Szumowski dziękuje wszystkim klubom. "Bardzo dobrze dopracowany projekt" specustawy o koronawirusie

Szumowski: pracowaliśmy przez długie dni i tygodnie, żeby wdrożyć pewne procedury
Źródło: TVN24

Ustawa przyjęta w związku zagrożeniem koronawirusem jest dobra i potrzebna. To dopełnienie narzędzi, nad którymi pracowano od dłuższego czasu - ocenił szef resortu zdrowia Łukasz Szumowski.

Infolinia NFZ dotycząca koronawirusa
Infolinia NFZ dotycząca koronawirusa
Źródło: Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

W poniedziałek późnym wieczorem Sejm uchwalił specustawę, przygotowaną w związku z prewencją i zwalczaniem chorób zakaźnych, w tym COVID-19 wywołanej koronawirusem oraz postępowaniem w sytuacjach kryzysowych, które z takich chorób wynikają. Celem regulacji jest zminimalizowanie zagrożenia dla zdrowia publicznego.

CZYTAJ WIĘCEJ: JAK ROZPRZESTRZENIA SIĘ KORONAWIRUS? ZOBACZ MAPY >>>

"Pracowaliśmy przez długie dni i tygodnie, żeby wdrożyć pewne procedury"

Po poniedziałkowym głosowaniu minister zdrowia powiedział dziennikarzom w Sejmie, że przyjęcie ustawy "to ogromna zasługa" szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michała Dworczyka oraz przewodniczącego sejmowej Komisji Zdrowia Tomasza Latosa z PiS. Za pracę nad ustawą podziękował również posłom wszystkich klubów.

- Wycofane dwa projekty (kluby KO i Lewicy wycofały swe projekty nowelizacji ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi – red.), jeden projekt dopracowany bardzo dobrze po to, żeby Polacy naprawdę mieli dobre prawo w zakresie ochrony ich zdrowia w sytuacji trudnej, w sytuacji, kiedy mamy ryzyko epidemii - powiedział Szumowski.

Szef resortu zdrowia zaznaczył jednak, że uchwalona w poniedziałek ustawa daje jedynie narzędzia. - Spać spokojnie Polacy będą mogli, kiedy my je wykorzystamy, kiedy będziemy wykonywali to, do czego w tej ustawie jesteśmy zobligowani - podkreślił.

- Pracowaliśmy przez długie dni i tygodnie wspólnie z Głównym Inspektorem Sanitarnym, z Ministerstwem Zdrowia i z innymi resortami po to, żeby już wdrożyć pewne procedury - dodał.

JAK UNIKNĄĆ ZAKAŻENIA? ZOBACZ WSKAZÓWKI WHO >>>

Koronawirus rozprzestrzenia się na kolejne kraje

Choroba zakaźna COVID-19, wywołana przez koronawirusa SARS-CoV-2, pojawiła się w grudniu w Wuhanie w środkowych Chinach. Zakażenia odnotowano od tego czasu m.in. w Korei Południowej, Iranie, Iraku, Izraelu, Japonii, Tajlandii, Wietnamie, Singapurze, Tajwanie, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Australii, a także we Włoszech, Niemczech, Francji, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Finlandii, Danii, Norwegii, Szwecji, Austrii, Grecji, Białorusi, Litwie, Estonii i Rumunii.

Z najnowszych danych przekazanych przez GIS wynika, że od 31 grudnia 2019 r. do 2 marca 2020 r. na świecie odnotowano ponad 89 tys. potwierdzonych przypadków COVID-19, w tym ponad trzy tysiące zgonów. Najwięcej przypadków śmiertelnych odnotowano w Chinach.

Ze względu na zagrożenie epidemiologiczne GIS nie zaleca podróżowania do Chin, Hongkongu oraz Korei Południowej, Włoch, Iranu, Japonii, Tajlandii, Singapuru i Tajwanu. Polskie Linie Lotnicze LOT zawiesiły rejsy do Chin do dnia 28 marca 2020 r.

Czytaj także: