TVN24 | Polska

Koronawirus w Polsce. Andrzej Horban o obostrzeniach dla niezaszczepionych i obowiązkowym szczepieniu

TVN24 | Polska

Autor:
ads/kab
Źródło:
TVN24
Obowiązkowe szczepienia? Horban: ręka nas świerzbi, żeby rekomendować
Obowiązkowe szczepienia? Horban: ręka nas świerzbi, żeby rekomendowaćTVN24
wideo 2/2
TVN24Obowiązkowe szczepienia? Horban: ręka nas świerzbi, żeby rekomendować

Rada Medyczna przy premierze rozważa dodatkowe obostrzenia dla osób niezaszczepionych, rozwiązanie podobne do tych, które obowiązują w niektórych krajach europejskich. - Póki mamy 200 zakażeń dziennie, to jeszcze możemy spokojnie przekonywać. Sytuacja zmieni się przy tysiącu zakażeń dziennie - mówił w TVN24 profesor Andrzej Horban, szef Rady Medycznej.

W czwartek gościem programu "Tak jest" w TVN24 był profesor Andrzej Horban, szef Rady Medycznej przy premierze, krajowy konsultant w dziedzinie chorób zakaźnych. Był pytany, czy rozważane jest wprowadzenie w Polsce takich obostrzeń jak na przykład we Francji, gdzie osoby niezaszczepione nie mogą wejść do kina czy restauracji.

- Myślimy o tym wariancie. Jesteśmy bardzo blisko tego. Ale proszę zwrócić uwagę na sytuację pracodawców. Restauracje były zamknięte ponad rok, część popadała, duża część miała kłopoty. Blokowanie z powrotem rozwijającego się ruchu to jest znowu zablokowanie tej gospodarki - zaznaczył.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Jak mówił, "póki mamy 200 zakażeń dziennie, to jeszcze możemy spokojnie poczekać i skupić się na przekonywaniu". Kiedy obostrzenia zostaną zaostrzone? - Zdecydowanie tysiąc, czy powyżej tysiąca zakażeń dziennie. W tym momencie przestaniemy bić na alarm i będziemy bardzo wyraźnie nakłaniali do ograniczenia aktywności - powiedział Horban.

Horban: przy tysiącu zakażeń dziennie będziemy bardzo wyraźnie nakłaniali do ograniczenia aktywności
Horban: przy tysiącu zakażeń dziennie będziemy bardzo wyraźnie nakłaniali do ograniczenia aktywności TVN24

Obowiązkowe szczepienia? Horban: ręka nas świerzbi, żeby rekomendować

Horban był też pytany, czy Rada Medyczna będzie rekomendować wprowadzenie obowiązku szczepień przeciwko COVID-19: - Ręka nas świerzbi, żeby rekomendować. Przynajmniej dla dorosłych, dla niektórych grup, które są bardzo narażone na zakażenie.

- Przyjdzie na to pora, jak tylko wzrośnie, zaczniemy się szczepić przymusowo. Jeszcze troszkę. (...) Mam nadzieję, że rząd podejmie taką decyzję, że szczepienia będą obowiązkowe - dodał.

Do czwartku podano w Polsce 35 621 237 dawek różnych szczepionek przeciw COVID-19. W pełni zaszczepione są 18 309 754 osoby.

Autor:ads/kab

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości