TVN24 | Polska

Ponad 20 tysięcy nowych zakażeń i tylko 35 tysięcy testów. Rzecznik Ministerstwa Zdrowia tłumaczy

TVN24 | Polska

Autor:
ads/adso
Źródło:
TVN24
Rzecznik Ministerstwa Zdrowia o niskiej liczbie testów na koronawirusa
Rzecznik Ministerstwa Zdrowia o niskiej liczbie testów na koronawirusaTVN24
wideo 2/22
TVN24Rzecznik Ministerstwa Zdrowia o niskiej liczbie testów na koronawirusa

W poniedziałek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o najniższej dziennej liczbie wykonanych testów od ponad miesiąca. Minister zdrowia ani żaden urzędnik w ministerstwie nie zleca wykonywania testów w Polsce. My tylko wyznaczamy ramy - powiedział rzecznik resortu Wojciech Andrusiewicz. Tłumaczył też, co wpłynęło na niską liczbę wykonanych testów.

Ministerstwo Zdrowia potwierdziło w poniedziałek 20 816 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. W ciągu ostatniej doby wykonano nieco ponad 35 tysięcy testów - to najmniejszy dzienny bilans testów od 13 października.

Dlaczego spadła liczba wykonanych testów? Rzecznik resortu odpowiada

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz podkreślał na konferencji, że "Minister zdrowia ani żaden urzędnik w ministerstwie nie zleca wykonywania testów w Polsce". - My określamy ramy wykonywania tych testów - tłumaczył.

Andrusiewicz: Minister Zdrowia ani żaden urzędnik w ministerstwie nie zleca wykonywania testów w Polsce
Andrusiewicz: Minister Zdrowia ani żaden urzędnik w ministerstwie nie zleca wykonywania testów w PolsceTVN24

- Po zmianie strategii testowania te codziennie wyniki skoczyły nam do 60, czy 80 tysięcy (wykonywanych testów - red.) i utrzymywały się długo na poziomie 60 tysięcy - mówił.

Dzisiejszy wynik to - dodał - "pokłosie weekendu, gdzie te wyniki zawsze są mniejsze".

Andrusiewicz mówił, że "pierwszym symptomem tego, ile będziemy wykonywać testów w najbliższym tygodniu" jest liczba zlecanych przez podstawową opiekę zdrowotną.

- Jeszcze ponad dwa tygodnie temu mieliśmy w raportach publikowanych we wtorek, czyli za poniedziałek, około 70 tysięcy zleceń z POZ, później 60 tysięcy. Wiedzieliśmy już wtedy, że w dalszej części tygodnia pojawi się bardzo duża liczba wykonywanych testów i co za tym idzie bardzo duża liczba wyników dodatnich - wyjaśniał.

W ostatnim tygodniu mieliśmy dodatkowy dzień wolny, gdy POZ nie pracuje i zleceń testów nie ma. To pierwszy czynnik, który wpływa na zmniejszoną liczbę wykonanych testów. Drugi - tych zleceń testów z POZ jest coraz mniej. W zeszły poniedziałek było 50 tysięcy - dodał.

Autor:ads/adso

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości