionego przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy dla ochrony zdrowia. To między innymi 900 tysięcy specjalnych maseczek chirurgicznych.

We wtorek w specjalnym transporcie do Polski trafiło prawie 900 tysięcy maseczek trójwarstwowych chirurgicznych. Zakupiła je Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Przekaże je teraz dla szpitali, ratowników oraz personelu medycznego.

Prawie milion maseczek dla medyków od WOŚP
Prawie milion maseczek dla medyków od WOŚPTVN24

"Natychmiast zareagowaliśmy"

Jurek Owsiak wyjaśnił w rozmowie z TVN24, że maseczki są rozdzielane na partie wysyłek. Jedna z nich trafi do Domów Pomocy Społecznej. - Natychmiast zareagowaliśmy, kiedy usłyszeliśmy, że są w dużym kłopocie - dodał Owsiak. - 110 adresów, pod które dziś będą one wysłane i jutro-pojutrze powinny najszybciej dojść. Tam wysyłamy 500 maseczek, 3 litry mydła w płynie, 10 litrów płynu dezynfekującego - wyjaśnił Owsiak.

WOŚP przekaże maseczki dla medykówTVN24

- Oprócz tego wysyłamy do szpitali kolejną partię. Wysłaliśmy już do 194 szpitali dwa tysiące maseczek - mówił Owsiak. - Wysyłamy kolejną, bo dwa tysiące starcza na kilka, kilkanaście dni. W związku z tym chcemy regularnie je wysyłać - dodał. Kolejna dostawa 300 tysięcy maseczek ma we wtorek trafić do magazynu WOŚP.

Oprócz tego przygotowywane są paczki dla ratowników medycznych, które będą zawierać przyłbice, jak również maski dostosowane do pracy ratowników. - To są maseczki przerobione z taką specjalną końcówką, adapterem. Dostaliśmy takich dwa i pół tysiąca - doprecyzował Owsiak.

Jurek Owsiak prezentuje maski dla ratownikówTVN24

- Oprócz tego jest partia maseczek dla wszystkich oddziałów ginekologiczno-położniczych bez względu na to, czy ktoś do nas napisał, czy też nie, standardowo wysyłamy. To są też szpitale, którymi się zajmujemy - powiedział członek zarządu WOŚP.

Fundusz interwencyjny WOŚP

WOŚP uruchomiła fundusz interwencyjny na walkę z koronawirusem, na który każdy może wpłacać pieniądze. Do tej pory udało się na nim zebrać 12 milionów złotych.

Jerzy Owsiak o tym, jak WOŚP pomaga w walce z koronawirusem
Jerzy Owsiak o tym, jak WOŚP pomaga w walce z koronawirusemTVN24

Fundacja wydała również swoje fundusze i między innymi dzięki temu udało się zakupić 200 łóżek przeznaczonych na stanowiska intensywnej opieki medycznej, 157 kardiomonitorów, 50 tysięcy pakietów indywidualnej ochrony biologicznej, 50 tysięcy masek medycznych n95 i kn95, a także 71 respiratorów, blisko milion maseczek trójwarstwowych, a także płyny do dezynfekcji i przyłbice medyczne drukowane na drukarkach 3D. Sprzęt trafi do szpitali, jak również Domów Pomocy Społecznej.

Oprócz tego, jak powiedział w TVN24 Owsiak, fundacja czeka też na 50 tysięcy kombinezonów zamówionych z Chin.

Fundusz interwencyjny WOŚP można wesprzeć tutaj.

Autor:mart/kab

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości