"Sprawdziliśmy ponad 129 tysięcy osób na kwarantannie". Prawie 300 uchybień w ciągu doby

Mariusz Ciarka: spoczywa na nas ogromny obowiązek
Źródło: TVN24

Rzecznik komendanta głównego policji inspektor Mariusz Ciarka przekazał informacje o kontroli osób przebywających na domowych kwarantannach. - Ostatniej doby sprawdziliśmy ponad 129 tysięcy osób - powiedział, dodając, że funkcjonariusze w około 300 przypadkach stwierdzili "uchybienia kwalifikujące się do wymierzenia grzywny". - Nie chcemy mieć powodów do karania, dlatego w pierwszej kolejności apelujemy o stosowanie się do obowiązujących ograniczeń - podkreślił.

KORONAWIRUS - NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE. RAPORT TVN24.PL >>>

- Ostatniej doby sprawdziliśmy ponad 129 tysięcy osób na kwarantannie. W około 300 przypadkach stwierdziliśmy uchybienia kwalifikujące się do wymierzenia grzywny - poinformował inspektor Mariusz Ciarka. Jak dodał, w około 30 przypadkach do funkcjonariuszy policji zwrócono się o pomoc w zrobieniu zakupów czy wyniesieniu śmieci.

Policja dotąd dokonała w sumie ponad 2,8 miliona kontroli.

Ponadto funkcjonariusze skontrolowali ponad 74 tysięcy pojazdów komunikacji zbiorowej. - Należy pochwalić głównie kierowców autobusów komunikacji miejskiej i motorniczych za skuteczne egzekwowanie przepisów, gdyż bardzo rzadko, wręcz sporadycznie ujawniane są uchybienia - podkreślił Ciarka.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

"Nie chcemy mieć powodów do karania"

Zgodnie z podanymi przez Ciarkę danymi codziennie do działań prewencyjnych związanych z koronawirusem policja angażuje około 25 tysięcy funkcjonariuszy, przede wszystkim policjantów wspieranych przez funkcjonariuszy straży miejskich oraz żołnierzy, głównie z Żandarmerii Wojskowej.

- Nie chcemy mieć powodów do karania, dlatego w pierwszej kolejności apelujemy o stosowanie się do obowiązujących ograniczeń. Wiele razy Polacy udowadniali, że potrafią być solidarni i odpowiedzialni. Teraz ta wzajemna dyscyplina i odpowiedzialność jest tym ważniejsza, że nikt z nas nie wie, czy jest nosicielem, a co za tym idzie, czy może zarażać inne osoby - podkreślił rzecznik KGP.

Kara, która może być nałożona na osobę łamiącą obejmującą ją kwarantannę, a także na osoby, które nie przestrzegają ograniczeń dotyczących przemieszczania się i zgromadzeń, może wynosić nawet 30 tysięcy złotych.

Rośnie liczba zakażonych policjantów

Rzecznik komendanta głównego przypomniał też, że obecnie zarażonych koronawirusem jest 80 policjantów, a od początku działań ponad 1720 było lub jest jeszcze na kwarantannie. - Nie oszukujmy policjantów, dbajmy o zdrowie nas wszystkich. To dzięki działaniom policjantów mniej pacjentów mają lekarze, ratownicy czy pielęgniarki - zaapelował Ciarka. Inspektor we wtorek w TVN24 informował o około 60 zarażonych funkcjonariuszach.

Jednocześnie komendant główny policji generał inspektor Jarosław Szymczyk w imieniu funkcjonariuszy z okazji trwających Świąt Wielkanocy złożył wszystkim życzenia "pokrzepienia i wiary w to, że światło rozproszy mrok, a my będziemy mogli na nowo cieszyć się codziennym życiem oraz urzeczywistniać plany i marzenia".

Według danych resortu zdrowia z 11 kwietnia objęte kwarantanną w całym kraju są 166 973 osoby.

Zasady bezpieczeństwa w związku z COVID-19
Zasady bezpieczeństwa w związku z COVID-19
Źródło: PAP/Maria Samczuk
Czytaj także: