"Ręce obywatel umyje sobie sam, ale systemu testowania nie zbuduje sobie sam"

Autor:
akw,
kab
Źródło:
TVN24
"Ręce obywatel umyje sobie sam, ale systemu testowania nie zorganizuje"
"Ręce obywatel umyje sobie sam, ale systemu testowania nie zorganizuje"TVN24
wideo 2/22
TVN24"Ręce obywatel umyje sobie sam, ale systemu testowania nie zorganizuje"

Identyfikowanie wszystkich jest już niemożliwe przy tej liczbie zakażonych, ta epidemia żyje własnym życiem - ocenił w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 były szef NFZ Andrzej Sośnierz, poseł Porozumienia.

Łącznie od początku epidemii w naszym kraju obecność koronawirusa potwierdzono u ponad 175 tysięcy osób, zmarło 3 573 z nich. Według niedzielnych danych, z powodu koronawirusa w szpitalach przebywa 8076 osób. Liczby te stale rosną. W sobotę zajętych łóżek było 7612, w piątek - 6980, w czwartek - 6538, w środę - 6084, we wtorek - 5669, a w poniedziałek - 5262.

Rośnie także liczba zajętych respiratorów. W niedzielę resort zdrowia przekazał, że używanych jest 649. W sobotę zajętych respiratorów było 604, w piątek - 540, w czwartek - 508, w środę - 467, we wtorek - 421, a w poniedziałek - 404.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

"Epidemia nie byłaby tak rozległa, gdybyśmy mieli system identyfikowania zakażonych"

Były szef Narodowego Funduszu Zdrowia i poseł Porozumienia Andrzej Sośnierz w "Rozmowie Piaseckiego" odniósł się do problemu braku wolnych łóżek i personelu medycznego. Według niego "epidemia to nie tylko problem, ale też i pożytek". - Ona ujawnia słabe miejsca sytemu i daje powód, żeby w przyszłości je poprawić - wyjaśnił.

- Wypowiadaliśmy się wcześniej, że trzeba było się przygotować już dawno. W kwietniu powstawały pierwsze programy na podstawie już istniejących doświadczeń. Minęło sześć miesięcy, a my teraz improwizujemy - przyznał. Dopytywany, kto za to odpowiada, odparł, że "niestety przede wszystkim Ministerstwo Zdrowia nie zdało tutaj egzaminu". - Żałuję, czasem złość bierze, że uwagi i propozycje, które padały, nie zostały wykorzystane - powiedział.

Sośnierz powiedział w programie, że epidemia COVID-19 "nie byłaby tak rozległa, gdybyśmy mieli system identyfikowania zakażonych". Zaznaczył, że w tym przypadku powinno się badać osoby bez objawów, bo to "bezobjawowi roznieśli epidemię po Polsce".

- Przy takiej liczbie (zakażeń) nie da się już tego opanować - mówił. - Identyfikowanie wszystkich jest już niemożliwe przy tej liczbie zakażonych, ta epidemia żyje własnym życiem - dodał. Z jakimi liczbami powinniśmy się więc liczyć w najbliższych dniach? - Na pewno większymi. To się kiedyś samo zatrzyma. Ale kiedy? Trudno przewidzieć - odpowiadał Sośnierz.

- Ciągle gonimy czas i ciągle robimy czynności, które są większe niż te, które trzeba by było (wykonywać), gdybyśmy byli bardziej przezorni - mówił dalej w TVN24 Sośnierz.

Sośnierz: epidemia ujawnia słabe miejsca sytemu
Sośnierz: epidemia ujawnia słabe miejsca sytemuTVN24

"Przede wszystkim brakuje organizacji"

Prowadzący program Konrad Piasecki przywołał w TVN24 słowa polityków PiS, którzy przed wyborami obiecują między innymi silne państwo i silną gospodarkę. - Hasła to jedno, rzeczywistość to drugie. Rzeczywistość jest taka, jaką widzimy. Nie wystarczy powiedzieć, że chcemy mieć silne państwo, trzeba je po prostu zrobić. Ono w takich sytuacjach, jak w tej chwili, się testuje - skomentował poseł Porozumienia.

- Państwo silne, to nie państwo, które w każdą sprawę się wtrąca. Państwo silne ma wykonywać te zadania, których obywatel sam nie zrobi. Ręce obywatel umyje sobie sam, ale systemu testowania nie zbuduje sobie sam - skomentował.

Zasugerował, że może w tej sytuacji powinno się wprowadzić stan klęski żywiołowej czy stan wyjątkowy. - To może być potrzebne, żeby niektóre sytuacje opanować - tłumaczył. Sośnierz powiedział, że w naszym kraju "przede wszystkim brakuje organizacji" i jest to najsłabszy punkt "na każdym szczeblu". - Ręce obywatel umyje sobie sam, ale systemu testowania nie zorganizuje - skomentował. - Tym się ma zająć państwo - skwitował.

Szpital polowy na Stadionie Narodowym. "Czy to najlepsze miejsce? Nie wiem"

Były szef NFZ odniósł się także do informacji, że na Stadionie Narodowym uruchomiony zostanie pierwszy w Polsce tymczasowy szpital polowy.

- Już nie ma co wydziwiać, sytuacja jest trudna. Jeśli rzeczywiście brakuje miejsc, to trzeba to zmienić. Czy to Stadion Narodowy czy inne miejsce, to filozofowanie w tej sprawie jest chyba nie na miejscu. Trzeba działać szybko. Czy to najlepsze miejsce? Nie wiem - powiedział. Zasugerował, że w takiej sytuacji być może sprawdziłyby się zadaszone hale.

Sośnierz podsumował, że z tą kwestią "z pewnością trzeba coś zrobić". - Taką decyzję wybrano. Myślę, że trzeba ją zrealizować - powiedział. Dodał przy tym, że decyzja ta "pokazuje sytuację, w której się znaleźliśmy". - Brakuje łóżek, niestety tutaj kłania się brak rozpoznania bazy szpitalnej - stwierdził. Zwrócił uwagę, że nie jest tutaj "aż tak źle", bo na przykład na Śląsku jest "wolny szpital na kilkaset łóżek".

Autor:akw, kab

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Magazyny:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przeprowadził krótką rozmowę z premierem Węgier Viktorem Orbanem. Doszło do niej podczas zaprzysiężenia Javiera Mileia na nowego prezydenta Argentyny - poinformowały media w Kijowie. Według agencji UNIAN rozmowa nie była wcześniej zaplanowana.

Orban i Zełenski "znaleźli się obok siebie. "Rozmowa nie była wcześniej zaplanowana"

Orban i Zełenski "znaleźli się obok siebie. "Rozmowa nie była wcześniej zaplanowana"

Autor:
tas/ft
Źródło:
PAP, UNIAN, Radio Swoboda, Reuters

320 tysięcy złotych na nagrody dla sześciu osób rozdysponowała była minister zdrowia Katarzyna Sójka pod koniec sprawowania swojej funkcji - poinformowała "Gazeta Wyborcza".

Setki tysięcy złotych dla sześciu osób. Odchodziła z resortu, przydzieliła nagrody

Setki tysięcy złotych dla sześciu osób. Odchodziła z resortu, przydzieliła nagrody

Autor:
ads/ft
Źródło:
"Gazeta Wyborcza"

Sytuacja na wschodzie naszego kraju jest trudna. Wróg naciera na całym froncie - przekazał dowódca ukraińskich sił lądowych Ołeksandr Syrski. Według zachodnich źródeł Rosja rozpoczęła skoordynowaną kampanię uderzeń na Ukrainę w okresie zimowym. Minister obrony Rustem Umierow oznajmił, że armia ukraińska "przekroczyła dwie linie obrony Rosjan i obecnie znajduje się przed trzecią". Podsumowujemy miniony tydzień walk w Ukrainie. 

Tydzień w Ukrainie. "Wróg naciera na całym froncie", początek "kampanii uderzeniowej", siły ukraińskie przed trzecią linią obrony

Tydzień w Ukrainie. "Wróg naciera na całym froncie", początek "kampanii uderzeniowej", siły ukraińskie przed trzecią linią obrony

Autor:
tas/ft
Źródło:
tvn24.pl

Mateusz Morawiecki w swoim expose "przedstawi najważniejsze wyzwania, jakie przed nami stoją" - mówił w TVN24 Waldemar Buda z PiS. Przyznał, że wynik głosowania w sprawie wotum zaufania dla Morawieckiego "jest dosyć przewidywalny". - To jutrzejsze expose to będzie taki dziki łabędzi śpiew premiera Morawieckiego - oceniła Marta Wcisło z Koalicji Obywatelskiej.

Czy Morawiecki będzie udawał? Buda: Oczywiście, że nie. To konstytucja przewiduje taką formułę

Czy Morawiecki będzie udawał? Buda: Oczywiście, że nie. To konstytucja przewiduje taką formułę

Autor:
ads/ft
Źródło:
TVN24

W poniedziałek na pewno czekają nas historyczne emocje - mówiła o nadchodzącym posiedzeniu Sejmu dziennikarka "Faktów" TVN Arleta Zalewska. Dodała, że ciekawi ją, który polityk Prawa i Sprawiedliwości zabierze głos w debacie nad wotum zaufania dla rządu Mateusza Morawieckiego.

Posiedzenie, które "przejdzie do historii Sejmu". Jest jedna niewiadoma

Posiedzenie, które "przejdzie do historii Sejmu". Jest jedna niewiadoma

Autor:
ads/ft
Źródło:
TVN24

Ostatni pociąg ze stolicy Polski do Monachium przez Drezno kursował w 1993 roku. Teraz połączenie takie przywrócono za sprawą nocnego połączenia, które realizowane jest za pomocą pociągu IC Chopin. Jak twierdzi PKP Intercity niska frekwencja to wina austriackiego operatora.

Pierwsze od 30 lat połączenie z Warszawy do Monachium z problemami

Pierwsze od 30 lat połączenie z Warszawy do Monachium z problemami

Autor:
JW/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

W poznańskim Parku Wilsona odnaleziono kilka martwych kaczek i gołębi. Policja i powiatowy lekarz weterynarii badają sprawę.

Martwe ptaki w poznańskim parku. Sprawę bada policja i powiatowy lekarz weterynarii

Martwe ptaki w poznańskim parku. Sprawę bada policja i powiatowy lekarz weterynarii

Autor:
ads/ft
Źródło:
PAP

Jakiej pogody możemy się spodziewać w nowym roku? Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) opublikował długoterminową eksperymentalną prognozę pogody na styczeń, luty, marzec i kwiecień 2024. Jeden z tych miesięcy zapowiada się cieplejszy, a jeden zimniejszy niż zazwyczaj.

Eksperymentalna prognoza długoterminowa IMGW. Pogoda na drugą część zimy i początek wiosny

Eksperymentalna prognoza długoterminowa IMGW. Pogoda na drugą część zimy i początek wiosny

Autor:
anw
Źródło:
IMGW

Aktorka Ali MacGraw w oświadczeniu wspominała współpracę ze zmarłym w piątek Ryanem O'Nealem przy kultowym melodramacie "Love Story". "Ryan był świetnym aktorem, czarującym i zabawnym człowiekiem. Wiem, że dużą część mojego zawodowego sukcesu zawdzięczam współpracy z nim" - napisała.

Zagrali parę w kultowym "Love Story". Ali MacGraw wspomina zmarłego Ryana O'Neala

Zagrali parę w kultowym "Love Story". Ali MacGraw wspomina zmarłego Ryana O'Neala

Autor:
ads
Źródło:
CNN, tvn24.pl

Do Polski zmierza ciepło z zachodu - będzie prawie 10 stopni. Co jeszcze czeka nas w pogodzie w ciągu kolejnych dni? Jakie będą święta Bożego Narodzenia? Sprawdź długoterminową prognozę pogody.

Pogoda na 16 dni: Koniec grudniowej zimy. Czy na długo?

Pogoda na 16 dni: Koniec grudniowej zimy. Czy na długo?

Autor:
Tomasz
Wasilewski
Źródło:
tvnmeteo.pl

Javier Milei został w niedzielę zaprzysiężony na prezydenta Argentyny. W swoim pierwszym przemówieniu, jak podała agencja Reuters, stwierdził, że nie ma alternatywy dla "zmian szokowych" w jego kraju i że wyzwanie, które stoi przed Argentyną, jest "tytaniczne".

Milei zaprzysiężony na prezydenta Argentyny. Mówił o "tytanicznym wyzwaniu"

Milei zaprzysiężony na prezydenta Argentyny. Mówił o "tytanicznym wyzwaniu"

Autor:
ads,
tas/ft
Źródło:
PAP, Reuters
Argentyńska masakra piłą mechaniczną

Argentyńska masakra piłą mechaniczną

Wojciech
Skrzypek
Autor:
Wojciech
Skrzypek
Źródło:
tvn24.pl
Premium

Pracownicy Dolnośląskiego Szpitala Specjalistycznego im. T. Marciniaka we Wrocławiu zaalarmowali policję, że do placówki trafiło niemowlę z obrażeniami, które mogły powstać na skutek przemocy. - Zatrzymana została 20-letnia matka dziecka i jej 27-letni partner, który nie jest ojcem dziecka - przekazuje komisarz Marcin Ząbek z policji w Dzierżoniowie, gdzie mieszka rodzina. 

"Liczne złamania i uraz głowy". 11-miesięczna dziewczynka w szpitalu, matka i jej partner zatrzymani

"Liczne złamania i uraz głowy". 11-miesięczna dziewczynka w szpitalu, matka i jej partner zatrzymani

Aktualizacja:
Autor:
Źródło:
tvn24.pl, Kontakt24

Czy jutro w Sejmie czeka nas scenariusz inny niż głosowanie nad dwiema kandydaturami na premiera? O tym dyskutowali goście "Kawy na ławę" w TVN24. - Premier Morawiecki nie złoży wniosku o wotum zaufania - oceniła Urszula Pasławska (PSL). - Jutro będzie dzień wielkiej porażki, upokorzenia Morawieckiego - dodała do tego Kamila Gasiuk-Pihowicz (KO). Zdaniem Tomasza Treli (Lewica) Morawiecki "wygłosi mowę pożegnalną". Przemysław Wipler z Konfederacji oświadczył, że jego ugrupowanie nie poprze żadnego z proponowanych rządów. Prezydencki minister, Andrzej Dera, potwierdził natomiast, że "wszystko wskazuje na to, że 13 grudnia dojdzie do zaprzysiężenia nowego rządu".

Premier "rozpocznie wygłaszanie mowy pożegnalnej", "nie złoży wniosku o wotum zaufania"

Premier "rozpocznie wygłaszanie mowy pożegnalnej", "nie złoży wniosku o wotum zaufania"

Autor:
akw//mrz
Źródło:
TVN24

W niedzielę rano delegacja polityków Prawa i Sprawiedliwości z prezesem Jarosławem Kaczyńskim złożyła kwiaty przed pomnikami prezydenta Lecha Kaczyńskiego i Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 roku w Warszawie. To ostatnia miesięcznica przed oddaniem władzy przez PiS.

Ostatnia miesięcznica przed oddaniem władzy przez PiS

Ostatnia miesięcznica przed oddaniem władzy przez PiS

Autor:
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Po powrocie z urlopu mieszkaniec Gdyni odkrył, że z Zanzibaru przywiózł w bagażu miejscowego stawonoga. Skolopendra ukryła się w walizce. Ugryzienie przez takiego wija skutkuje nie tylko bólem i obrzękiem, ale czasem również miejscową martwicą skóry. Zabrana przez strażników miejskich skolopendra trafiła do fundacji, która ma doświadczenie z egzotycznymi zwierzętami.

Po powrocie z urlopu w bagażu znalazł jadowitą skolopendrę

Po powrocie z urlopu w bagażu znalazł jadowitą skolopendrę

Autor:
ng
Źródło:
UM Gdynia

Francuski sąd skazał na kary więzienia w zawieszeniu sześcioro uczniów, zamieszanych w zabójstwo Samuela Paty'ego, nauczyciela ich szkoły. Rosyjski uchodźca czeczeńskiego pochodzenia odciął mu głowę po tym, jak Paty pokazał na lekcji wolności słowa karykatury Mahometa. Nastolatkowie pokazali mordercy wizerunek nauczyciela i obserwowali go, a za współpracę dostali od islamisty pieniądze. - To trudny wyrok dla rodziny. Jest rozczarowanie, złość, niezrozumienie. To zły sygnał dla rodziny, uczniów – skomentowała wyrok prawniczka rodziny Paty’ego, Virginie Le Roy.

Pokazał na lekcji karykatury Mahometa. Uczniowie skazani po zabójstwie nauczyciela

Pokazał na lekcji karykatury Mahometa. Uczniowie skazani po zabójstwie nauczyciela

Autor:
bp//mrz
Źródło:
PAP

Wręczono Pokojową Nagrodę Nobla. Laureatką została Narges Mohammadi - irańska obrończyni praw kobiet, odsiadująca wyrok w więzieniu w Teheranie. W jej imieniu nagrodę odebrała jej córka Kiana Rahmani, na co dzień mieszkająca we Francji. - Ostatni raz widziałam matkę, gdy miałam dziewięć lat. Pewnie zobaczę ją za 30 lub 40 lat, a może już nigdy, ale to nie ma znaczenia, bo zawsze będzie w moim sercu - mówiła na spotkaniu z mediami Rahmani.

Puste miejsce laureatki Pokojowej Nagrody Nobla. "Na Narges będzie nałożona jeszcze większa presja"

Puste miejsce laureatki Pokojowej Nagrody Nobla. "Na Narges będzie nałożona jeszcze większa presja"

Aktualizacja:
Autor:
pp//mrz
Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Zbliża się "Weekend cudów" Szlachetnej Paczki. Najbiedniejsi, samotni, potrzebujący pomocy dostaną przed Świętami to, czego im najbardziej potrzeba, by choć trochę im ulżyć i po prostu pocieszyć. Każdy z nas może wywołać łzy wzruszenia. Jest wielu wolontariuszy, ale potrzeba więcej. Na darczyńców czeka jeszcze ponad tysiąc rodzin.

Pani Elżbieta potrzebuje elektronicznej lupy, pani Olga piekarnika. Podopieczni Szlachetnej Paczki wciąż czekają na darczyńców

Pani Elżbieta potrzebuje elektronicznej lupy, pani Olga piekarnika. Podopieczni Szlachetnej Paczki wciąż czekają na darczyńców

Autor:
Maria
Mikołajewska
Źródło:
Fakty TVN

Dziennikarze tvn24.pl, TVN i TVN24 są wśród nominowanych do tegorocznych nagród Grand Press. Nominacje otrzymali: Justyna Suchecka, Piotr Szostak, Wojciech Bojanowski, Filip Folczak, Olga Orzechowska, Maciej Duda, Łukasz Ruciński, Michał Fuja, Grzegorz Głuszak, Marcin Jakóbczyk, Piotr Świerczek, Robert Zieliński, Olga Mildyn, Ewa Galica, Marcin Gutowski, Edyta Krześniak, Piotr Jacoń, Adam Diehl, Piotr Karczewski, Michał Przedlacki, Łukasz Frątczak, Dariusz Kubik i Grzegorz Łakomski.

Nominacje dla dziennikarzy tvn24.pl, TVN24 i TVN do nagrody Grand Press

Nominacje dla dziennikarzy tvn24.pl, TVN24 i TVN do nagrody Grand Press

Autor:
red.
Źródło:
tvn24.pl