Oporna na antybiotyki bakteria New Delhi u pacjenta z COVID-19. Wstrzymane przyjęcia do szpitala

TVN24 | Polska

Autor:
js
Źródło:
PAP, TVN24
MZ: ponad osiem tysięcy nowych zakażeń, zmarło 60 osóbTVN24
wideo 2/35
TVN24MZ: ponad osiem tysięcy nowych zakażeń, zmarło 60 osób

W szpitalu tymczasowym w Ciechocinku u jednego z chorych na COVID-19 oprócz koronawirusa SARS-CoV-2 wykryto także bakterię New Delhi. Przyjęcia kolejnych pacjentów zostały wstrzymane. Prowadzone jest w tej sprawie postępowanie epidemiologiczne.

- U jednego z pacjentów 22. Wojskowego Szpitala Rehabilitacyjno-Uzdrowiskowego (obecnie szpital tymczasowy) wykryto poza COVID-19 również bakterię New Delhi. Ona jest oporna na antybiotyki. Dlatego konieczne jest przeprowadzenie pełnego postępowania epidemiologicznego – powiedział rzecznik prasowy wojewody kujawsko-pomorskiego Adrian Mól.

Przekazał, że postępowanie prowadzi Wojskowy Ośrodek Medycyny Prewencyjnej. W związku z zaistniałą sytuacją wstrzymano przyjęcia kolejnych pacjentów do szpitala tymczasowego. Według informacji PAP wszyscy obecnie hospitalizowani w Ciechocinku zostaną przebadani w kierunku możliwego zakażenia bakterią New Delhi.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Rzecznik prasowy wojewody kujawsko-pomorskiego powiedział TVN24, że osoba zakażona bakterią została przyjęta do szpitala w weekend świąteczny. Poinformował, że w szpitalu hospitalizowanych jest 26 osób. Jak mówił, żaden pacjent nie jest w stanie krytycznym i nikt nie jest podłączony pod respirator. 

"Nie można dopuścić do tego, aby kolejne osoby zakaziły się tą bakterią"

New Delhi nazywana jest potocznie superbakterią z uwagi na jej oporność na antybiotykoterapię.

- W sytuacji szpitala tymczasowego zadziałano jak najbardziej prawidłowo. Nie można dopuścić do tego, aby kolejne osoby zakaziły się tą bakterią, gdyż jest ona bardzo groźna dla zdrowia – powiedział Polskiej Agencji Prasowej prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych Michał Sutkowski.

Dodał, że bakteria ta "niestety" dość dobrze potrafi "radzić sobie" w warunkach szpitalnych.

- Ta bakteria często atakuje osoby naprawdę ciężko chore. Może wywoływać groźne dla życia zapalenia płuc, ale też innych układów, między innymi moczowego czy pokarmowego. Zdarza się także, że doprowadza do sepsy. Czasami działają na nią antybiotyki wyższej generacji, ale rzeczywiście na większość jest ona mocno oporna – wskazał lekarz.

Bakteria New Delhi

New Delhi to potoczna nazwa Klebsiella pneumoniae – pałeczki zapalenia płuc, należącej do grupy bakterii jelitowych. Odpowiada za groźne dla życia zapalenie płuc, zapalenie układu moczowego, pokarmowego, opon mózgowo-rdzeniowych i wielu innych chorób. Zapalenia nią wywołane mogą prowadzić do sepsy. Jest oporna na działanie większości antybiotyków.

Pierwszy przypadek New Delhi w Polsce zanotowano w Warszawie w 2011 roku.

Autor:js

Źródło: PAP, TVN24

Tagi:
Raporty: